Informacje

16.11.2018 08:30 11 osób zatrzymanych

Kosztem polskich pacjentów sprzedawali leki za granicę

SERWISY:

Policjanci zatrzymali jedenastu aptekarzy, którzy zbudowali mechanizm eksportu rzadkich i drogich leków - dowiedział się tvn24.pl. Prokuratorzy postawili już zatrzymanym serię zarzutów karnych: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy i łamania prawa farmaceutycznego.

Operacja policjantów z komendy wojewódzkiej policji w Radomiu rozpoczęła się w ostatnią środę o poranku. Funkcjonariusze zatrzymali jedenaście osób, przeszukali ponad sto adresów na terenie całego kraju.

Wielomilionowe zyski

Zatrzymanych przewieziono do siedziby Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Prowadzący śledztwo prokurator z wydziału II do spraw przestępczości finansowo-skarbowej postawił im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

- Ujawnione przestępstwa polegały na zbywaniu za granicę leków z polskich aptek wbrew zakazowi wynikającemu z prawa farmaceutycznego - mówi tvn24.pl rzecznik prokuratury regionalnej Agnieszka Zabłocka-Konopka.

Według naszych nieoficjalnych informacji zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą usłyszał farmaceuta i właściciel jedenastu aptek. Z systemu, który zbudował czerpał "wielomilionowe" zyski.

Nielegalny eksport

Prawo farmaceutyczne zakazuje eksportu leków, które znajdują się na tak zwanej "czarnej liście". Trafiają na nią specyfiki, których jest niewiele w krajowych aptekach i są one drogie. Głównie to środki przeciwzakrzepowe, onkologiczne, stosowane w leczeniu cukrzycy a także depresji.

- Ich zakup negocjuje bezpośrednio z producentami Ministerstwo Zdrowia. Koncerny stosują różne ceny dla poszczególnych państw. Zrozumiałym jest, że mniejszą stawkę będzie się płacić w Polsce niż w Niemczech - wyjaśnia nam oficer policji, który bierze udział w śledztwie.

Właśnie te różnice w cenach wykorzystał Michał K., by maksymalizować swoje zyski. Według śledczych to on stworzył mechanizm omijający zakazy wynikające z prawa farmaceutycznego.

- Dotowane leki z aptek niby trafiały zgodnie z prawem do niepublicznych przychodni i gabinetów. Te zamówienia były jednak fikcją, a leki w rzeczywistości szły do hurtowni, skąd wyjeżdżały za granicę - wyjaśnia mechanizm jeden z naszych rozmówców.

Pranie pieniędzy

Z materiałów Prokuratury Regionalnej w Warszawie wynika, że leki najpierw wyjeżdżały do Czech a stamtąd trafiały do klientów w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

- Zarzut popełnienia przestępstwa prania brudnych pieniędzy usłyszały osoby, które osiągały wysokie zyski z nielegalnej sprzedaży za granicę leków z krajowych aptek. Transferowały do Polski środki pochodzące z korzyści związanych z popełnieniem czynów zabronionych - potwierdza nam prokurator Agnieszka Zabłocka-Konopka.

Śledczy informują także, że śledztwo jest "rozwojowe". - Będziemy sprawdzać, czy były sytuacje, w których tych leków zabrakło polskim pacjentom. Wtedy możliwe będzie rozszerzenie zarzutów o narażenie zdrowia i życia - mówi nam osoba związana ze śledztwem.

Robert Zieliński

r.zielinski@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2018 23:41 ~kkk  mka~mka

  Chętnie poznam nazwy lub nazwę sieci tych 11 aptek.
  Myślę, że wielu pacjentów chętnie by się dowiedziała gdzie nie należy kupować leków!
  bidon~bidon

  tak dziala dobra osobiste,ukryc zakopac,pozamiatac i cicho ma byc.
  nbvnvnn~nbvnvnn


  Pamiętam materiał o akcji policji która miała miejsce w krótkich odstępach czasu w Rosji i w Polsce. Chodziło chyba o tą samą międzynarodową grupę.
  W rosyjskiej telewizji pokazano dokładnie o jakie produkty (szkodliwe) chodziło, gdzie je sprzedawano, a na koniec pokazano twarze zatrzymanych.
  W polskich mediach zrobiono wszystko, żeby ukryć nie tylko tożsamość przestępców (w końcu jeszcze nie skazanych) ale szczególnie nazwy biorących w oszustwie firm i sklepów.
  Teraz widać, że w trosce o obywatela stoimy gorzej nawet niż w Rosji....


  Nie w trosce o obywatela, ale w skuteczności pozwów o zniesławienie, nawet od organów państwa.

 • kkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2018 23:39 ~kkk

  fojtek~fojtek

  Bzdura
  Nie kosztem pacjentów tylko kosztem producentów. Sprzedawali więcej do Polski (taniej) niż do Niemiec (drożej), ot wszystko.


  Sam piszesz bzdury. O limitach ilościowych w refundacji słyszał?

 • fojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2018 16:39 ~fojtek

  Bzdura
  Nie kosztem pacjentów tylko kosztem producentów. Sprzedawali więcej do Polski (taniej) niż do Niemiec (drożej), ot wszystko.

 • OBSERWATOR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2018 15:57 ~OBSERWATOR

  Jeśli wywozili m.in. leki przeciwzakrzepowe to może to był też lek o nazwie Xarelto i dlatego jest on taki drogi i w żaden sposób nie może się doczekać aby był refundowany przy migotaniu przedsionków, udarach mózgowych i nadciśnieniu tętniczym. Trudno bowiem uwierzyć, iż przyczyną braku wskazań refundacyjnych dla Xarelto przy w/w chorobach, jest nadmierna populacja Polaków cierpiących na te choroby. Bo jak by wtedy należało oceniać taką politykę lekową naszego Ministerstwa Zdrowia?Bezduszność, zła wola, brak empatii wobec pacjentów? A może wszystko razem?Kto odpowie na te pytania i słuszny żal chorych pacjentów, a przede wszystkim starych, biednych i schorowanych seniorów 75+, którym obiecywano leki bezpłatne, a zostali nabici w przysłowiową butelkę.

 • Stańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2018 23:00 ~Stańczyk

  Typowe przejawy gospodarki nakazowo-rozdzielczej, chakteryzującej komunę. I podobny typ gomułkowskiej propagandy: zamiast likwidować przyczyny, piętnuje się skutki.

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2018 16:24 ~abc

  oset~oset

  jeszcze nie tak dawno sprzedaż obcych walut też była ustawowo zabroniona, a sprzedających karano więzieniem. Wygląda na to, że powoli wracamy do przeszłości.

  no jak nie rozumiesz mechanizmu handlu lekami to może nie warto żebyś zabierał głos?

 • asdadasda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2018 15:55 ~asdadasda


  oset~oset

  jeszcze nie tak dawno sprzedaż obcych walut też była ustawowo zabroniona, a sprzedających karano więzieniem. Wygląda na to, że powoli wracamy do przeszłości.
  darkimage~darkimage

  Chyba nie do końca zrozumiałeś w czym jest problem w tym przypadku.

  Czego sie czepiasz obroncy wolnych sadow i konstytucji. Najwazniejsze to odsunac od wladzy tych ohydnych pisoirow, by bylo jak bylo.

 • mario

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2018 14:10 ~mario

  pytanie dlaczego przez tyle lat nie wprowadzono elektonicznych recept przypadek?

 • joit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2018 11:54 ~joit

  Choruję na POCHP.Oświadczam,że miałem kłopoty z zakupem leków.To była wielka podłośc,wielkie świństwo.Najwyższa kara i przepadek mienia nie zrównoważy tego nieludzkiego postępku.

 • Miecugoff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2018 11:49 ~Miecugoff

  Ściągali do kraju kapitał-a robili w h wielkie koncerny - dac nagorde

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »