Informacje

19.03.2014 11:17 Za przemoc seksualną

Ksiądz z Legionowa skazany na 10 lat więzienia

SERWISY:

Na 10 lat więzienia skazał w środę warszawski sąd byłego księdza Jacka S. z Legionowa, oskarżonego o kilkanaście przestępstw seksualnych, w tym m.in. wobec nieletniej - informuje PAP powołując się na źródła sądowe.

Nieprawomocny wyrok po niejawnym procesie wydał Sąd Okręgowy Warszawa-Praga. Uznał on S. za winnego wszystkich zarzucanych mu czynów. Obrońca oskarżonego powiedział PAP, że wystąpi o pisemne uzasadnienie wyroku. Nie chciał przesądzać, czy złoży apelację.

Prokuratura Apelacyjna w Warszawie postawiła 37-letniemu Jackowi S. 17 zarzutów. Media podawały, że dotyczą one w sumie 12 młodych dziewcząt, w tym chórzystek z kościoła garnizonowego w Legionowie pod Warszawą, gdzie ksiądz służył i nauczał religii.

Księdzu zarzucono: doprowadzenie innej osoby przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem do obcowania płciowego (za co grozi od 2 do 12 lat więzienia); obcowanie z osobą poniżej lat 15 (takie samo zagrożenie); doprowadzenie przez nadużycie stosunku zależności osoby małoletniej do obcowania lub innej czynności seksualnej (kara do 5 lat) oraz nakłonienie do nielegalnej aborcji (kara do 3 lat).

S. od stycznia 2012 r. przebywa w areszcie. Watykan przeniósł go już do stanu świeckiego. Kuria wojskowa pomaga ofiarom S.

W październiku 2013 roku ordynariat przepraszał za księdza. - Ubolewamy, odczuwamy zażenowanie, a nade wszystko przepraszamy za czyny, których dopuścił się wobec nieletnich aresztowany Jacek S. Nie jest on już kapłanem - oświadczył  rzecznik ordynariatu polowego wojska polskiego ks. Zbigniew Kępa. Zapewnił o współpracy kurii z organami ścigania.

PAP/lata

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • evil finger

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2014 21:01 ~evil finger

  szaser57~szaser57

  Mam nadzieje że go pod celą dobrze wyspowiadają.  Nie wyspowiadają, jest izolowany od wszystkich innych osadzonych. Zupełnie izolowany.

 • jaro15

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2014 20:56 ~jaro15

  czwartek~czwartek

  Jaki normalny mężczyzna decyduje się na włożenie czarnej sukienki? Żaden. To albo geje, albo pedofile, albo po cichu ojcowie dzieci którejś z parafianek, lub gospodyni. Kościół zamiata wszystko pod dywan, sprawy księży pedofili rzadko wychodzą na jaw, a zboki żyją sobie spokojnie. Amen, owieczki.

  obejrzyj film :"w imie",jak ktos ma skłonności homo lub pedo.. to idzie na teologie,bo tam jest bezkarność....nikt nie zrobił z tym porzadku nawet tzw.św JP2.... ale Bóg ich rozliczy.

 • res

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2014 20:33 ~res

  katecheta~katecheta

  Na jednej stronie ,dwa przypadki pedofilii w kościele. Rzeczywiście częstotliwość jak w innych zawodach. Gratuluję wyrodnym rodzicom posyłającym dzieci do koscioła. Niedługo was też będą karać. Za stręczycielstwo.

  To tylko wierzchołek góry lodowej. Bogobojni biskupi bronią jak lwy biednych księży, którzy zbladzili i musi się zdarzyć coś wyjątkowego, np. dociekliwy reporter albo zbiorowy pozew, żeby taki dewiant został ujawniony.

 • czwartek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2014 20:25 ~czwartek

  Jaki normalny mężczyzna decyduje się na włożenie czarnej sukienki? Żaden. To albo geje, albo pedofile, albo po cichu ojcowie dzieci którejś z parafianek, lub gospodyni. Kościół zamiata wszystko pod dywan, sprawy księży pedofili rzadko wychodzą na jaw, a zboki żyją sobie spokojnie. Amen, owieczki.

 • Braciszek Tuck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2014 20:16 ~Braciszek Tuck

  tede~tede

  Ksiądz Władysław Gurgacz pseudonim "Sem”
  Kapelan Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej
  Aresztowany przez UBP 2 lipca 1949

  Jesteś idiotą, czy tylko udajesz? Piszesz o księdzu zaangażowanym politycznie. Ma to być komentarz do artykułu o księdzu - pedofilu? Sugerujesz jakiś związek między tymi dwiema osobami? Ogarnij się człowieczku.

 • tede

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2014 17:38 ~tede

  Ksiądz Władysław Gurgacz pseudonim "Sem”

  Kapelan Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej
  Aresztowany przez UBP 2 lipca 1949

  Prokurator: Henryk Ligięza

  Oskarżenie: odprawiał msze św. przedstawiając tendencyjnie stosunki panujące w Państwie Polskim, wpajał nienawiść do ustroju i wolę do obalenia go

  Wyrok: kara śmierci

  Stracony 14 września 1949 na podwórku więzienia przy ul. Montelupich. Ksiądz Piotr Oborski
  Proboszcz parafii w Wolbromiu, dziekan miejscowego gimnazjum i liceum
  Aresztowany przez UBP 19 kwietnia 1950
  Prokurator: Henryk Ligięza
  Oskarżenie: wrogie nastawienie do Polski Ludowej, organizowanie wśród młodzieży nielegalnych związków antypaństwowych, współpraca z tajną organizacją AP i współudział w zabójstwie Waldemara Grabińskiego
  Wyrok: dożywotnie więzienie, pozbawienie praw publicznych i obywatelskich na 5 lat, utrata mienia na rzecz Skarbu Państwa
  Zmarł 18 czerwca 1952 w więzieniu w Rawiczu po wielokrotnie stosowanej karze karceru. Ksiądz Józef Lelito pseudonim "Starowolski”, "Szymon”
  Kapelan Narodowej Organizacji Wojskowej
  Aresztowany przez UBP 13 października 1952
  Oskarżenie: akty dywersji - gromadzenie oraz przekazywanie ośrodkowi monachijskiemu i wywiadowi amerykańskiemu wiadomości politycznych, gospodarczych, społecznych, werbowanie innych do pracy szpiegowskiej
  Wyrok: kara śmierci, zamieniona na dożywotnie więzienie. Na skutek amnestii 1956 roku karę zamieniono na 12 lat więzienia
  Ze względu na pogarszający się stan zdrowia zwolniony z więzienia w listopadzie 1956 roku. Macie poczytajcie jaki w was silny patriotyzm najłatwiej wszystkich odrazu skreślić zastanówcie się troche kto walczył o kraj w jakim żyjecie.

 • jaro15

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2014 17:13 ~jaro15

  Hanka~Hanka

  Glupi ludzie posylaja swoje dzieci do kosciola BEZ OPIEKI DOROSLYCH

  Obudzcie sie wreszcie!

  nie obudzą sie bo to KATOLE najciemniejsza religia na swiecie,będą im zabijać dzieci, to będa krzyczeć :prowokacja!!"żal mi tych ludzi....też wierze w Boga ale to co robi KK to mafia!

 • szaser57

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2014 16:32 ~szaser57

  Mam nadzieje że go pod celą dobrze wyspowiadają.

 • ddt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2014 16:10 ~ddt

  Pedofile ksieża to nie pedfile ani żadni zboczeńcy-przeciż oni w ten sposób prowadzą tych biednych nieletnich do zbawienia i wszystko co robią,to zgodnie z posługą duszpasterską i nauk jakie odebrali sami.
  Według mnie chodzenie do kościoła i posyłanie dzici na religię to prywatna sprawa każdego kto tak czyni.
  Wiekszą winę ponosi ten kto daje na taką działalność kasę-czyli nasz kochany Rząd-prawych obywateli wygania za granice a czarną stonkę utrzymuje.
  Tego jeszcze nigdy nie było w historii.
  A tak na marginesie-skoro jest lekarstwo na pedofilię to czemu się ich nie leczy???
  Tym bardziej,że koszty leczenia nie sa aż tak wysokie.

 • PRZECINAK_149

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2014 16:10 PRZECINAK_149

  teges~teges

  Jedno jest pewne : chłopaki w więzieniu napewno się nim zajmą!!!

  I niech sie ludzie nim zajmą. Niech trafi na harem i niech mu styja pęknie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »