Informacje

12.12.2018 10:06 protest rolników

Kto i dlaczego zablokował trasę?

SERWISY:


Niezapowiedziana blokada autostrady i groźba: będziemy tu stać do skutku. Po taką metodę sięgnęli zdesperowani rolnicy, którzy mówili, że gdy protestowali "pokojowo", nikt się nimi nie przejmował. - Czekamy na premiera, bo minister nas oszukał - mówili. Ostatecznie przyjechał do nich minister. Z drogi zeszli po ośmiu godzinach.

W środę rano autostrada A2 została zablokowana na wysokości Brwinowa. Utworzyły się gigantyczne korki. Początkowo nie było wiadomo kto i dlaczego zablokował drogę.

- Z tego, co udało mi się dowiedzieć nieoficjalnie, przekazali swoje postulaty na kartce obecnym na miejscu policjantom - mówił Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl. I dodał, że policjanci starali się odnaleźć organizatora demonstracji. - Jak mówią uczestnicy, nie ma go tutaj, nie znają go. Policjanci usłyszeli też, że nie pamiętają swoich danych osobowych, a dowodów osobistych nie mają - dodał.

Dopiero później okazało się, że protestują rolnicy z ruchu AGROunia. Mieli ze sobą transparenty nawiązujące do problemów ze skupem żywca. Michał Kołodziejczak, przedstawiciel protestujących, wyjaśnił w końcu na antenie TVN24, że chcą zwrócić uwagę na kłopoty rolników.

"Żądamy rozmowy z premierem"

Mówił między innymi, że wybijano (w ramach walki z wirusem ASF) zdrowe świnie, bo - jego zdaniem - zostały podjęte błędne decyzje przez powiatowych lekarzy weterynarii. - Żądamy również cła na granicy z Ukrainą, skąd można przywozić produkty traktowane zakazanymi u nas środkami chemicznymi. Żądamy oznakowania polskich i zagranicznych produktów - powiedział Kołodziejczak.

Dodał, że protest został zorganizowany w ciągu dwóch dni. - Żądamy dzisiaj rozmowy z premierem. Jeżeli jest człowiekiem, któremu zależy na Polsce i polskim rolnictwie, powinien przyjechać - zaznaczył lider protestu.

Na pytanie reporterki TVN24, do kiedy będą protestowali, odpowiedział: Proszę pytać premiera, jak długo będzie kazał na siebie czekać.

Po godzinie 10 na miejscu pojawił się minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Wcześniej rolnicy zapowiadali, że nie będą z nim rozmawiać, bo "już raz nas oszukał".

O co chodzi rolnikom?

O swoich postulatach rolnicy poinformowali również na oficjalnym profilu Unii Warzywno-Ziemniaczanej. Czytamy tam, że ruch AGROunia domaga się między innymi wypłaty odszkodowań za zwierzęta wybite urzędowo w ramach walki z wirusem ASF, niezależnie od decyzji podjętych w tym względzie przez weterynarię. Żąda też podjęcia "natychmiastowych, realnych i skutecznych działań zmierzających do zwalczenia wirusa ASF w Polsce".

W swoim piśmie protestujący wnioskują o dymisję Powiatowej Lekarz Weterynarii w Parczewie Anny Gołackiej oraz Lubelskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Pawła Piotrkowskiego i Głównego Lekarza Weterynarii Pawła Niemczuka.

Lider ruchu żąda też audytu wydatkowania publicznych środków finansowych przekazywanych rolniczym organizacjom branżowym i innym podmiotom oraz audytu środków Funduszy Produktów Rolno-Spożywczych. Chce także "uzdrowienia Izb Rolniczych przez zmianę regulacji ustawowych wypracowanych wraz ze środowiskiem rolniczym" - czytamy w oświadczeniu.

Znakowanie flagami i wolny internet

Protestujący domagają się również wprowadzenia przepisów narzucających obowiązek znakowania produktów rolno-spożywczych flagą kraju produkcji oraz prowadzenie realnych kontroli jakości żywności. Jednym z postulatów jest też zmiana polityki międzynarodowej, uwzględniającej interes gospodarstw rodzinnych. Rolnicy apelują o "zaprzestanie finansowania rolnictwa w państwach stanowiących konkurencję dla polskich rolników oraz wypracowanie możliwości ponownego eksportu polskiej produkcji rolnej na chłonny kierunek wschodni."

Innym postulatem protestujących jest "zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego Polski przez skuteczną ochronę rodzimej produkcji rolnej oraz przywrócenie zasad zrównoważonego handlu".

W ostatnim punkcie rolnicy wnioskują o "wycofanie się polskiego rządu z poparcia przepisów mających ograniczyć swobodę wypowiedzi i komunikacji w internecie".

ran,PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2018 14:55 ~abc

  rolnik z łódzkiego~rolnik z łódzkiego

  W Polsce jest 1,82 mln rolników to nie są ci sami rolnicy co 20 lat temu mamy dostęp do mediów i jeśli będzie potrzeba potrafimy się zjednoczyć. Żaden kraj nie jest suwerenny jeśli nie produkuje żywności.W naszym kraju robi się wszystko aby zlikwidować rolnictwo tylko po to aby kraje starej unii mogły nas faszerować swoim chemicznym świństwem które nazywają mięsem.

  skarmianie zwierząt czymkolwiek, brak ubezpieczenia się przed siłami natury, urodzaj dopłać, nieurodzaj dopłać... kto ma lepiej od was?

 • Bartekdb70

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2018 14:12 Bartekdb70

  Ja wszystko rozumiem i bardzo cieszy mnie to, że z yanosikiem dało się tę blokadę ominąć. Ale nie tak powinno się protestować...

 • A193

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2018 18:48 ~A193

  [cytat_2943957]
  Przeczytajcie ich postulaty zanim się wypowiadacie! Oni chcą bardzo ważnych rzeczy dla Polski, nikt nie dba o rodzimą produkcję. Stajemy się coraz bardziej uzależnieni od importu! ŻENADA...
  [/cytat_2943957]
  Stajemy się, ale na własne życzenie. Wystarczy popatrzeć na niektóre komentarze typu "kupię najtańsze choćby z Chin". Kilka lat temu również miałam podobne podejście. Teraz się tego wstydzę. Zmieniłem zdanie od kiedy pojawiły się u mnie problemy zdrowotne związane z jedzeniem. Zmieniłem w większości żywność wysoko-przetworzoną i importowaną na rodzimą. Do tego i tak jest trudno o dobre jakościowe produkty spożywczy, a drogo też nie oznacza dobrze. Zastanówmy się wszyscy nad tym co robimy. Większość z nas to jednak egoiści myślący tylko o sobie.

  Popieram~Popieram

  A ja uważam, że powinniśmy teraz wyjść -wszyscy na ulice i przykładem z demokratycznych Państw żądać w trybie natychmiastowym, obniżenia podatków i innych pseudo danin którymi jesteśmy obciążani każdego dnia. Zwykły kowalski tego nie zrozumie. Ale niech ktoś weźmie policzy ile brutto Pracownicy zarabiają rocznie w naszym kraju , a ile wynosi roczny przychód z wszelakich podatków akcyz itd. I wtedy człowiek zauważy 70 % tej kwoty po stronie Państwa i wtedy nikomu niczego tłumaczyć nie trzeba będzie.

  Ja się z Tobą zgadzam. Niestety ująłeś też smutną prawdę w swoim wpisie - zwykły kowalski tego nie zrozumie.

 • dzidekzmeliny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2018 18:05 ~dzidekzmeliny


  weew~weew

  ja też chce kupować zdrowe mięso jestem z a polskim rolnikiem
  Marta~Marta


  To chyba nie wiesz, czym oni karmią świnie.

  Polskim ŚWIŃSTWEM.

 • tom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2018 16:59 ~tom

  Popieram rolników! Jak mają konkurować z importem nielegalnej żywności z Ukrainy i Brazylii, która nie spełnia wymogów i norm stosowanych w UE.

 • nemesis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2018 16:40 ~nemesis

  sprać pałami, zagazować i won z autostrady

  Dodatkowo sprawa sądzie za stwarzanie zagrożenia dla życia i zdrowia kierowców

 • Nieszkodzic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2018 16:34 ~Nieszkodzic

  Gdzie POLICJA !???! Żeby chronić NORMALNYCH ludzi i przestrzegać przepisów?!!! Banda CHULIGANÓW nie może blokować drogi! Może ZOMO potrzebne?

 • Mark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2018 15:03 ~Mark

  Dostałem 600 zł podwyżki w tym roku a 500 zł od przyszłego roku i emerytura po 25 latach …… to mogę teraz roboli lać ……..do roboty lenie . Policjant.

 • Waldek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2018 15:01 ~Waldek

  A może tak ogłosimy bojkot wyrobów AgroUnia...?

 • ddrwawa12

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2018 14:54 ~ddrwawa12

  ja popieram rolnikow ale nie taki protest. wy walczycie z premierem czy z klientami? chcecie cos uzyskac, to bierzcie grabie i widly i idzcie na sejm protestowac a nie droge blokujecie w srodku polski. co to ma byc?!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »