Informacje

21.11.2011 07:46 Policja odzyskała kradzione antyki

Kradł dzieła we Francji,
sprzedawał na Mokotowie

SERWISY:

8 obrazów, rzeźby, figurki, świeczniki i puchary skradzone z francuskiego dworku odnaleźli policjanci w dwóch galeriach w Warszawie i okolicy. Niektóre z tych antyków wystawiono na sprzedaż za ponad 100 tysięcy złotych. Kryminalni zatrzymali podejrzanego o kradzież z włamaniem 32-letniego mieszkańca Giżycka.

O skradzionych antykach poinformowali poinformowali komendę stołeczną francuscy policjanci. Do kradzieży obrazów, rzeźb, świeczników, figurek i mebli dochodziło w latach 2009-2010 w dworku na południu Francji. Pewne ślady wskazywały na to, ze te przedmioty trafiły do Polski.

Z południa Francji na Mokotów

Kryminalni KSP razem z funkcjonariuszami z komendy głównej badając sprawę, trafili do do jednej z galerii na warszawskim Mokotowie. Znaleźli tam 5 obrazów i 3 rzeźby z listy przedmiotów skradzionych z francuskiego dworku. Odnaleźli też osobę, która w tej galerii zakupiła kolejny ze skradzionych obrazów. Dzieło zostało odzyskane i zabezpieczone przez policjantów.

Ceny obrazów wystawionych do sprzedaży kształtowały się od kilkuset do nawet ponad stu tysięcy złotych.

Złodzieja znaleźli w Giżycku

Kryminalni musieli jeszcze ustalić, kto wstawił do galerii skradzione dzieła sztuki. Okazało się, że jest to mieszkaniec Giżycka, dlatego do akcji włączyli się także kryminalni z tamtejszej komendy. Zatrzymali 32-letniego Dominika W. W jego mieszkaniu zabezpieczyli kolejne przedmioty skradzione we Francji, wśród nich ponad 20 pucharów i świeczników.

Mężczyznę przewieziono do Warszawy. Usłyszał zarzuty kradzieży z włamaniem do dworku na południu Francji. Sąd zastosował wobec niego areszt tymczasowy na 2 miesiące.

Paserzy w podwarszawskiej galerii

To zatrzymanie nie zakończyło jeszcze sprawy. Kryminalni wiedzieli, że Domink W. nie jest jedyną osobą zamieszaną w to przestępstwo. Dotarli do kolejnej galerii w okolicy Warszawy, gdzie odzyskali następne 2 obrazy. Zatrzymali też kierownika galerii. 37-letni Sebastian G. usłyszał zarzut paserstwa. Został objęty dozorem policyjnym i poręczeniem majątkowym w wysokości 10 tys. złotych.

Zarzut paserstwa usłyszał również właściciel galerii 60-letni Marek G. On również został objęty dozorem policji i poręczeniem majątkowym w wysokości 6000 złotych.

Będą dalsze zatrzymania?

Łączenie policjanci odzyskali 33 sztuki skradzionych antyków, w tym 8 obrazów. Ich dokładną wartość oszacuje powołany biegły.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie pracują nad odzyskaniem kolejnych skradzionych na południu Francji przedmiotów i nie wykluczają dalszych zatrzymań.

js/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Hreps

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2011 08:14 ~Hreps

  Powinni go uznać za bohatera i odznaczyć za działanie na korzyść polskiej sztuki.

  W dzisiejszych czasach gdy tylko wyburza się zabytki i buduje szpecące reklamy znalazł się człowiek, który pomagał wzbogacić nas o kilka dzieł sztuki, które to w czasach okupacji jak widać do dziś były i są grabione przez obcych najeźdźców.

  Dlaczego ten człowiek jest zakuty w kajdany powinien uzyskać zwrot kosztów za krzewienie kultury.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »