Informacje

07.06.2016 18:04 będą też dodatkowe patrole

Kto zanieczyszcza Potok Służewiecki? Straż miejska sprawdzi... dymem

SERWISY:


Patrole strażników miejskich i kontrola w rejonie Służewca by ustalić osoby, które zanieczyszczają potok. Władze stolicy przedstawiły działania, które mają poprawić sytuację w rejonie Potoku Służewieckiego.

Brudny Potok Służewiecki to horror dla okolicznych mieszkańców. W okolicy cieku niemiłosiernie śmierdzi, a woda ma rdzawy kolor. Muzeum wilanowskiego pałacu już kilka razy musiało zamknąć swój park, bo fetor był nie do wytrzymania. Po wielokrotnych interwencjach mieszkańców, instytucji i pytaniach dziennikarzy, miasto i urząd dzielnicy przygotowali plan działania, który ma pomóc w likwidacji zanieczyszczeń.

Separatory i badania

- Już wiele razy poruszaliśmy problem, jednak dopiero teraz wypracowaliśmy z miastem konkretne rozwiązania. Rozpoczęliśmy dyskusję i chcemy, aby inne dzielnice poszły naszym śladem - mówi Katarzyna Radzikowska, radna dzielnicy Wilanów, przewodnicząca Komisji Środowiska, Ekologii i Rolnictwa.

Jak dodaje, jeszcze w tym roku wpusty wpadające do potoku zostaną wyposażone w separatory, które służą do oczyszczą wody opadowej.

W tym roku miasto zapowiada również oczyszczenie wpustów ulicznych i cykliczne kontrole wody. - Zostanie  przeprowadzona kontrola w rejonie Służewca, gdzie zanieczyszczenie wody w potoku jest największe - opowiada Radzikowska.

I przypomina, że teren w rejonie Potoku Służewieckiego kontroluje również środowiskowy oddział straży miejskiej.

Patrole strażników miejskich

Głównym zadaniem strażników jest zadymianie rur w miejscach, gdzie do potoku wpadają wody niewiadomego pochodzenia, a w rezultacie ustalenie ich właścicieli. Funkcjonariusze wpuszczają barwny dym w rurę, z której wypływają zanieczyszczenia. Dym wylatuje w miejscu gdzie ścieki zostały wcześniej wpuszczone.

Monika Niżniak rzeczniczka straży miejskiej informuje, że strażnicy w rejonie Potoku Służewieckiego są niemal codziennie.

- Od początku czerwca nasililiśmy swoje działania. Jeszcze nie mamy swojego sprzętu do nadymiania, czekamy na rozstrzygnięcie przetargu, do tej pory współpracujemy z jednostkami, które takie przyrządy posiadają - tłumaczy.

Z kolei Katarzyna Radzikowska precyzuje, że radni zwrócili się do dzielnicy z prośbą, aby funkcjonariusze byli dostępni pod specjalnym numerem telefonu. - To znacznie ułatwiłoby komunikację. Kiedy mieszkańcy zauważyliby coś niepokojącego - mogliby szybciej interweniować - dodaje radna.

Nielegalne zrzuty

Jak wynika z ustaleń urzędu miasta, nielegalne zrzuty to mniej więcej jedna trzecia wszystkich spustów.

– Ustalanie właściwych podmiotów nie jest takie oczywiste. Niektóre z nich teoretycznie powinny należeć do dzielnicy Ursynów czy Wilanów, ale kiedy pytamy urzędników, okazuje się, że dzielnica wcale nie ma ich w swojej ewidencji. W niektórych przypadkach nie mamy nawet dokumentacji, które pokazują, gdzie poszczególne sieci sięgają – tłumaczył nam w kwietniu wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Skąd w takim razie takie zaniedbania i kto za nie odpowiada? – To są zaległości z lat 90. 80 czy 70. Nikt się specjalnie nie przejmował jakością wody czy jakością powietrza. Teraz musimy odkrywać po kolei wszystkie spusty, aktualizować dokumentację i szukać sprawców nielegalnych zrzutów. Czasem to jak szukanie igły w stogu siana. Trudne i żmudne – informował.

Sprawę Potoku Służewieckiego nadzoruje również Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. – Aby jakoś zaradzić temu problemowi podjęliśmy działania monitoringowe latem ubiegłego roku. Pełne podsumowanie tego monitoringu spodziewane jest w sierpniu tego roku. Dzięki temu będziemy wiedzieć, w jakim dokładnie stanie jest ten potok – zapewniał nas kilka tygodni temu Krzysztof Gołębiewski z WIOŚ. – Nie jesteśmy jednak organem decyzyjnym. Wszystkie ostateczne działania zależą od władz miasta – dodał.

Zobacz szambiarkę, która wylewa coś do potoku:

Klaudia Ziółkowska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nmre

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2016 15:24 ~nmre

  trują srodowisko...

 • Siwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2016 15:22 ~Siwy

  Nowo powstały zbiornik wodny przy zajezdni Służewiec ma częściowo napowietrzać wodę która leci po drodze przez Okęcie. Tak jak Pan ~Byk napisał, chemiczny syf leci z Okęcia, a po drodze prawdopodobnie po podłączane są jeszcze osiedla.
  Całe swoje życie mieszkam na Służewiu i od zawsze Potok Służewiecki był nazywany Smródką i nie raz różny syf tam płynął, pamiętam że kiedyś w zimie płynęła ciepła woda...
  Nie wiadomo gdzie co idzie, a na wysokości Rosoła jest wielkie wejście prowadzące ponoć w głąb Ursynowa (odważniejsi koledzy za dzieciaka tam wchodzili w gumiakach)

 • mrówek z Krupówek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2016 14:59 ~mrówek z…

  Zenon~Zenon

  Nie rozumiem, po co ta cała zabawa z zadymianiem rur "niewiadomego pochodzenia". Jeżeli rury są rzeczywiście nie wiadomo skąd, to należy je po prostu zaczopować, żeby ju z nic z nich nigdy nie wypłynęło. A jeżeli już ktoś chce się bawić w sprawdzanie, skąd dane rury prowadzą, to należałoby podłączyć do takiej rury potężny kompresor i wpuścić do niej po prostu powietrze pod ciśnieniem, powiedzmy, 20 atmosfer. Może nawet z dymem. I zaraz by się właściciel rury znalazł... ;-)


  Ładnie, bardzo ładnie. Na podwórku na pewno by cię pochwalili koledzy z piaskownicy. Ale to jest świat dorosłych ludzi i zadymianie to skuteczna i standardowa metoda. Można w ten sposób wykryć nie pojedyncze źródło, ale wszystkie, bo przecież do jednej rury mogą być podłączeni różni ludzie czy firmy. Nie baw się więc cudzymi zabawkami.

 • Zenon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2016 13:59 ~Zenon

  Nie rozumiem, po co ta cała zabawa z zadymianiem rur "niewiadomego pochodzenia". Jeżeli rury są rzeczywiście nie wiadomo skąd, to należy je po prostu zaczopować, żeby ju z nic z nich nigdy nie wypłynęło. A jeżeli już ktoś chce się bawić w sprawdzanie, skąd dane rury prowadzą, to należałoby podłączyć do takiej rury potężny kompresor i wpuścić do niej po prostu powietrze pod ciśnieniem, powiedzmy, 20 atmosfer. Może nawet z dymem. I zaraz by się właściciel rury znalazł... ;-)

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2016 22:15 ~aaa

  pat~pat

  Przecież to "prawdziwy polak, katolik"

  A gdzie ten zbiornik? Masz na myśli stawek, który powstał parę lat temu? Stawek zasilany jest w wode przez potok. Sam z siebie nie jest ściekiem. Dodam tylko, że w tym stawku jest sporo ryb, są ślady po bobrach a wiosną były czaple.

 • Byk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2016 21:31 ~Byk

  Zawsze wiadomo ze to idzie z lotniska

 • NMQ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2016 20:05 ~NMQ

  Coś co powinno być normą i rutyną czyli codzienne sprawdzanie cieków wodnych pod względem nielegalnego zrzutu nieczystości w Warszawie wymaga specjalnego PLANU. Sprzętu nie ma ale za to mamy armię urzędników, radnych, kierowników, dyrektorów i ich zastępców. Brawo dla wierchuszki decydentów. Brawa dla Pani Prezydent.

 • antyprykator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2016 19:34 ~antyprykator

  pat~pat

  Przecież to "prawdziwy polak, katolik"

  Przedstawiłeś nam się, ale zapomniałeś napisać komentarz.

 • kw7

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2016 19:12 ~kw7

  Ja bym zaczal od toru sluzewiec. Jest tam spory zbiornik wodny, a w nim syf i malaria..

 • pat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2016 19:07 ~pat

  Przecież to "prawdziwy polak, katolik"

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »