Informacje

28.08.2015 17:35 sprawa trafi do CBA i pod ocenę komisji śledczej

Krzysztof Zygrzak atakuje prezydent Warszawy. Nazywa ją "Hanną G.-W."

SERWISY:

Odwołany przez Radę Warszawy zarząd dzielnicy Bemowo kontratakuje. Krzysztof Zygrzak oskarża prezydent miasta o odwołanie go ze stanowiska burmistrza za działanie niezgodne z prawem i przeciwko demokracji. Nazywa ją przestępcą. Zapowiada też powołanie komisji śledczej i skierowanie sprawy do CBA. Ratusz komentuje: - Zarzuty oderwane od rzeczywistości.

Po czwartkowej sesji, podczas której rada uchyliła łącznie 14 uchwał radnych z Bemowa - w tym te powołujące Krzysztofa Zygrzaka na burmistrza, a jego współpracowników na wiceburmistrzów, zarząd zwołał konferencję prasową, żeby wyrazić swoje stanowisko wobec działań ratusza. Zdaniem Zygrzaka decyzja rady jest kuriozalna i nie zmienia niczego na Bemowie. Podkreśla, że zarząd dzielnicy był wybierany dwukrotnie, posiada większość w radzie dzielnicy i funkcjonuje na podstawie decyzji rady dzielnicy z 18 grudnia 2014 r.

- Publicznie oskarżam Hannę G.-W. i jej otoczenie o postępowanie niczym przestępcy m.st. Warszawy. Liczę, że z Hanną G.-W. spotkamy się w sądzie, gdzie ponad wszelką wątpliwość udowodnię, że tak poważne oskarżenia są niestety w pełni uzasadnione. Faktyczna likwidacja samorządu na Bemowie jest absolutnie sprzeczna z ustrojem m.st. Warszawy i działaniem na szkodę mieszkańców oraz legalnych władz dzielnicy - podkreśla Zygrzak.

O komentarz wobec tych zarzutów poprosiliśmy ratusz. - Zarzuty pana Zygrzka są absolutnie oderwane od rzeczywistości. Dziwi nas to, że podchodzi do sprawy w sposób bardzo emocjonalny. Wszyscy jesteśmy urzędnikami i musimy działać zgodnie z literą prawa, tu nie nie ma miejsca na emocje. Uchwały zostały uchylone, bo były niezgodne z prawem. Tak stałoby się z każdą inną dzielnicą i pan Zygrzak musi to zrozumieć - odpowiada Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

I zapewnia, że ratusz będzie dokładnie przyglądał się sprawie.

"To polityczna zemsta"

Zygrzak uważa, że wczorajsze działania Rady Warszawy są polityczną zemstą Gronkiewicz-Waltz. We wtorek Zygrzak zarzucił prezydent prywatne podróże służbowym samochodem na uczelnię.

Teraz twierdzi, że wszystkie działania podejmowane przez ratusz wobec władz Bemowa od ostatnich wyborów samorządowych, noszą znamiona przestępstwa. Publicznie oskarża i nazywa prezydent miasta i jej otoczenie "przestępcami Warszawy".

Zarzuca jej łamanie prawa, powołując się w sumie na siedem artykułów kodeksu karnego, m.in o pomówienie, złośliwe i uporczywie naruszanie prawa pracowników, naruszenie przepisów prawa o ubezpieczeniach społecznych, przekroczenie uprawnień, działanie na szkodę interesu publicznego.

Fałszerstwa, intrygi?

Lista zarzutów Zygrzaka wobec Gronkiewicz-Waltz jest jeszcze dłuższa. Poza tym, że zarzuca prezydent także "ustawianie" konkursów na pracowników urzędu, oskarża ją o "fałszowanie i fabrykowanie dowodów". Chodzi o doniesienia medialne dotyczące wysokich wynagrodzeń dla związanych z Zygrzakiem pracowników urzędu za fikcyjne prace.

- Ma to na celu na wyłącznie fabrykowanie dowodów i kierowanie fałszywych oskarżeń. Na pracownikach wymuszane są zeznania, aby tylko móc kierować bezpodstawne zawiadomienia do organów ścigania. Intryga wymierzona jest m.in. w radnych Bemowa, którzy w przeszłości bez żadnych wątpliwości pracowali na rzecz dzielnicy i to w większości za czasów obecnego burmistrza Woli Krzysztofa Strzałkowskiego - zapewnia.

Ratusz sprawę przekazał już do CBA. Co na to Zygrzak? - W kontekście kolejnych bezpodstawnych oskarżeń to my zwracamy się do CBA o pilną interwencję na Bemowie 
i zabezpieczenie dowodów, w celu udokumentowania przestępstw warszawskiego ratusza - odpowiada.

Ponadto zarzuca ekipie Gronkiewicz-Waltz błędne decyzje i marnowanie setek tysięcy złotych z pieniędzy warszawskich podatników. Jako przykład podaje błędy przy budowie przedszkola i mieszkań komunalnych na Bemowie.

Będzie komisja śledcza?

Podczas konferencji Zygrzak zapowiedział też, że zwróci się do komisji "Przejrzysty Samorząd" przy radzie dzielnicy o zajęcie się sprawą.

- Komisja przyjmie status samorządowej "Komisji Śledczej". W przyszłym tygodniu rozpoczną się pierwsze przesłuchania, które będą otwarte dla publiczności i transmitowane on-line, na które państwa wszystkich zapraszam - poinformował podczas spotkania z mediami. Domaga się też od komisji dyscyplinarnej Uniwersytetu Warszawskiego wykluczenia Gronkiewicz-Waltz z grona nauczycieli akademickich. - Studenci Wydziału Prawa nie mogą być nauczani popełniania przestępstw 
i kompletnego bezprawia - uzasadnia.

Konflikt na Bemowie

Spór między zarządem dzielnicy Bemowa a ratuszem na placu Bankowym trwa od listopada ubiegłego roku i miał już bardzo wiele odsłon.

Wybrany przez radnych na burmistrza Krzysztof Zygrzak jest bliskim współpracownikiem Jarosława Dąbrowskiego, głównego aktora tzw. "afery bemowskiej", dlatego nie cieszy się zaufaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz. Do tej pory nie udzieliła mu pełnomocnictw kadrowych i finansowych niezbędnych do skutecznego kierowania dzielnicą. Skierowała tam za to swoich pełnomocników. Ratusz skierował sprawę do prokuratury. Jednak ta w lipcu umorzyła część wątków, które się w niej przewijały.

>>>Więcej o genezie konfliktu na Bemowie<<<

kś/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.12.2015 16:11 ~mieszkaniec

  oj ciężko pogodzic sie Zygzakowi z myślą ze nie jest juz przy korycie , zawsze może isc kozy pasac

 • Wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2015 23:28 ~Wyborca

  misio~misio

  Zygrzak,powinieneś zrozumieć, kolegowanie się z aferzystami niestety podważa twoją wiarygodność! To jest tak jak być dzielnicowym i kolegować się oraz prywatnie spotykać z kryminalitami!

  Aha, czyli chcesz żyć w kraju, w którym legalnie wybrany przedstawiciel władzy jest je pozbawiany bez wyroku sądu, a tylko z zastosowaniem argumentu "bo mi się twoi koledzy nie podobają".

 • Wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2015 23:25 ~Wyborca

  Poleciał Komorowski!
  Na jesieni poleci PO!
  Następna będzie Bhawo Ja!

 • Lucjan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2015 21:49 ~Lucjan

  Arogancja, brak poszanowania prawa i demokracji przez w-ce przewodniczącą Gronkiewicz - Walz jest obrazem całej Platformy " Obywatelskiej" Moj głos już stracili na zawsze i żadne straszenie pisem mnie nie przekona

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2015 21:11 ~warszawiak

  Przecież on mówi PRAWDĘ!

 • Kocur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2015 20:41 ~Kocur

  Zygrzak trzymaj się prawda zwycięży

 • Wisełka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2015 20:38 ~Wisełka

  trzymam kciuki za p.Zygrzaka. Może wyjdzie prawda o zagarniętej kamienicy przez HGW i innych sprawkach prezydent

 • LLU

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2015 15:19 ~LLU  Do boju~Do boju

  Gronkiewicz wycięła do spodu mniej odpornego Guziała, ale nie doceniła młodej siły - Zygrzaka. Teraz pozostaje nam tylko kibicować Zygrzakowi.

  zieeeew~zieeeew

  dyzma guział sam się wyciął.
  Na dniówkę~Na dniówkę

  Przy wydatnym udziale stada wynajętych trolli internetowych.

  Zygrzak kibicuje abyś zszedł ze sceny i zgasł swiatlo

 • frygas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2015 13:22 ~frygas

  złodziejaszek i wałek oskarża Hankę, że nie pozwala mu dalej okradać obywateli miasta...myślę, że skończy w kryminale, tam gdzie jest jego miejsce...trzeba mu tego życzyć !!

 • Do budy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2015 10:43 ~Do budy

  mały sklepik~mały sklepik

  Wróg mojego wroga jest moim sojusznikiem. Niech władze Bemowa skarżą HGW.
  Chcę kontroli tego co robi Ratusz. Niech tym zajmie się sąd. Może tam choć trochę wyjdzie na jaw.

  Przez mgłę pamiętam, że Gronkowiec, jak to ona, wycięła ci jakieś grubsze świństwo. Mnie nie wycięła, ale jej nie trawię i uważam, że dochodzenie prokuratorskie należy się jej jak psu buda.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »