Informacje

20.10.2017 12:35 Dekret Bieruta ma przejść do historii

Koszt ustawy reprywatyzacyjnej
to nawet 15 miliardów złotych

SERWISY:


Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości opublikowano w piątek projekt "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej. Jak zapowiadał wiceministra sprawiedliwości Patryk Jaki regulacja zakłada między innymi zadośćuczynienie w wysokości do 20 procent wartości utraconego mienia i zakaz zwrotów w naturze. Moc traci też dekret Bieruta.

Projekt liczy wraz z uzasadnieniem 64 strony; sama regulacja - 44. Jego główne założenia - o których mówił Jaki - to wprowadzenie uniwersalnej zasady dla wszystkich i ustanowienie zadośćuczynienia w formie pieniężnej w wysokości 20 procent wartości utraconego mienia. Ma o niej decydować wojewoda.

Decyzja wojewody

"Prawo do rekompensaty potwierdza, w drodze decyzji, wojewoda właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości przejętej" – czytamy w projekcie uchwały.

Uprawnienie do roszczeń będą mieć tylko osoby z pierwszej linii pokrewieństwa i małżonkowie. Projekt przewiduje zakaz zwrotu nieruchomości na osoby zmarłe i reaktywowane spółki.

Jak czytamy w uzasadnieniu, ustawa wyklucza możliwość uzyskania rekompensaty przez tzw. handlarzy roszczeń. Niedopuszczalne będzie również dochodzenie roszczeń przez kuratorów.

Wprowadzona zostaje możliwość wznawiania spraw, gdy doszło do naruszenia prawa. Obligatoryjne będzie uwzględnienia indemnizacji (przyznanego wcześniej odszkodowania).

Moc straci dekret Bieruta.

Nowy fundusz

Projekt przewiduje powołanie Funduszu, z którego mają być finansowane wypłaty rekompensat. "Wejście w życie proponowanych zmian może skutkować wydatkami budżetu państwa w wysokości od 10 do 15 miliardów zł" – czytamy w dokumencie. Kwotą potrzebną do zaspokojenia roszczeń ma ustalać co roku minister finansów.

>>>ZOBACZ CAŁY PROJEKT USTAWY<<<

Od 17 września 2016 r. obowiązuje tzw. mała ustawa reprywatyzacyjna - ustawa o gruntach warszawskich, która znowelizowała przepisy o gospodarce nieruchomościami oraz Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Zgodnie z jej zapisami można odmówić zwrotu m.in., gdy nieruchomość wykorzystywana jest na cele publiczne (np. szkoła), wartość nowo wybudowanego na gruncie budynku znacznie przekracza wartość nieruchomości, budynek był zniszczony po wojnie więcej niż w 66 proc.

PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • www

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2017 19:32 ~www

  qaz~qaz

  Czyli gorszy sort funduje KOMUNALKOWEJ patologii mieszkania w najlepszych lokalizacjach w miescie. Ale najpierw trzeba im to wyremontowac za "straty" moralne, ze musieli po 2 zł czynszu placic!  Nie kłam misiu. Stawka czynszu za mieszkanie komunalne w Warszawie wynosi obecnie 8zł (w zaokrągleniu o jakieś groszę w tę, lub tamtę bo nie mam pod ręką rozpiski). Do tego dochodzi opłata za centralne, wodę i śmieci. Za niecałe 37m2 kawalerki z jednym pokojem przy dwóch osobach płacę 520 zł. I nawet trochę mnie boli, że sąsiedzi w mieszkaniach własnościowych płacą mniej.
  Fajnie, że dla Ciebie KOMUNALKA to patologia. Ta KOMUNALKOWA patologia opiekuje się tym mieszkaniem od 64 roku (konserwacje, remonty). Jestem dopiero drugim najemcą choć się w nim wychowywałem od lat 80 i dzięki radnym PO nie mogę go nawet wykupić, choć jest to jeden z ostatnich lokali komunalnych w bloku zarządzanym przez wspólnotę. Bo, że ktoś sobie rości prawa do samej działki pod blokiem, choć dostał odszkodowanie w latach 90 to już inna bajka.

 • aaaaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2017 15:24 ~aaaaaa

  Dekret Bieruta BIS- tak niekonstytucyjnego uregulowanie dawno już nie było (zmiany zasad dziedziczenia, umarzanie postępowań sądowych, brak zwrotów w naturze)!!!

 • nijaki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2017 14:12 ~nijaki

  Ten cały projekt to bolszewicka hucpa - Jaki nawet podważył w nim prawo rękojmii ksiąg wieczystych - czyli że będzie można odebrać nieruchomość nawet kilkukrotnie już sprzedaną !!!

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2017 14:00 ~stonka

  Skoro, jak twierdzi pan Jaki, przez brak ustawy reprywatyzacyjnej "Polska traciła miliardy" oddając (właścicielom prawowitym czy nie) własność prywatną która nie należała do skarbu państwa, a koszt wprowadzenia "dużej ustawy reprywatyzacyjnej" autorstwa pana Jakiego wynosić będzie 15 miliardów złotych, to znaczy, że pan Jaki jedną ustawą ograbił prawowitych właścicieli i ich spadkobierców z 60 miliardów złotych. Nieuregulowana własność za 20% kosztu stanie się własnością skarbu państwa?

 • mietek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2017 13:38 ~mietek

  nie można było tak wcześniej? teraz to już trochę po ptakach.

 • qaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2017 13:28 ~qaz

  Czyli gorszy sort funduje KOMUNALKOWEJ patologii mieszkania w najlepszych lokalizacjach w miescie. Ale najpierw trzeba im to wyremontowac za "straty" moralne, ze musieli po 2 zł czynszu placic!

  Budynki wykupic od spadkobiercow, wysiedlic mieszkancow i sprzedac na wolnym rynku. Moze sie zwroci chocby czesc kosztow.

 • polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2017 13:12 ~polak

  na oszustów może i ustawa zadziała ale prawowitym spadkobiercom tylko utrudni. poza tym - 20%? będą sprawy w sądach, oj będą.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »