Informacje

21.08.2014 06:50 Ministerstwo o problemie mieszkańców

Kosze wciąż pełne. Dodatkowe śmieciarki zamówisz na koszt ratusza?

SERWISY:


Nic nie stoi na przeszkodzie, by mieszkańcy domów jednorodzinnych podpisywali dodatkowe umowy z firmami na wywóz śmieci - twierdzi Ministerstwo Środowiska. Resort uważa ponadto, że mieszkańcy mogą to robić na koszt miasta. Jeszcze kilka dni temu dyrektor miejskiego biura gospodarowania odpadami przekonywała nas, że takie umowy są niezgodne z prawem.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że zalegające w koszach śmieci są powodem podpisywania przez mieszkańców domów jednorodzinnych (szczególnie na terenie Białołęki i Wilanowa) dodatkowych umów na wywóz odpadów. Śmieciarki przyjeżdżają w tych tygodniach, kiedy nie pojawiają się wozy firmy wybranej przez miasto, oficjalnie obsługującej dzielnice.

- To miasto jest właścicielem odpadów i jest odpowiedzialne za ich odbiór. Kontrolujemy też ich zagospodarowanie. Moim zdaniem nie może być tak, że mieszkańcy na własną rękę zlecają wywóz odpadów innej firmie niż przez nas wyłonionej w przetargu - przekonywała nas Jolanta Krzywiec, dyrektorka biura gospodarowania odpadami, dodając, że nie ma możliwości zwiększenia częstotliwości odbierania odpadów.

Ministerstwo: nic nie stoi na przeszkodzie

Innego zdania jest jednak Ministerstwo Środowiska. - Nic nie stoi na przeszkodzie, by mieszkańcy we własnym zakresie podpisywali umowy z prywatnymi firmami. W naszej ocenie nie jest to działanie niezgodne z prawem - mówi tvnwarszawa.pl Paweł Mikusek, rzecznik prasowy resortu.

I dodaje, że w przypadku, kiedy miasto nie wywiązuje się z obowiązku odbioru odpadów, wynajęta przez mieszkańca firma powinna to wręcz zrobić na koszt miasta. - Taką możliwość daje artykuł 6s ustawy śmieciowej - wyjaśnia rzecznik.

Wspomniany zapis brzmi tak: W przypadku, gdy gmina nie realizuje obowiązku odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, właściciel nieruchomości jest obowiązany do przekazania odpadów komunalnych, na koszt gminy, podmiotowi odbierającemu odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wpisanemu do rejestru działalności regulowanej, o którym mowa w art. 9b ust. 2.

Czy reforma śmieciowa miała sens, skoro odpady odbierają inne firmy niż te wyłonione przez miasto w przetargu? Według Mikuska tak, ale miasto powinno być bardziej elastyczne. - Regulamin utrzymania czystości i porządku w Warszawie określa między innymi częstotliwość wywozu odpadów. To w gestii rady miasta jest jej zwiększenie lub zmniejszenie - zauważa rzecznik ministerstwa.

Miasto: śmieciarki mogą przyjeżdżać częściej

Jednak rzeczniczka prasowa ratusza Agnieszka Kłąb podkreśla, że zmiana w zapisach regulaminu to ostateczność, a jego dzisiejsza postać umożliwia częstsze wizyty śmieciarek.

- W umowie jest zapis, że firmy mają odbierać odpady co najmniej raz na dwa tygodnie. Jednocześnie muszą dbać o to, by nie dochodziło do sytuacji, że kosze są przepełnione. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby śmieciarki wyjeżdżały częściej - przekonuje Kłąb.

Podaje też inny pomysł na rozwiązania problemu mieszkańców. - Jeśli nie pomaga zwiększenie częstotliwości, to można jeszcze podstawić większy pojemnik na odpady - przypomina.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, którego dotyczy 90 procent skarg, zapewnia, że wyciągnęło wnioski po pierwszych tygodniach rewolucji śmieciowej w całym mieście. - Uzyskaliśmy wiele informacji od mieszkańców i wprowadziliśmy korekty dotyczące harmonogramu, większej liczby pojemników czy częstotliwości odbioru - zapewnia Wojciech Jakubczak z MPO.

Czy ratusz zapłaci za dodatkowe umowy? Do sprawy będziemy wracać.

Rewolucja na raty

Warszawa rozstrzygnęła przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów na początku września 2013 r. 1 lutego 2014 roku nowym systemem zostało objętych osiem dzielnic. Dopiero 1 sierpnia dołączyło do niego osiem kolejnych. To skutek odwołania dwóch firm, które przetarg przegrały w przetargu - Byś i Remondis. Sprawa ma finał sądowy.

Bartłomiej Frymus, b.frymus@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Malami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2014 19:38 ~Malami

  Oszuści! Mieszkam na Białołęce w domku jednorodzinnym... wystawiłam połamaną suszarkę na ubrania nie jest to gabarytowo duża rzecz tym bardziej połamana... :) i też została przy śmietniku! Zostawili! MPO - ŚMIERDZI MI TO CZYMŚ INNYM...!

 • wawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2014 10:02 ~wawiak

  Pani Krzywiec, co Pani kontroluje??? Na pewno nie zagospodarowanie tych odpadów!!! Chyba że na papierze! Proszę ruszyć cztery litery i zobaczyć co się dzieje koło Otwocka i na Radiowie! KOSZMAR.

 • SŁOIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2014 11:01 ~SŁOIK


  Hanna wont z Warszawy ty i twoja korupcja i ustawianie przetargów ???????
  CBA weście się do roboty?????????

 • sdsdd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2014 14:02 ~sdsdd

  na jaki koszt ratusza??? Czyli za moja kase? Nic z tego.. na koszt Hanki

 • mieszkanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2014 08:06 ~mieszkanka

  Ja na telefon pani rzecznik MPO, która obiecała oddzwonić czekam już 3 tygodnie,i pewnie sie niedoczekam, było to powiedziane na odczepnego. Takie mamy rządy jaki mamy kraj, a śmieci śmierdzą i roznoszą je ptaki

 • SŁOIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2014 17:34 ~SŁOIK


  Hanna wont z Warszawy ty i twoja korupcja i ustawianie przetargów ???????
  CBA weście się do roboty?????????

 • Tomeczek_888

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2014 16:54 ~Tomeczek_888

  Ale macie problem. Wywalajcie do koszy na przystankach autobusowych i już. A duże gabaryty pod urząd miasta na pl. Bankowym.

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2014 16:25 ~mieszkaniec

  Dlatego tak dzisiaj na całych Bielanach śmierdziało!!!

 • zbieracz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2014 16:25 ~zbieracz

  Wygląda na to, że cała ekipa HGW przejedzie się na śmieciach.
  Było lepiej, a jest dużo, dużo gorzej i w dodatki drożej.
  Na kogo nie głosujemy ....?

 • ppor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2014 16:16 ~ppor


  Bielańczyk~Bielańczyk

  Panie Bartku. Pilny temat dla Pana. Co to dziś za ruda chmura nad Radiowem aż do huty? Śmierdzi w dzielnicy tak, że głowę urywa. Poślijcie kogoś na zwałkę, bo jest nieciekawie. Ps. Wydział ochrony środowiska U.D. Dzielnicy Bielany już powiadomiony.
  Krystian~Krystian

  Właśnie słyszałem od znajomego z Radiowa, że dzisiaj tak śmierdzi, że jest zadowolony, że dzisiaj jest mokry i zimny dzień bo inaczej zwariowałby ze smrodu...

  potwierdzam, śmierdziało aż na Nowodworach

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »