Informacje

14.11.2011 19:00 emocje na sesji rady śródmieście

"Krytyka Polityczna" zostaje
(na razie) na Nowym Świecie

SERWISY:

Władze Śródmieścia nie wyrzucą z lokalu "Krytyki Politycznej". - Chcemy wyjaśnić rozbieżności na poziomie faktów. Na razie nie ma mowy o rozwiązywaniu umowy najmu kawiarni Nowy Wspaniały Świat – mówi burmistrz dzielnicy.

Sprawa ewentualnej eksmisji kawiarni Nowy Wspaniały Świat podgrzała atmosferę poniedziałkowej sesji rady dzielnicy. - To siedziba bandytów napadających na Polaków. Natychmiastowa eksmisja! – pokrzykiwała jedna z mieszkanek jeszcze przed rozpoczęciem sesji.

Rozstrzygnąć fakty

Emocje mieszkańców i niektórych radnych studził burmistrz dzielnicy. - Z jednej strony mamy doniesienia internetowe, jakoby niemieckich bojówkarzy zaprosiła "Krytyka Polityczna", a z drugiej strony Michał Sutowski, związany z "Krytyką Polityczną" oficjalnie odcina się od tych doniesień – mówi Wojciech Bartelski. – My musimy ustalić, czy najemca lokalu złamał zawarte w umowie ustalenia. Nie możemy kierować się emocjami, więc na razie nie ma mowy o wypowiadaniu najmu lokalu Nowy Wspaniały Świat – podkreśla.

Burmistrz Wojciech Bartelski zapowiedział podczas sesji, że zarząd dzielnicy zwróci się o informacje dotyczące piątkowych zajść do policji, straży miejskiej, najemców lokalu oraz członków grupy rekonstrukcyjnej, która została tego dnia zaatakowane na ul. Nowy Świat.

- Kiedy otrzymamy oficjalne wyjaśnienia na piśmie, wówczas rozważymy dalsze kroki. Na dziś tematu w świetle prawa nie ma - mówi.

PiS: dali azyl bojówkarzom

W siedzibie "Krytyki Politycznej" 11 listopada zabarykadowała się grupa niemieckich bojówkarzy Antify. Z Nowego Wspaniałego wyprowadziła ich policja. Trafili na komendę przy Wilczej. Łącznie w Nowym Świecie zatrzymano 95 osób, głównie obcokrajowców.

Jak mówił wówczas rzecznik KSP, Maciej Karczyński, wcześniej doszło do ataku na funkcjonariuszy.

Z kolei rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski relacjonował, że zatrzymani zaatakowali Polaków świętujących niepodległość. Po interwencji policji, część z nich ukryła się w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat. Policjanci znaleźli tam później pałki, kastety, gaz łzawiący. - Teraz nikt się do nich oczywiście nie przyznaje - podkreślał policjant.

Po tych wydarzeniach radni Prawa i Sprawiedliwości domagają się rozwiązania umowy najmu z właścicielami klubu. Wezwali też burmistrza miasta na poniedziałkowe posiedzenie rady dzielnicy, by wytłumaczył się z podjętych od piątku działań.

Lokal na trzy lata

Środowisko "Krytyki Politycznej" działa w lokalu przy ul. Nowy Świat 63 od dwóch lat. Powstała tam m.in. kawiarnia Nowy Wspaniały Świat.

Ze względu na roszczenia do nieruchomości, umowa została podpisana na 36 miesięcy. Wcześniej przez kilka lat dawna restauracja Nowy Świat stała pusta. Nie było chętnych na jej prowadzenie, więc władze Śródmieścia zdecydowały się wynająć lokal po preferencyjnych stawkach (12 zł za mkw.) organizacji, która wygra konkurs.

Niewykluczone, że umowa zostanie przedłużona na kolejne lata.

Czytaj więcej o wniosku radnych PiS

mjc/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2011 11:26 ~prawda

  w każdym cywilizowanym kraju, gdzie rządzą demokratyczne uczciwe władze, po zamieszkach 11. 11. 2011 r. prokuratura powinna natychmiast po zajściach zabezpieczyć materiały w lokalu Krytyki Politycznej, tj. dokumenty, laptopy, telefony itp. dojść skąd wzięły się tam różne akcesoria, których używają chuligani do "rozrób", zebrać materiały dotyczące wypowiedzi w mediach znanych ludzi, którzy wypowiadali się otwarcie o blokadzie Marszu Niepodległości o przybyciu lewaków z Niemiec, obrażali Polaków nazywając ich faszystami. Po zakończeniu śledztwa ukarać winnych wg zgodnie z kodeksem karnym oraz z kodeksem obowiązującym w różnych organizacjach do których te osoby należą np. partie, zrzeszenie dziennikarzy, itp

 • gfd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2011 13:57 ~gfd

  Zamknąć ten lewacki przybytek

 • dumny Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 19:36 ~dumny Polak

  Kibice nie biegają po polskich ulicach w dni święta narodowego i nie biją zwykłych przechodniów za to, że niosą polskie flagi. Wręcz przeciwnie, w miarę możliwości ich bronią!! Niemieccy faszyści (sami nazywają się antyfaszystami, ale że stosują nazistowskie metody, to inaczej nie można ich nazwać) przyjechali uzbrojeni w kije, kastety, gaz. Mieli sanitariuszy, którzy opatrywali rannych w zamieszkach lewackich zadymiarzy. Zamaskowani że ledwo im oczy widać. Na youtube widać jak wpadli do metra i bili zwykłych ludzi czy też na ulicach w 10 na 1 i pałkami. Prawdziwi naziści. Dość przypomnieć co wyprawiali w Rzymie i innych europejskich miastach. Kibice nie rozwalali "wszystkiego", tylko po informacjach o pobitych chcieli dostać się do Niemców. Na ich drodze stanęła policja i to oni musieli przyjąć na siebie ciosy zamiast lewackich terrorystów. Spłonęło też kilka aut TVN, ale to nic dziwnego, w końcu ile można tolerować kłamstwa i antypolską propagandę. Wielu starszych Polaków (uczestników marszu) dziękowało kibicom słowami "w Was jest cała nadzieja". A kto podziękował lewackim ekstremistom? Wkrótce zrobią to kibice na ulicach polskich miast.

 • gawron

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 16:24 ~gawron

  Dlaczego rozdmuchuje się sprawę niemców którzy zostali szybko spacyfikowani i nie wyrządzili wielkich szkód a nagle zapomina się o demolujących wszystko polskich faszystach z marszu niepodległości. Dlaczego PiS nie zajmię się sprawą legalnie działających organizacji faszyzuujących takich jak ONR, Młodzież Wszechpolska, B&H a próbuje zniszczyć najważniejsze pozaakademickie środowisko intelektualne w Polsce. A wam wielkim krytykom lewicy radzę wziąć się do nauki i poczytać o sprawach o których, jak wynika z waszych komentarzy, nie macie pojęcia

 • Liberał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 15:55 ~Liberał

  Tej czerwonej gówniarzerii proponuję wyjazd do Korei Północnej lub na Kubę. Niech z bliska zobaczą jak wygląda tak uwielbiany przez nich "sprawiedliwy" system. Co prawda wydaje mi się, że tak naprawdę nikt o zdrowych zmysłach nie może popierać socjalizmu, a tym bardziej komunizmu a oni traktują to jak czystą rozrywkę i zadymę.

 • Kubek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 13:50 ~Kubek

  A oglądaliście wczoraj lisa ? Bezczelność szczuki przyjęła marginalne granice. Ona o żadnych kastetach nie słyszała !. To wszystko kłamstwo !

 • Tytus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 13:02 ~Tytus

  Dla takich ścierw miejsce jest na squat Elba, a nie na Trakcie Królewskim.

 • PL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 12:33 ~PL

  Dali schronienie nazistom i nie poniosą żadnych konsekwencji. Chore.

 • robson

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 12:21 ~robson

  czemu nie można skomentować materiału o obchodach, boicie się ???

 • antyfaszysta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 11:14 ~antyfaszysta

  tustus, hitlerowskie bojówki to szły w tzw. marszu niepodległości. Zapomniałeś już, jak debile spod znaku onr-u bili na ulicach ludzi a dwa lata temu szli z pochodniami jak hitler w '39?

  Dzięki Bogu są jeszcze w Polsce i na świecie ludzie, którzy potrafią się tej hołocie przeciwstawić.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »