Informacje

05.07.2017 10:10 magazyn "polska i świat"

Kto będzie, a kogo zabraknie na przemówieniu Trumpa

SERWISY:

 

Nie miało jej być, ale na ostatniej prostej Platforma zmienia zdanie. Na Plac Krasińskich wyśle delegacje i wysłucha przemówienie Donalda Trumpa. Pytanie kogo jeszcze zobaczymy i czy byli prezydenci zmienią front. Materiał magazynu Polska i Świat.

Jeszcze niedawno politykom PO nie podobało się, że na wystąpienie prezydenta Donalda Trumpa na placu Krasińskich zaprosiła ich Amerykańska Ambasada, a nie kancelaria prezydenta. - Nie wybieram się, obejrzę w telewizji, bo to się robi wewnętrzne wydarzenie PiS-u - deklarował w poniedziałek Michał Szczerba (PO). Front się jednak zmienił.

Lista gości

Spotkanie z prezydentem Trumpem jest otwarte. Jak informował informował prezydencki minister, takie było życzenie strony amerykańskiej. Podobnie jak to, by wśród zaproszonych gości znaleźli się żołnierze Armii Krajowej. Prezydent przed swoim wystąpieniem złoży też kwiaty przed pomnikiem powstania warszawskiego. Na placu trwają właśnie ostatnie przygotowania. Całe spotkanie ma potrwać około 40 minut.

- Zostały nam jakieś wykończenia, ostatnie ekrany, ustawienie widowni, myślę, że wieczorem będziemy gotowi - zapewniał we wtorek Marek Bujanowski, odpowiedzialny za budowę strefy prezydenckiej.

Na liście gości, obok parlamentarzystów, najważniejszych osób w państwie i szefów najważniejszych instytucji, znaleźli się też amerykańscy i polscy żołnierze, zaproszono byłych prezydentów. Aleksandra Kwaśniewskiego ani Bronisława Komorowskiego nie będzie. Zaproszenia nie dostali zaś byli premierzy.

- Takie są czasy poprzednie władze zawsze o to dbały - ocenia Leszek Miler. I zwraca uwagę zwraca na inny fakt. Na brak spotkania - choćby krótkiego - Trumpa z szefową rządu.

Nie przyleci sam

Prezydent Donald Trump nie przyleci do Warszawy sam. Obok pierwszej damy i - według nieoficjalnych informacji - córki Ivanki Trump, na pokładzie jednego z air force one znajdzie się 20 osobowa delegacja - w tym sekretarze skarbu i handlu, doradca prezydenta do spraw bezpieczeństwa i jeden z najbliższych doradców, prywatnie zięć Donalda Trumpa.

To druga zagraniczna wizyta amerykańskiego prezydenta. I pierwsze publiczne jego wystąpienie w Europie. Trump spotka się też w cztery oczy z Andrzejem Dudą. Prezydenci mają rozmawiać o obecności amerykańskich wojsk w Polsce, o bezpieczeństwie energetycznym i relacjach z Rosją.

- Jest to rozmowa w ścisłe cztery oczy, bez tłumaczy bez osób towarzyszących - zdradza Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta.

Po spotkaniu prezydentów do stołu zasiądą delegacje. Stronę polską reprezentować będzie wicepremier Mateusz Morawiecki, ministrowie i szef biura bezpieczeństwa narodowego. Po niespełna 24 godzinach, prezydent Donald Trump odleci na szczyt G20 do Hamburga.

Arleta Zalewska, TVN24/kz/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »