Informacje

10.11.2017 08:55 choć kontrmanifestacji nie będzie

Krakowskie zagrodzone przed miesięcznicą

SERWISY:


Krakowskie Przedmieście i plac Zamkowy obstawiono barierkami. Wieczorem środowisko Prawa i Sprawiedliwość organizuje tam miesięcznicę smoleńską, połączoną z obchodami Święta Niepodległości. Na Trakcie Królewskim tym razem nie pojawią się Obywatele RP - zamiast kontrmanifestacji planują spotkać się na placu Defilad i upamiętnić Piotra Szczęsnego. Mieszkańcy stolicy powinni przygotować się na utrudnienia w ruchu.


Barierki pojawiły się w nocy z czwartku na piątek. - Są ustawione od Karowej do końca ulic, a także na placu Zamkowym - mówi Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

Pierwsze uroczystości związane z miesięcznicą smoleńską rozpoczęły się już w piątek rano. O godzinie 8 - jak co miesiąc - w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu odbyła się msza święta w intencji ofiar katastrofy. Zaraz po niej przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości złożyli kwiaty przed Pałacem Prezydenckim.

Msza i marsz

Wieczorne obchody zaczną się o godzinie 19, mszą w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Po jej zakończeniu (około 20.30) uczestnicy w marszu pamięci przejdą Krakowskim Przedmieściem przed Pałac Prezydenckim, gdzie tradycyjnie przemówienie wygłosi prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Sprzed pałacu zebrani przejdą na plac Piłsudskiego, gdzie odbędzie się dalsza część uroczystości związanych z obchodami Święta Niepodległości. Ich uczestnicy złożą kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Na koniec ponownie przemawiać ma prezes Kaczyński.

Zrezygnowali z kontrmiesięcznicy

Kontrmanifestacji dla miesięcznicy smoleńskiej nie planują tym razem Obywatele RP. Zamiast na Krakowskim Przedmieściu członkowie stowarzyszenia zamierzają spotkać się na placu Defilad - w miejscu, gdzie w połowie października podpalił się Piotr Szczęsny. Start zgromadzenia odbędzie się o godzinie 20.

- Postanowiliśmy tego dnia zostawić pana Kaczyńskiego, pana Błaszczaka i "smoleńskich wyznawców" sam na sam z barierkami, które tam stawiają - tłumaczył przed dwoma dniami szef Obywateli RP Paweł Kacprzak. Podkreślił jednak, że będzie to tylko jednorazowa "demonstracyjna nieobecność".

Podczas ostatnich kilku miesięcznic Obywatele RP konsekwentnie organizowali kontrmanifestacje. Często dochodziło do przepychanek z policją, łącznie kilkadziesiąt osób usłyszało w tej sprawie zarzuty.

Utrudnienia w ruchu

W związku z uroczystościami mieszkańcy Warszawy powinni przygotować się na utrudnienia w ruchu. Zwłaszcza w rejonie Krakowskiego Przedmieścia i placu Piłsudskiego. Zarząd Transportu Miejskiego na swojej stronie internetowej ostrzega: "w ramowych godzinach 17.00-19.30 zamknięte dla ruchu zostaną ulice: pl. Piłsudskiego, Focha, Moliera i Wierzbowa".

Ponadto od 18 do 18.30 zamknięte dla ruchu będzie skrzyżowanie plac Piłsudskiego - Królewska. Przejazd może być utrudniony również później, w razie zablokowania ciągów komunikacyjnych przez zgromadzenia.

Autobusy będą kierowane na najbliższe trasy objazdowe. Utrudnienia dotyczą linii: E-2, 102, 105, 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518.

kw/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2017 20:15 ~marek

  za ogrodzenie rzuca się banany

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2017 18:59 ~kubat

  Ja się pytam, czemu jeszcze tunel nie wykopany???

 • mysza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2017 16:36 ~mysza

  Państwo PIS bawi się za podatników pieniądze. Przepraszam za określenie, ale "po trupach" nieszczęśliwego wypadku w Smoleńsku dotarli do władzy i dalej pod pozorem pamięci o nich wykorzystują ich. Tfu! obrzydliwe, małe, nie do zaakceptowania.

 • cnota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2017 15:50 ~cnota

  ewrty~ewrty

  Z jakiego budżetu finansowane są te wydatki?

  Prezes był w takim duchu wychowany i dobrze muuu było wtedy to się nie ma co dziwić że dąży do tego co było miłe dla niego, smutne ale prawdziwe :( Jego poplecznicy i wyborcy to ludzie którzy czują podobnie czyli nie potrafią się odnalzezdz w dzisiejszej rzeczywistości i musza być trzymani za "pysk" bo sami nie potrafią myśleć i działać ....

 • Dlaczego

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2017 15:01 ~Dlaczego

  dobosz~dobosz

  Dlaczego władza się boi?
  Dlaczego~Dlaczego

  A dlaczego zamykasz swój dom czy mieszkanie i auto?
  Jurek~Jurek

  Idąc Twoim tokiem rozumowania: mieszkanie, dom czy samochód to moja własność, więc ją zamykam przed nieproszonymi gośćmi. Władza jest moją własnością, bo ją wybrałem i utrzymuję z podatków, więc nie życzę sobie, by się przede mną zamykała. Rozumiesz?
  Dlaczego~Dlaczego

  Wybrałeś i płacisz, więc jest twoja? :D

  Ulice miasta są twoje? Urzędy są twoje? Komunikacja jest twoja?

  Wolność czy demokracja ma swoja przywileje ale też i obowiązki. Do nich należy m.in. nie rzucanie się pod nogi legalnie zgromadzonym.

  Rozumiesz?
  Płacę~Płacę

  I owszem, płacę podatki i oczekuję, że będą sensownie spożytkowane, a nie na prywatne imprezy prezesa PiS-u.

  A dlaczego ja miałem się dokładać (wielokrotnie większymi sumami) na obstawy marsz pederastów? Albo wielokrotne odtwarzanie tęczy? To też prywatne inicjatywy.

 • UKa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2017 14:35 ~UKa

  Ten kraj tyle wycierpiał przez komunizm a ciągle są tacy, którzy popierają komunistów i miesięcznice.

 • mokotoviak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2017 14:31 ~mokotoviak

  REALISTA~REALISTA

  JESTEM ZWOLENNIKIEM PIS-U ALE TO CO WYRABIAJĄ 10 KAŻDEGO MIESIĄCA TO DLA MNIE CZYSTA GŁUPOTA I PROWOKOWANIE OPOZYCJI O WYDATKACH Z TYM ZWIĄZANYCH NIE WSPOMNĘ!!!
  EHH... KIEDY BĘDZIE NORMALNY RZĄD??


  Gdy większość głosujących będzie "normalna", heh

 • ewrty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2017 14:30 ~ewrty

  Z jakiego budżetu finansowane są te wydatki?

 • kaczadupa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2017 14:15 ~kaczadupa

  ktos tu pisal o bydle... to bydlu grodzi sie pastwiska i przejscia zeby sie nie rozlazlo i nie ucieklo albo narobilo szkody. swiniom ogranicza sie tez plotkami dostep do koryta bo sie inaczej zatratuja

 • TheSlaw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2017 14:08 ~TheSlaw

  bydło musi być pędzone między płotkami. Inaczej się rozpierzchnie i nici z wiecu nienawiści.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »