Informacje

16.03.2017 18:36 obrady rady miasta

"Krytyka Polski przez bluźnierstwo". Radni PiS przeciwko "Klątwie"

SERWISY:


Spektakl "Klątwa" to bluźnierstwo wobec chrześcijańskich symboli, rada miasta wzywa do wycofania sztuki z repertuaru miejskiego teatru i rozwiązania umowy z jego dyrektorem - przyjęcia przez Radę Warszawy takiego stanowiska chcieli w czwartek radni PiS. Ich wniosek został odrzucony.

Na początku czwartkowej sesji stołecznej rady miasta radny PiS Filip Frąckowiak, w imieniu swojego klubu, wniósł o uzupełnienie porządku obrad o stanowisko w sprawie spektaklu "Klątwa". Przeciw byli radni PO, propozycja PiS została odrzucona w głosowaniu.

"Krytyka Polski przez bluźnierstwo"

W proponowanym przez PiS stanowisku, które miałaby przyjąć rada miasta napisano, że spektakle "Klątwa" to "krytyka Polski przez bluźnierstwo wobec chrześcijańskich symboli religijnych, wulgaryzmy i pornografię". "Są celowym szarganiem postaci Jana Pawła II, aby prowokować i konfliktować mieszkańców Warszawy. Służą szkalowaniu wiary namawiając do zachowania agresywnego wobec katolików" - napisali radni PiS.

Ocenili, że "Klątwa" to "pseudospektakl i happening", na które m.st. Warszawa nie powinno wydawać pieniędzy.

Radni PiS napisali w proponowanym stanowisku, że w związku ze wszczęciem przez prokuraturę dochodzenia w sprawie obrazy uczuć religijnych "Rada Warszawy wzywa prezydent stolicy Hannę Gronkiewicz-Waltz do wycofania spektaklu 'Klątwa' z repertuaru teatrów finansowanych przez m.st. Warszawa".

Ponadto radni PiS proponowali w stanowisku, by Rada Warszawy wezwała do rozwiązania umowy z dyrektorem Teatru Powszechnego i zdymisjonowania dyrektora stołecznego Biura Kultury.

Nie zabiorą dotacji

Stołeczny ratusz w lutym poinformował, że nie planuje odebrania dofinansowania Teatrowi Powszechnemu ani odwołania jego dyrektora. Podkreślał, że za repertuar odpowiada dyrektor teatru, a o zniesławieniu czy obrazie uczuć religijnych decyduje sąd, a nie władze miasta.

"Klątwa" Olivera Frljicia, która miała premierę w sobotę 18 lutego w Teatrze Powszechnym, wywołała wiele kontrowersji. Przeciwko przestawieniu protestowali przedstawiciele środowisk narodowych oraz katolickich. Konferencja Episkopatu Polski oceniła, że spektakl "ma znamiona bluźnierstwa", a Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła z urzędu dochodzenie w tej sprawie.

Teatr Powszechny oświadczył, że spektakl ma na celu pokazanie "różnych ideologicznych postaw i oddanie głosu różnym stanowiskom, dlatego powinien być analizowany jako całościowa wizja artystyczna, a nie jako zbiór oderwanych od siebie scen pozbawionych kontekstu". "Należy również pamiętać, że tego, co pokazywane jest w ramach przedstawienia teatralnego, nie można traktować jako działań czy zdarzeń dziejących się rzeczywiście" - głosi komunikat Teatru Powszechnego. Dodano w nim, że "wolność twórczości artystycznej jest zagwarantowana w konstytucji RP".


CZYTAJ WIĘCEJ O SPEKTAKLU


PAP/ran/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • popzdpsy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2017 14:33 ~popzdpsy

  Bardzo to brzydkie jak PiS zaczyna ingerencję w instytucje kultury, w repertuar teatrów, a nawet oper...

 • res

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2017 15:56 ~res

  jot~jot

  idąc tropem poniższych opinii;nie podoba ci się rząd PIS to wyjedż.

  To fałszywy trop, misiu. Uprawianie demagogii nie jest w dobrym stylu.

 • drażak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2017 15:53 ~drażak


  Warszawiak~Warszawiak

  Mam pytanie do radnych z pisu , czy wiecie już gdzie postawicie stosy ?
  Mamwasgdzieś~Mamwasgdzieś  Omg dawno nie czytałem tak bezmózgiego Twój - intelekt na poziomie małpy. Co jak co nie lubię PISu i nie wierzę w bajki dżizusa, Ale i takich jak Ciebie i takich jak rządzących trzeba wsadzić do jednej klatki abyście wzajemnie się powytępiali. wtedy byłby spokój i wzajemne poszanowanie

  Omg ma rację, a ty hamuj nerwy. Nikt nikomu nie każe iść na tę sztukę. I pewien jestem, że ci radni z pis znają ją tylko z opowiadań. Ale mają już wyrobione własne, durnowate zdanie na jej temat.

 • Mamwasgdzieś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2017 12:23 ~Mamwasgdzieś

  Warszawiak~Warszawiak

  Mam pytanie do radnych z pisu , czy wiecie już gdzie postawicie stosy ?  Omg dawno nie czytałem tak bezmózgiego Twój - intelekt na poziomie małpy. Co jak co nie lubię PISu i nie wierzę w bajki dżizusa, Ale i takich jak Ciebie i takich jak rządzących trzeba wsadzić do jednej klatki abyście wzajemnie się powytępiali. wtedy byłby spokój i wzajemne poszanowanie

 • Wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2017 12:20 ~Wawa

  Gdyby zrobili tak z Koranem lub Mahometem to ten smieszny teatr wraz z aktorzynami po prostu wyleciałby w kosmos. Taka prawda , aż nóż się w kieszeni otwiera.

 • maniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2017 12:13 ~maniak

  Popieram i polecam spektakl! Życzę jak największej publiczności,a publiczności doskonale spędzonego czasu - warto zobaczyć.

 • seki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2017 09:45 ~seki

  obraza symboli narodowych i symboli religijnych to nie jest sztuka tylko gowno na dywanie, sa piekniejsze sztuki. Chorwat znany jest z tego typu dzialan i nie jest lubiany w ojczystym kraju powinien zostac postawiony pod sąd w Polsce tak jak znany performance który spalil kukle żyda i dostal 10 msc. bezwzglednej kary gdzie tez to tez byla "sztuka". Nie chodzi tutaj o katolicki fundamentalizm, narod jak widac jest strasznie podzielony i coraz mniej Polski. I wiemy jak tu jest......

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2017 09:05 ~Warszawiak

  Mam pytanie do radnych z pisu , czy wiecie już gdzie postawicie stosy ?

 • Kolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2017 08:58 ~Kolo

  TVN nie napisał, ale gdzie indziej napisali, że przy okazji radni PO dołożyli temu teatrowi prawie dwie "bańki" kasy do rocznego budżetu. Wcześniej mieli 8 baniek. Innym teatrom nie dołożono tak dużo kasy. Widać co się w Warszawie opłaca artystom robić.

 • Kolega z sąsiedztwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2017 08:57 ~Kolega z…

  Bez dotacji? W prywatnym teatrze? OK, przy czym na pewno będą mieli rozprawy w sądach za obrazę uczuć religijnych. Dopóki to szmatławe przedstawienie nastawione na rozgłos, przy wykorzystaniu najprymitywniejszych i nudnych już chwytów (kto chce być sławny robi sobie jaja z chrześcijaństwa) jest dotowane z moich pieniędzy należy się kara dla teatru i przede wszystkim tego dyrektorzyny.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »