Informacje

23.11.2018 17:49 wiceprezydenci i koordynatorzy

Kto za co będzie odpowiadał? Trzaskowski przedstawił swoją ekipę

SERWISY:


Nowy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaprezentował swoich zastępców. W ratuszu, jak już informowaliśmy, zostają Renata Kaznowska i Michał Olszewski. Dołączy do nich dwóch nowych wiceprezydentów.

- Tak jak zapowiadałem, przyszedł czas, żeby zaprezentować moją drużynę, moich współpracowników, moje współpracowniczki, z którymi będę realizował swój program i program Koalicji Obywatelskiej - powiedział na początku piątkowej konferencji nowy prezydent Warszawy.

Przypomniał to, co deklarował wcześniej: że jego prezydentura będzie czasem "mądrej kontynuacji, ale również zmian".

- Dokładnie przyjrzymy się funkcjonowaniu ratusza. W przeciągu najbliższych miesięcy przyszłego roku przedstawimy raport otwarcia i wraz z moim współpracownikami będziemy podejmowali decyzje co do zmian - zaznaczył Trzaskowski.

Rozdzielone zadania

Trzaskowski przedstawił w piątek na popołudniowej konferencji przyszłych wiceprezydentów stolicy.

O całej czwórce pisaliśmy już na tvnwarszawa.pl. Zgodnie z naszymi informacjami wiceprezydentami pozostają nadal Renata Kaznowska i Michał Olszewski, choć zmieni im zakres obowiązków.

Trzecim zastępcą Rafała Trzaskowskiego będzie Paweł Rabiej, którego wiceprezydentura była zapowiadana już wcześniej i była elementem przedwyborczej umowy między Platformą Obywatelską i Nowoczesną.

Czwartym zastępcą został Robert Soszyński, w przeszłości między innymi burmistrz Mokotowa.

Paweł Rabiej

Na początku Trzaskowski przedstawił Pawła Rabieja. Będzie odpowiadał za biura: Spraw Dekretowych, Pomocy i Projektów Społecznych oraz Polityki Zdrowotnej.

- Osoba bardzo doświadczona, przede wszystkim słynąca z gotowości na dialog, umiejąca rozmawiać zwłaszcza z organizacjami pozarządowymi, dlatego też taki będzie zakres jego obowiązków. Osoba, która od wielu, wielu miesięcy zajmowała się kwestiami reprywatyzacji - mówił Trzaskowski.

Dodał, że Rabiej będzie zajmował się reprywatyzacją jako nowa osoba w ratuszu. - Trzeba tę sprawę wyjaśnić do samego końca - podkreślił Trzaskowski.

Renata Kaznowska

Kaznowskiej mają podlegać biura: Sportu i Rekreacji, Stołecznego Konserwatora Zabytków, Edukacji oraz Polityki Lokalowej. To duża zmiana, bo do tej odpowiadała m.in. za miejski transport i drogi.

- Renata Kaznowska jest określana jako specjalistka w rozwiązywania trudnych problemów. Ja często rozmawiając z tymi wszystkim, którzy z Renatą współpracowali, słyszałem właśnie taką opinię, że to jest ta osoba, którą można posłać na najtrudniejszy odcinek, żeby rozwiązywała problemy. Zajmowała się kwestiami transportu i wyprowadziła na prostą bardzo wiele trudnych problemów - tłumaczył.

I dodał, że chce, by zajęła się teraz Biurem Edukacji. Bo wydatki na oświatę to największa pozycja w budżecie miasta a "po zmianach wprowadzonych przez PiS coraz bardziej absorbująca, jeżeli chodzi o kwestie budżetowe". - W związku z tym, kto jak nie Renata, może być właśnie na tym odcinku - dodał Trzaskowski.

Michał Olszewski

Michał Olszewski zajmie się biurami Architektury i Planowania Przestrzennego, Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju, Geodezji i Katastru, Rozwoju Gospodarczego oraz Gospodarki Odpadami Komunalnymi.

- Będzie miał jeden z najtrudniejszych problemów do rozwiązania, któremu przyjdzie nam stawić czoło, a mianowicie śmieci, dlatego będzie odpowiadał za Biuro Gospodarki Odpadami Komunalnymi - dodał Trzaskowski.

Podkreślał również wagę Biura Architektury i Planowania Przestrzennego. - Osobiście się zaangażuję w nadzór nad tym biurem, osobiście się zaangażuję w reformę tego biura, dlatego że ono decyduje, jak wygląda nasze miasto - tłumaczył Trzaskowski.

Robert Soszyński

Robert Soszyński będzie odpowiadał za biura: Mienia Miasta i Skarbu Państwa, Infrastruktury, Polityki Mobilności i Transportu oraz Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym.

- Osoba niebywale doświadczona, samorządowiec, osoba, która odpowiadała za realizację bardzo wielu, bardzo poważnych projektów inwestycyjnych. Właśnie takich osób trzeba, z doświadczeniem, żebyśmy mogli zarządzać tymi ważnymi obszarami w Warszawie i rozwiązywać problemy transportu, inwestycji, ale również kwestii związanych z remontami dróg - argumentował prezydent Warszawy.

W wysłanym przez ratusz życiorysie czytamy, że w 1990 roku ukończył Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej na Politechnice Warszawskiej. Od 2014 roku jest doktorem nauk politycznych Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora. Ukończył także studia podyplomowe z zarządzania w Administracji Publicznej (w 2007 roku) oraz studia MBA (w 2011 roku).

Był wiceprezesem Zarządu Polskich LNG SA, GrECo JLT Polska, prezesem Zarządu PERN Przyjaźń SA, Ciech Service, Towarzystwa Budownictwa Społecznego Mokotów, dyrektorem zarządzającym GrECo JLT oraz burmistrzem dzielnicy Mokotów.

Skarbnik i sekretarz

Skarbnikiem miasta pozostanie Mirosław Czekaj. - Osoba niesłychanie doświadczona, bardzo odpowiedzialna - podkreślił Trzaskowski. Będzie miał pod sobą biura: Księgowości i Kontrasygnaty, Planowania Budżetowego, Podatków i Egzekucji, Długu i Restrukturyzacji Wierzytelności.

W ratuszu nadal sekretarzem miasta będzie Marcin Wojdat. Ma zajmować się biurami: Zamówień Publicznych, Administracji i Spraw Obywatelskiej, Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Biurem Rady Miasta Stołecznego Warszawy, a także Miejskim Centrum Sieci Danych oraz Biurem Cyfryzacji Miasta. Będzie też nadzorował pracę Urzędu Stanu Cywilnego. - Jako osoba zaangażowana od wielu, wielu lat w kwestię cyfryzacji, szczególnie ta sprawa leży mi na sercu - dodał Trzaskowski.

Dwie koordynatorki

Justyna Glusman, która z ramienia ruchów miejskich startowała w wyborach na prezydenta Warszawy, będzie koordynatorką w zespole Trzaskowskiego. Jak powiedział prezydent, zajmie się "zróżnicowanym rozwojem i zielenią". Najprawdopodobniej Trzaskowski przejęzyczył się, ponieważ w oficjalnej informacji przekazanej przez służby ratusza mowa jest o "zrównoważonym" rozwoju.

Justyna Glusman ma mieć pod opieką Biuro Ochrony Środowiska.

Jak podaje ratusz, to absolwentka SGH i London School of Economics, gdzie obroniła doktorat w dziedzinie nauk ekonomicznych. Posiada doświadczenie pracy w instytucjach samorządu terytorialnego i administracji publicznej, a także w sektorze prywatnym. Prowadzi wykłady na podyplomowych studiach zarządzania miastem na SGH, publikuje na tematy dotyczące samorządu terytorialnego.

Z kolei koordynatorką do spraw kultury i komunikacji społecznej będzie Aldona Machnowska-Góra, działaczka zajmująca się organizacjami pozarządowymi. Będzie nadzorowała Centrum Komunikacji Społecznej i Biuro Kultury.

"Absolwentka filologii Uniwersytetu Warszawskiego współtwórczyni programu dla Warszawy Rafała Trzaskowskiego, działaczka społeczna i animatorka kultury, producentka spektakli i festiwali teatralnych, od 2016 r. wicedyrektorka Teatru Studio w Warszawie współautorka "Programu Rozwoju Kultury Warszawa 2020. Miasto kultury i obywateli, przyjętego w 2012 r. uchwałą Rady Miasta jako oficjalna polityka kulturalna Warszawy" - informuje urząd miasta.

Od 2006 do 2014 członkini prezydium i przewodnicząca Komisji Dialogu Społecznego ds. Kultury przy Biurze Kultury. Wcześniej była dyrektorką Teatru WARSawy i dwunastu edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego.

Dyrektor magistratu

- Powołam osobną osobę na stanowisku dyrektora magistratu, kolejną kobietę w naszym zespole, która będzie odpowiedzialna za Biuro Kontroli, Biuro Kadr i Szkoleń oraz Biuro Organizacji Urzędu - dodał Trzaskowski. Nie podał jednak jej nazwiska.

Najmniej nowy prezydent mówił o tych jednostkach, które sam będzie nadzorował. Z informacji przekazanej mediom przez wydział prasowy urzędu wynika, że będą to: Gabinet Prezydenta oraz biura: Audytu, Nadzoru Właścicielskiego oraz Marketingu Miasta.

Trzaskowski zapowiedział również, że w poniedziałek zaprezentuje "bardzo konkretne priorytety, które chce realizować w pierwszej kolejności".

ran/PAP/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2019 11:22 ~jan

  Urząd Dzielnicy Wola rujnuje nam życie.

  W połowie zeszłego roku dowiedzieliśmy sie, że musimy opuścić swoje długo oczekiwane mieszkanie komunalne na Piaskowej 9 z powodu błędów konstrukcyjnych budynku.
  Mimo wielokrotnych rozmów oraz podań wymienionych z Urzędem Dzielnicy Wola i parunastu spotkań z Panami Burmistrzami, zapewnień z ich strony, że wszystko będzie dobrze ,że dostaniemy lokal zamienny dostosowany do potrzeb naszej 5 os rodziny. Wskazany nam został w kolejnym 4 wskazaniu lokal nie dostosowany do naszych potrzeb bez możliwości odrzucenia .Jeśli nie przychylimy sie do wskazania urzędu grozi nam sąd.
  Wskazano nam lokal o ok 4 m2 mniejszy bez podjazdu dla wózków dla rodzin z małymi dziećmi bez windy na 1 wysokim piętrze. Mały pokój dla córki ma 6 m2 . Co ona tam może mieć? Łóżko, biórko, półki na książki ? Niema takiej możliwości. Matura za pasem . To przecież kobieta . Na tej powierzchni wejdzie tylko może ?! sofa i co nastoletnie dziecko ma całe dnie spędzać w łóżku ?
  Taki los funduje nam nasza dzielnica na czele z Zarządem ,który to podjął wczoraj decyzję ,że mamy tam zamieszkać.

  Szanowne społeczeństwo facebooka prosimy o wsparcie i udostępnianie tego postu innym jako przestroga jak można ufać w obietnice Wolskiego Urzędu Dzielnicy.

  Cytaty

  Weźmiemy pod uwagę wzrost zamieszkałych w lokalach "narodziny dzieci" -
  Pan Burmistrz Dzielnicy.

  Urodził nam sie syn dostaliśmy mniejsze mieszkanie o ok 4m2.

 • jb123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2018 21:58 ~jb123

  Panie Jarosławie Kaczyński,chcę Pana pocieszyć,że Jezus stanął przed gorszym sądem niż Pan,a jednak nie poddał się i stał się wielkim.Dlatego powinien Pan jeszcze troszkę pocierpieć,a na pewno kiedyś ci którzy z Pana szydzili,fałszywie oskarżalali bedą ze łzami w oczach wspominać Pana,Panie Jarosławie i kroczących z Panem.Dziękując Wam za to że to Wy zaczeliście walczyć z ówczesnym złem i nie zapomieliście o tych którzy gineli o wolną Polskę i chcecie "żeby Polska była Polską".Czasem lud stając do wyborów wybiera zło bo musi zrozumieć i przecierpieć zanim dojdzie do dobra (przykład Emmanuel Macron i zła sytuacja we Francji). Ci którzy byli niesprawiedliwi kiedyś staną
  przed sprawiedliwym.

 • Matczak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2018 14:13 ~Matczak

  Ojciec zatrzymanego we Lwowie polskiego studenta: Kręcili film na Cmentarzu Orląt, a grożą im za to 4 lata więzienia.

 • skromni tacy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2018 10:48 ~skromni tacy

  A gdzie prawdziwi władcy warszawy - deweloperzy?

 • Wierzbno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2018 10:22 ~Wierzbno

  FundacjaAdUrbem~FundacjaAdUrbem

  Z jakiegoś powodu aktywiści dostali łomot w wyborach a Trzaskoski błagał kierowców o głosy obiecując np poszerzenie Górczewskiej, więc niech teraz nie odwala takich numerów i nie wprowadza jeszcze większych lewaków


  Przestań kłamać, jakie rozszerzenie Górczewskiej ?

 • czereśniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2018 07:37 ~czereśniak

  Czyli kolejne 12 lat powtórki. Ha, ha, ha. Parodia.

 • Szick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2018 21:59 ~Szick

  Michał Olszewski, czyli ciąg dalszy zatrudniania miernych szefów biur, ręcznego sterowania, zerowej synergii działań.
  Może jakiś harmonogram działań razem z poniedziałkową listą i np. spotkanie za rok rozliczające ile się udało z harmonogramu?

 • Angela

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2018 21:44 ~Angela

  Europa potrzebuje wspólnej armii. Merkel

 • Rafał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2018 20:19 ~Rafał

  Paryż wygląda jak pole bitwy.

 • rowerzysta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2018 15:16 ~rowerzysta

  panie vice prezydencie soszyński mam nadzieję, że zrobi pan porządek z panem puchalskim, jak cioci już nie ma i w końcu zajmie odpowiednie stanowisko do kwalifikacji jaki posiada i nie jest to na pewno stanowisko dyrektora zdm, bo kwalifikacje marniutki, oj marniutkie !!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »