Informacje

11.10.2017 12:06 Siedmiu nieletnich zatrzymanych

Kradli "na policjanta CBŚP". Najmłodszy zatrzymany ma 13 lat

SERWISY:

Policjanci z Ochoty zatrzymali siedmiu  nieletnich podejrzanych o współudział w dokonaniu oszustw metodą "na policjanta CBŚP". Operacyjni z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu oraz wydziału  do spraw nieletnich i patologii ustalili, że nastolatkowie w wieku 13-16 pełniąc rolę tak zwanych "odbieraków", wyłudzali pieniądze na terenie całej Warszawy.


Jak w większości przestępstw metodą "na policjanta" i w tym przypadku wszystko zaczęło się od telefonu osoby podającej się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji na numer telefonu stacjonarnego pokrzywdzonej.

Rozmówca w słuchawce zapytał 82-letnią mieszkankę Ochoty, dlaczego nie zgłosiła się na komendę. Powiedział, że zostało wysłane wezwanie do stawiennictwa i policjanci mają potwierdzenie jego odbioru. "Funkcjonariusz" poprosił, aby kobieta nie rozłączając połączenia, zadzwoniła na numer alarmowy 112 i porozmawiała z nadzorującym postępowanie "prokuratorem okręgowym".

Ten poinformował 82- letnią mieszkankę Ochoty, że prowadzone jest śledztwo w sprawie grupy przestępczej, która kradnie pieniądze z kont bankowych. Z relacji oszusta wynikało, że akcja ma na celu uratowanie pieniędzy oraz zdemaskowanie i zatrzymanie przestępców.

Duża część oszczędności

Fałszywy policjant polecił kobiecie, aby poszła do banku i pobrała część oszczędności, a następnie pozostawiła je we wskazanym miejscu. Starsza kobieta przekonana, że bierze udział w policyjnych działaniach, udała się do banku, aby zrobić to, co jej polecono. Po wyjściu z placówki, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, zostawiła 30 000 złotych w koszu na śmieci. Po kolejnym telefonie fałszywego policjanta 82-latka ponownie udała się do placówki bankowej, gdzie również zamierzała wypłacić pieniądze. Czujny pracownik banku zorientował się, że starsza kobieta może paść ofiarą oszustów i powiadomił policję.  Funkcjonariusze z Ochoty od razu zajęli się tą sprawą.

Policjanci z wydziału dw. z przestępczością  przeciwko mieniu oraz wydziału ds. nieletnich i patologii w trakcie prowadzonych czynności operacyjnych uzyskali informację, że na terenie Warszawy działa grupa przestępcza dokonująca oszustw metodą "na policjanta" zlecająca "werbownikom" pozyskiwanie jako "odbieraków" osoby małoletnie.

W ciągu kilku dni ochoccy policjanci zatrzymali siedmiu nieletnich, którzy na  terenie Warszawy odbierali pieniądze od oszukanych osób. Gotówka była wrzucana w umówionym miejscu do koszów na śmieci. Za taką przysługę "odbierak" zawsze dostawał pewną kwotę pieniędzy.

W związku z dokonanymi oszustwami w okresie od sierpnia do października na terenie Warszawy Sąd Rodzinny i Nieletnich zastosował wobec nastolatków środek tymczasowy w postaci trzymiesięcznego pobytu w schronisku dla nieletnich.

Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.


Funkcjonariusze z KRP Warszawa III przypominają, że w przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że osobą kontaktującą się nie  jest  członek rodziny lub prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust należy  natychmiast powiadomić policję– dzwoniąc pod bezpłatne numery alarmowe 997 lub 112.

 

mp/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Sprawiedliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2017 07:43 ~Sprawiedliwy

  Jestem w 99% przekonany że przecieki pochodzą z Banków. Chyba, że tych ludzi ktoś wcześniej dobrze obserwował.Śledztwo powinno iść w kierunku w jakim banku było konto kto to konto obsługiwał i miał dostęp do danych itd.

 • jaktojest

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2017 14:33 ~jaktojest

  kiki~kiki

  Czy ktoś może wytłumaczyć skąd Ci "policjanci" wybierają takie rodzynki wśród staruszków. Każde ich działanie to strzał powyżej 10000 zł. Może ktoś (najlepiej prawdziwa policja) zajmie się źródłem tych informacji.  mi się wydaje że jednak banki muszą być w zmowie, bo weź tu traf i dzwoń do 80 letniej Aliny czy Anieli i wiedz, że ma 150 tysięcy na koncie....

 • Wykopek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2017 14:18 ~Wykopek

  Powinno być prawo za pierwszą kradzież publiczne łamanie rąk i zakuwanie w dyby na 6h.
  Bez pomocy medycznej!
  Za drugim razem zakucie w stalowe dyby i spalenie rączek na Popiół!

 • Gość serwisu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2017 13:03 ~Gość serwisu

  Zazdro, chciałbym mieć na koncie choć raz 3 tysiące złotych a te staruszki mają po 30...

 • kiki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2017 12:51 ~kiki

  Czy ktoś może wytłumaczyć skąd Ci "policjanci" wybierają takie rodzynki wśród staruszków. Każde ich działanie to strzał powyżej 10000 zł. Może ktoś (najlepiej prawdziwa policja) zajmie się źródłem tych informacji.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »