Informacje

11.04.2012 17:28 Walka o atrakcyjny lokal

Krytyka wciąż walczy o lokal.
Karnowscy już odpadli

SERWISY:

Z czternastu zostały tylko cztery. Władze Śródmieście skreśliły z powodów formalnych dziesięć organizacji, które starały się o lokal przy placu Grzybowskim. Odpadło mi.n. stowarzyszenie braci Karnowskich. Zostały Krytyka Polityczna, Fundacja Shalom, Dobra Karma i Centrum Adama Smitha.

Lokal po restauracji Menora przy placu Grzybowskim to 370 metrów kwadratowych w samym centrum miasta. Jest "do wzięcia" za bezcen. Zainteresowanie było więc duże. Do walki o nie stanęło 14 różnych światopoglądowo stowarzyszeń. Po pierwszym etapie z dalszej rywalizacji o lokal odpadło 10 instytucji, wszystkie ze względów formalnych.

Odwołania nie będzie

Wśród odrzuconych znalazło się Stowarzyszenia Edukacji Medialnej i Społecznej im. Jana Liszewskiego. Organizacja powołana przez środowisko portalu wpolityce.pl. Przewodzi jej Jacek Karnowski.

Konserwatyści rywalizowali o lokal m.in. ze środkowiskiem Krytyki Politycznej, które według nich cieszy się specjalnymi względami urzędników.

Krytyka została w grze, a Stowarzyszenie odpadło. Przedstawiciele dzielnicy zapewniają jednak, że nikogo nie faworyzowali:

- Stowarzyszenie nie załączyło statutu, czyli jego oferta nie była zgodna z wymogami regulaminu. To był warunek konieczny, który trzeba było spełnić, by wniosek był dalej rozpatrywany i przekazany do zaopiniowania merytorycznego. Regulamin nie przewiduje uzupełniania wniosku – tłumaczy Krzysztof Czubaszek, Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji dla dzielnicy Śródmieście.

Chodzi o paragraf 5 regulaminu: "Do Propozycji należy obowiązkowo załączyć: Kopię aktualnego wypisu z KRS lub innego odpowiedniego rejestru oraz kopię statutu Wnioskodawcy"

Regulamin również nie przewiduje trybu odwoławczego od tej decyzji.

"Mamy pod wiatr"

- Jeżeli ktoś dołącza numer KRS to znaczy, że ma też statut. To jest administracyjny kruczek. Być może dostarczyliśmy pretekstu urzędnikom. Nie od dziś wiadomo, że mamy pod wiatr. Jednak nie poddajemy się, będziemy startowali w innych konkursach. Oczywiście przed złożeniem oferty czytaliśmy regulamin – komentuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Michał Karnowski, który od nas dowiedział się, że jego stowarzyszenie odpadło z rywalizacji.

W konkursie zostało 4 finalistów

Do dalszej walki o lokal przeszły 4 instytucje: - Stowarzyszenie "Dobra Karma", Fundacja Shalom, Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego (obecnie prowadzi Nowy Wspaniały Świat) i Centrum im. Adama Smitha.

Zwycięzca będzie mógł wynająć lokal po preferencyjnej cenie (ok. 12 - 15 zł za metr kwadratowy), jednocześnie będzie musiał się zobowiązać do tego, że w drugim i trzecim roku użytkowania lokalu wyłoży na kulturę po 100 tysięcy złotych.

W tym konkursie licytacji na wysokość czynszu nie będzie. To urzędnicy mają wybrać tego, kto przedstawi najciekawszy pomysł na lokal. Władze dzielnicy mają ocenić programy. Zapowiadają, że zaproszą również ekspertów z dziedziny szeroko rozumianej kultury. Ich opinia ma pomóc urzędnikom wybrać najemcę z finałowej czwórki. Nazwiska osób, które będą miały wpływ na wybór wciąż nie są jeszcze znane.

Urzędnicy próbowali wcześniej wystawiać lokal w zwykłym konkursie. Nie było na niego chętnych.

band/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ryba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2012 16:20 ~ryba

  Był wymóg - dołączyć statut - to się dołącza i tyle. Szkoda tej całej gadaniny.

 • lewackie dno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2012 16:07 ~lewackie dno

  Pedalsko-lewacka Krytyka POlityczna POwinna wraz z HGW i jej POwskimi bucami, zadomowić się w krzeakach nad Wisłą za mostem Północnym!!!

 • dno z PO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2012 15:40 ~dno z PO

  A czy Wisła lubi nieoczyszczone ścieki wylewane, za zgodą bufetowej HGW, kolektorami BURZOWYMI z lewobrzeżnej Warszawy?!!!

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2012 11:11 ~nick

  Ten lokal powinien być sprzedany w drodze przetargu. Jest wolny od najmu. Miasto potrzebuje pieniędzy. Jest zadłużone. Najemca będzie mógł wykupić ten lokal już po 3 latach najmu. Nie musimy robić prezentów wybrańcom władzy. Mieszkańcy nie muszą ponosić kosztów remontów i kredytować nabywców tego lokalu. Miasto i tak za 3 lata straci nad nim władztwo. Komu i po co mydlicie oczy? Proszę podać jakie warunki stawiano ewentualnym wynajmującym, że nie wynajęto tego lokalu? Czy nikt nie chciał płacić więcej niż 12 zł za m2?

 • mmmmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2012 10:39 ~mmmmm

  ludzie, co wy piszecie??? karnowscy sami dali ciała, nie dopełnili procedur. a wy szukacie spisków... opanujcie się!!

 • krzysz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2012 09:20 ~krzysz

  to się w ogóle konkursem nie powinno nazywać... w tym kraju NIC nie jest normalne...

 • sam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2012 06:59 ~sam

  tu chodzi o to,by lokal był żydowski.Kapewu?.

 • zenada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2012 00:10 ~zenada

  typy spod jednej gwiazdy ;)

 • artuditu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2012 22:19 ~artuditu

  Fakt, że zostali sami koledzy, ale bracia Karnowscy to goście, którzy pełnili kierownicze stanowiska w mediach - goście którzy na łamach prasy oceniają i ananlizują polską rzeczywistość mieszając z błotem - często bardzo słusznie - swoich oponentów a teraz okazuje się, że kolesie nie potrafią złożyć wniosku - jak jest wymóg: "kopia statutu" to się po prostu robi ksero i daje kopie statutu, a nie kombinuje, że "zostali zdradzeni o świcie" przez p. Czubaszka.
  Panowie Karnowscy - "uwarzam rze" to wasza komopromitacja.

 • twister

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2012 20:31 ~twister

  sami swoi...szkoda

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »