Informacje

08.09.2014 06:52 Wybory Samorządowe 2014

Kto do Rady Warszawy? PO szykuje listy. Krystyna Prońko wystartuje z Targówka

SERWISY:

Zdecydowana większość stołecznych radnych PO będzie ponownie ubiegać się o mandaty w Radzie Warszawy w listopadowych wyborach samorządowych. Nową kandydatką jest piosenkarka Krystyna Prońko, która wystartuje z Targówka. Ostateczny kształt list poznamy w weekend.

Władze warszawskiej Platformy zatwierdziły w sobotę listy do rady miasta, a także kandydaturę Hanny Gronkiewicz-Waltz, która w zaplanowanych na 16 listopada wyborach ubiegać się będzie o trzecią kadencję na fotelu prezydenta stolicy.

Kampania stołeczna PO ma ruszyć na początku października – zainauguruje ją konwencja wyborcza, gdzie zaprezentowany zostanie m.in. program partii na nadchodzącą kadencję samorządu (2014-2018).

Podsumowania i plany

Platforma w swej kampanii wyborczej zamierza postawić przede wszystkim na kontakt bezpośredni swych kandydatów z mieszkańcami stolicy.

- Chcemy porozmawiać z warszawiakami o tym, co zdarzyło się w okresie ośmiu lat naszych rządów w mieście i podsumować ten okres, a będzie trochę tego, bo Warszawa się bardzo zmieniała, a także zakreślić plany na te następne cztery lata, kontynuacji tej pozytywnej zmiany - powiedział szef stołecznego sztabu PO Marcin Kierwiński.

W programie wyborczym PO mają się znaleźć zapowiedzi zarówno kontynuacji rozpoczętych już w mieście inwestycji, m.in. budowy drugiej linii metra, jak i zupełnie nowych. Chodzi np. o budowę przedszkoli i żłobków w Warszawie.

Według sekretarza stołecznej PO i szefa klubu radnych Platformy w Radzie Warszawy, Jarosława Szostakowskiego, o mandaty ponownie ubiegać się będzie zdecydowana większość obecnych stołecznych radnych.

Ze startu do rady miasta zrezygnowały m.in. dwie dotychczasowe radne: Maria Szreder (startuje do rady dzielnicy Mokotów) oraz Jolanta Gruszka, która jest jednocześnie szefową gabinetu marszałek Sejmu Ewy Kopacz (chce kandydować do sejmiku Mazowsza).

"Chętnie witamy ludzi o uznanych nazwiskach"

Jeśli chodzi o nowe nazwiska na liście, to jest to m.in. piosenkarka Krystyna Prońko, autorka słynnego przeboju "Jesteś lekiem na całe zło", która ma kandydować z ostatniego miejsca w okręgu nr 7 (Targówek, Rembertów, Wawer, Wesoła).

- Kandydaturę pani Krystyny zgłosiło koło Wesoła, z tego, co wiem, od lat bardzo blisko współpracuje z tym kołem, stąd jej obecność na liście. My zresztą bardzo chętnie witamy na naszych listach ludzi o uznanych nazwiskach, którzy angażują się w lokalne społeczności - zaznaczył Kierwiński.

Do Rady Warszawy startują ponadto: burmistrz dzielnicy Białołęka Piotr Jaworski (jedynka w okręgu nr 6 obejmującym Białołękę i Pragę Północ), a także z miejsca drugiego tej samej listy - szef biura prasowego klubu PO w Sejmie Tomasz Tretter.

"Jedynki" na listach

Jedynki list do rady miasta w większości przypadły dotychczasowym radnym. Z miejsca pierwszego na Śródmieściu i Ochocie (okręg nr 1) kandyduje obecna przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, prywatnie żona szefa klubu Platformy w Sejmie Rafała Grupińskiego.

Liderem listy na Pradze Południe (okręg nr 2) jest obecny wiceszef klubu radnych PO w Radzie Warszawy Paweł Lech, na Mokotowie (okręg nr 3) – szef tego klubu Jarosław Szostakowski, a na Woli (okręg nr 4) – stołeczny radny Marcin Hoffman.

W pozostałych okręgach miejsca pierwsze również przypadły obecnym radnym Platformy – w okręgu nr 5 (Bielany, Żoliborz) – Piotrowi Mazurkowi, nr 7 (Targówek, Rembertów, Wawer, Wesoła) – Ewie Masny, nr 8 (Ursynów, Wilanów) – Zofii Trębickiej, a na Bemowie, Ursusie i Włochach (okręg nr 9) – Marii Łukaszewicz. Na drugim miejscu listy ursynowsko-wilanowskiej znalazł się b. przewodniczący Rady Warszawy i b. członek KRRiT Lech Jaworski.

Ostatecznie w weekend

Stołeczne listy PO ostatecznie zatwierdzi w przyszły weekend Rada Mazowieckiej PO.

Termin zgłaszania list kandydatów na radnych: gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, radnych miejskich oraz radnych dzielnic Warszawy mija 7 października. Do 17 października komitety wyborcze mają czas na na zgłoszenie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Wybory 16 listopada

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 16 listopada. Wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Dwa tygodnie później, 30 listopada przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej turze nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do drugiej tury przechodzi dwóch kandydatów, którzy otrzymali najlepszy wynik.

Hanna Gronkiewicz-Waltz o swoim starcie w wyborach:

 

PAP, kś/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2014 08:17 ~abc

  Sasin to sitwiarz !

 • OLA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2014 18:30 ~OLA

  jEŚLI ONA WYGRA ...TO NIE WIEM CO ZROBIĘ....

 • bbb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2014 07:42 ~bbb

  Zobaczcie co o niej myśla Bielany warszawskie


  https://www.facebook.com/czysteradiowow/photos/a.368235773311220.1073741828.360237997444331/521069481361181/?type=1&theater

 • hg_do_lamusa11

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2014 01:04 ~hg_do_lamusa11

  OLABOGA1!! po co ta baba znów startuje.. i tak nic nowego nie wymyśli.. kolejne podwyżki chyba tylko.. wybieram program Jacka Sasina, który jest inteligentym, przyjaznym politykiem i to on powinien wygrac wybory!!1

 • gregory

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2014 21:30 ~gregory

  Najlepiej już zostawić tych którzy mieli swoją szansę. I dali nam parę dobrych rzeczy, ale wiecej bałaganu. Czas przewietrzyć ratusz i nie tylko. Będę głosował tylko na ludzi z WWSu.

 • zachariasz dorożyński

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2014 08:36 ~zachariasz…

  ".....PO co Ci to było, PO co Ci to było". Krysia posłuchaj retoryczneg pytania twojej koleżanki, Joanny Rawik. Dla mnie, twojego fana z czterdziestoparoletnim stażem fanowskim, przekreślasz coś bardzo fajnego. "Już nigdy, nie usłyszę (bo nie będę słuchać, a szczególnie kupować twoich płyt). Adios Krysia.

 • hehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2014 19:56 ~hehe

  Gość~Gość

  Dlaczego ta Pani startuje z Targówka skoro jest mieszkanką Ochoty?

  Bo ma ochotę na Targówek.

 • REX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2014 15:19 ~REX

  I gdzie się pchasz do polityki stara TORBO ...

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2014 13:30 ~Gość

  Dlaczego ta Pani startuje z Targówka skoro jest mieszkanką Ochoty?

 • tomazy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2014 10:28 ~tomazy  benban~benban

  PiS, przykro mówić, NIE jest żadną alternatywa ani dla Polski ,ani dla Warszawy, ani dla regionu, nawet wschodniego. Wole PO, bo dużo zrobili. Warto dać glos tez Partii Demokratycznej.
  gga~gga

  duzo zrobili???????? haha. No wiesz, 2 lata PIS to jednak krotszy okres do zrobienia czegokolwiek. PO siedzi juz 8 lat na stołkach.
  Klęska~Klęska

  PiS nie wyleciało z urzędu z powodu klęski żywiołowej, tylko z tego powodu, że pewne swojego geniuszu ogłosiło przedterminowe wybory. I padło.

  zgoda na przedterminowe wybory to była gra fair! Mogli trwać u koryta i administrować(jak obecna władza)a mimo to nie zrobili tego. PO w zyciu nie zgodziła by się na wczesniejsze wybory bo dla niej liczy się tylko kasa i stołki.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »