Informacje

08.02.2013 07:35 nowy rozkład już po feriach

Kryzys w komunikacji. Metro będzie jeździć rzadziej

SERWISY:


Po feriach wejdzie w życie nowy rozkład jazdy podziemnej kolejki. Między godzinami szczytu, późnym wieczorem, a także w dni wolne od pracy, pociągi będą kursowały rzadziej - informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

Zmiany wejdą w życie w poniedziałek 11 lutego. "Konieczność wprowadzenia takiego rozkładu wynika wprost z trudnej sytuacji finansowej, w jakiej znalazła się warszawska komunikacja miejska. Bowiem zostały ograniczone środki finansowe na jej funkcjonowanie" – informuje w komunikacie Igor Krajnow, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

W grudniu ubiegłego roku radni miasta zdecydowali, że w 2013 roku wydatki bieżące na komunikację i transport publiczny będą mniejsze o 190 mln zł mniej, niż zakładał pierwotny projekt budżet.

Mniej pasażerów

Co się zmieni? Jak przekonują urzędnicy, zmiany dotyczą okresów, w których z metra korzysta najmniej  pasażerów.

Częstotliwość kursowania między godzinami szczytu zostanie zmniejszona z 3 minut 50 sekund do 4 min 10 sek. A w godzinach 21.00 - 23.00 będzie stopniowo zmniejszana z 6 min 40 sek. do 9 min 50 sekund.

W soboty, w godz. 10.00-17.00 pociągi będą jeździły co 5 minut 50 sekund a nie co 4 minuty 50 sekund,  jak przed feriami. Między godz. 17.00 a 20.00 częstotliwość zmniejszy się z 5 min 50 sek. do 7 min. Między godz. 20.00 a 23.00 będzie zmniejszana stopniowo z 7 min 15 sek. do 9 min.

Metro nocą bez zmian

Rzadziej kolejka będzie jeździła również w niedziele i święta. Częstotliwość w te dni, w godz. 6.30 – 19.00, zostanie zmniejszona z 5 minut 50 sekund do 6 min 45 sek. W godz. 19.00 – 23.00 częstotliwość będzie zmniejszana stopniowo od około 7 min do ok. 9 min 50 sekund.

"W nowym rozkładzie jazdy utrzymana zostanie częstotliwość kursowania pociągów w godzinach szczytu porannego (2 min 50 sek.) i popołudniowego (3 min) – dodaje Krajnow.

Przed kilkoma dniami ZTM poinformował, że utrzymane zostaną nocne kursy metra w weekendy. Wcześniej ze względu na cięcia w budżecie planowano ich likwidację.

ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zeta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2013 17:58 ~zeta

  Kasa idzie na utrzymanie rozdmuchanej, przerośniętej administracji. No bo ktoś musi byc od wymyślania tych idiotycznych pomysłów "jak uprzykrzyc życie pasażera". Im więcej idiotyzmów tym więcej idiotycznie zatrudnianej kady i...ów.

  Widac, że żaden z tych regresywnie pomysłowych pacanów, komunikacją się nie porusza, nie zna ulic, nie zna miasta i potrzeb jego mieszkańców.

 • noname

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2013 22:12 ~noname

  Mam pytanie jak to się dzieje, że przy tak wysokich cenach biletów nie pokrywają one kosztów? Znam ceny 100% prywatnej komunikacji zbiorowej na prowincji i są one dużo niższe, mimo ograniczonej ilości pasażerów i dużo większych odległości. Otóż prywatne zawsze jest lepiej zarządzane a konkurencja wymusza szukanie oszczędności. W innym przypadku firma to studnia bez dna.

 • WAWA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2013 12:57 ~WAWA

  KRADNĄ ZŁODZIEJE GDZIE SIĘ DA I PREMIE ZA NIC SOBIE WYPŁACAJĄ TO W KASIE PUSTO.

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2013 16:42 ~Gość

  Potrafią czytać ze zrozumieniem, czy nie? Odstęp kursowania w godzinach szczytu, czyli najbardziej obciążonych - wydłużony zostanie o... 20 sekund! A tu wrzask, jakby najukochańszą zabawkę zabrali! Przecież poza tymi godzinami - i tak tłoku NIE MA, tym bardziej w soboty i niedziele, więc poczekasz jeden z drugim parę (PARĘ, nie 20 czy 30) minut dłuzej. Najwyżej postoisz sobie w czasie jazdy, zamiast d przykleić do siedzenia... A jak sie nie podoba - do taksówki albo na piechotkę nie łaska? "Metro" dobrze liczy - jezeli wagony jezdżą z zapełnieniem poniżej 40% - wycofują kursy - I SŁUSZNIE! Komuna już się skończyła, za darmochę nikt nie będzie ułatwiał wam, lenie - życia!

 • Drag

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2013 23:18 ~Drag

  to jakas paranoja!! ograniczaja kursy metra a "puszczają" tramwaj widmo nr 2 jeżdżący dla fanu mostem północnym z 1 góra 2 pasazerami

 • pozdrawiam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2013 10:56 ~pozdrawiam  a_moze_hgw~a_moze_hgw

  to ja sie zapytam do czyjej kieszeni ida pieniadze z podwyzek cen biletow
  info~info

  Cena biletu nie pokrywa realnych kosztów przejazdu.
  karol~karol

  a z czyich pieniedzy naiwniaczku jest pokrywana ta reszta? z prywatnych zasobów hanki i tego krajnowa? od urodzenia tu mieszkam i nic mi za darmo nie dano. to co w tym miescie dostaje i tak nie jest tyle warte ile mi zabieraja.

  Bo masz pecha, ja na przystanku dostałem z piąchy od drecha. Sprawdzałem rozkład jazdy, odwróciłem się i strzał, zupełnie za darmo!! Nie trać nadzieji.

 • walcz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2013 09:34 ~walcz

  ale 50 mln PLN na premie dla urzędasów się znalazły

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2013 21:40 ~asd

  Ja wiem co trzeba zrobic. Trzeba podniesc ceny biletow :DDD

 • ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2013 19:02 ~ola

  Podnoszą ceny biletów a za chwile się okazuje że niema pieniędzy na komunikacje szkoda gadać !!!!!!!!!!!!

 • popo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2013 15:27 ~popo

  z taką częstotliwością metro w Warszawie będzie jeździć jak w Korei Północnej.

  Bravo dla PO!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »