Informacje

28.01.2011 06:16 Ratusz idzie na rękę Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej

Kosztowny prezent
dla bezdomnej uczelni

SERWISY:

Działka warta ponad 20 milionów złotych za 10 proc. wartości? Na taką transakcje chce się zgodzić warszawski ratusz. Kupcem ma być Chrześcijańska Akademia Teologiczna, choć nie ma pieniędzy na zakup, ani na budowę.

Chrześcijańska Akademia Teologiczna to jedyna w Europie uczelnia kształcąca studentów z różnych kościołów. Jest też jedyną państwową uczelnią w Polsce, która nie ma własnej siedziby. Studenci gnieżdżą się dziś w niewielkim budynku przy ul. Miodowej, wynajmowanym od Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Warunki są fatalne: sale wykładowe są małe, a ćwiczenia i lektoraty odbywają się czasem na korytarzu.

Po preferencyjnej cenie

Nic więc dziwnego, że ChAT chciałaby się przenieść do własnego budynku. Ten mógłby powstać na Bielanach, u zbiegu ulic Duracza i Broniewskiego. To jedna z trzech lokalizacji, które zaproponowało miasto.

- Uchwała o przekazaniu gruntu trafi niebawem pod obrady rady miasta - zapewnia Marcin Bajko, dyrektor miejskiego biura gospodarowania nieruchomościami.

Ratusz proponuje uczelni sprzedaż działki po preferencyjnej cenie 2,1 mln złotych, mimo że grunt został wyceniona na 23 miliony złotych. Urzędnicy tłumaczą, że było to w czasach nieruchomościowego boomu, a cena okazała się zbyt wysoka. - Grunt był wystawiany na sprzedaż, jednak nie było chętnych - informuje Elżbieta Choma z bielańskiej delegatury BGN.

Zagłosują "w ciemno"

Jeżeli radni zgodzą się na sprzedaż po preferencyjnej cenie, to i tak szkoła zakupi grunt najwcześniej w kwietniu. Na razie nie ma bowiem pieniędzy. Uczelnia złożyła wprawdzie wniosek o dofinansowanie do ministerstwa edukacji, ale nie obyło się bez problemów.

- Za pierwszym razem uczelnia nie przedstawiła bardzo ważnego dokumentu czyli programu inwestycji - zdradził Bartosz Loba, rzecznik prasowy ministerstwa.

Udało się dopiero za drugim podejściem. Wniosek został przyjęty i jest analizowany. Decyzja ma zapaść dopiero na przełomie marca i kwietnia. Tymczasem radni mają decydować o sprzedaży działki już na początku lutego. Nie będą mieli pewności, czy szkoła naprawdę kupi działkę, ani tym bardziej, czy coś na niej zbuduje.

- Myślę, że jeżeli uchwała zostanie przyjęta przez radnych, to ułatwi starania uczelni o dofinansowanie, a ministerstwo będzie bardziej przychylne - uważa jednak Andrzej Jakubiak, wiceprezydent miasta.

Miasto już poszło uczelni na rękę i wstrzymało sprzedaż działki po cenie rynkowej. Na ile? - Trudno powiedzieć ile będziemy czekać - odpowiada Jakubiak. Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że miasto poczeka do końca roku.

Potrzebują 100 mln złotych

Uczelnia potrzebuje na inwestycję 100 mln złotych. Sam budynek pochłonie prawie 80. ChAT proponuje rozłożenie inwestycji na kilka lat. - W tym roku chcielibyśmy 9 milionów złotych na zakup działki i przygotowanie dokumentacji projektowej - wylicza Jerzy Machaj, kanclerz uczelni.

W 2012 roku miałaby się rozpocząć budowa. Na to potrzeba 12 mln złotych. W latach 2013-14 potrzeba łącznie 56 mln złotych, a w ostatnim roku budowy kolejne 22 mln. W optymistycznym wariancie studenci mogliby się przenieść do nowego budynku pod koniec 2015 roku.

Budynek z kaplicą

Jeżeli plany się powiodą, przy Duracza powstanie budynek, który będzie miał od trzech do sześciu pięter oraz dwupoziomowy garaż podziemny. Na parterze znajdzie się kaplica, audytorium na 300 osób oraz biblioteka. Wyżej będą sale wykładowe i ćwiczeniowe o pojemności od 15 do 80 osób. Swoje pomieszczenia będą mieli również wykładowcy oraz administracja uczelni.

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Bartłomiej Frymus
roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 16:17 ~Kasia

  Szok! Tu nikt z komentujących nie czytał chyba komentarzy poprzedników, albo ich poziom intelektualny nie pozwala zrozumieć, że ChAT nie jest uczelnią rzymsko-katolicką. Teologię studiują tam protestanci, prawosławni i greko- i polsko-katolicy, którzy nie podlegają Watykanowi. Jestem pewna, że gdyby kler miał wpływ na tą decyzję, pierwszy stanąłby przeciwko tej transakcji, bo te Kościoły są dla Watykanu konkurencją. Do informacji tych, którzy czytają i rozumieją jednak komentarze. Kościoły mniejszościowe prowadzą księgowość i ich sytuacja finansowa i podatkowa jest zupełnie inna niż rzymskiego Kościoła. A uczelnia jest państwowa i jedyna kształcąca teologów niekatolickich w Polsce, a jeśli studiują na niej rzymscy katolicy, to tylko dlatego, że studia pedagogiczne prowadzone przez ChAT są atrakcyjne i dają szansę zatrudnienia absolwentom.

 • tt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2011 11:41 ~tt

  czy nie powinien wkroczyć prokurator, jest to skandal. Uczelnia - i to taka - nie jest Bielanom potrzebna. Jest tyle do zrobienia dla mieszkańców i każdy grosz się przydaje a ktoś roztrwania je w tak nieprzemyślany sposób. Dlaczego?

 • Q

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2011 15:48 ~Q

  Jeszcze raz warto przypomnieć, że ta uczelnia nie jest katolicka, tylko protestancka , więc wszelkie wstawki o wpływach kleru w naszym kraju (i pisanie że przyznanie gruntów to pójście na rękę kościołowi katolickiemu), są raczej bezzasadne, jedno z drugim nie ma wiele wspólnego.

 • Olypusss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2011 12:08 ~Olypusss

  O tym pisała już w listopadzie Gazeta Echo
  http://www.gazetaecho.pl/cgi-bin/echo/echo/echo/O-2010-11_05-9

  uważam, że uczelni należy się ta działka, a nie deweloperom - inwestujmy w naukę a nie w komercję

 • podatnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2011 22:07 ~podatnik

  MAŁO NAKRADLI W "IMIENIU PRAWA". JESZCZE TA WALCOWA DAJE IM W PREZENCIE TAKI TEREN ZA TAKA CENE. TO JUZ NAPRAWDE JAJA, W TYM KRAJU RZADZA CZARNE KMERY CZY RZAD. WALCOWA CHYBA NAPRAWDE DUZO NIE ODBIEGA OD PISUAROW. RZAD SIE WYZYWI- JAK MOWI STARE PRZYSLOWIE, A TY OBYWATELU ZNOWU DOSTANIESZ POM RYJU.

 • Zadowolona studentka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2011 20:42 ~Zadowolona…

  Fakt, uczelnia może i jest mała, jednak nie przypominam sobie abym kiedykolwiek miała zajęcia na korytarzu, więc jak ktoś nie ma o tym zielonego pojęcia to niech lepiej się nie wypowiada. Ponadto, atmosfera jaka panuje na CHA-cie w pełni rekompensuje wszelkie lokalowe niedogodności.

 • Zadowolona studentka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2011 20:32 ~Zadowolona…

  Fakt, budynek uczelni może i jest mały, ale jakoś sobie nie przypominam abym kiedykolwiek miała zajęcia na korytarzu. Więc jeżeli ktoś nie ma o tym zielonego pojęcia, to niech lepiej się nie wypowiada. Ponadto atmosfera jaka panuje na CHA-cie w pełni rekompensuje wszelkie lokalowe niedogodności.

 • mamoń

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2011 19:57 ~mamoń

  do QWAR
  Ta uczelnia nie jest katolicka, tylko protestancka, więc nie wiem po co ten wtręt o watykańczykach. Niektórym trudno może w to uwierzyć, ale w Polsce mieszkają nie tylko katolicy...

 • biala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2011 19:45 ~biala

  Niech ratusz sprzeda ta ziemie za tyle ile jest warta - 10% da na ta uczelnie żeby sobie gdzieś tańsza ziemie kopiła a rzeszte skoro lubi robić prezenty na place zabaw dla dzieci, nowe miejsca pracy , na biedne dzieci,leczenie alkoholików , remonty dróg, ławki, śmietniki i toalety na ulicach bo to jest potrzebne ...

 • zjava

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2011 19:31 ~zjava

  na Bielanach dostają olbrzymie tereny i nieruchomości przy ul. Wóycickiego 1/3

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »