Informacje

31.05.2011 17:10 wyrok sądu

Korupcja przy budowie ratusza

SERWISY:

Kary od dwóch do półtora roku w zawieszeniu i grzywny orzekł we wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie wobec pięciorga oskarżonych o korupcję przy budowie wilanowskiego ratusza.

Sprawę wszczęto w listopadzie 2002 r. po doniesieniu ówczesnego prezydenta stolicy Lecha Kaczyńskiego. We wrześniu 2007 r. prokuratura postawiła zarzuty ośmiu osobom, w tym byłym członkom zarządu  Wilanowa z byłym wiceburmistrzem Wojciechem W. oraz osobom z zarządu spółki, która miała budować ratusz.

Niegospodarność i korupcja

Zarzuty prokuratury dotyczyły niegospodarności, nieprawidłowości związanych z procesem inwestycyjnym i nadzorem, a także wręczenia 30 tys. dolarów łapówki przez turecką spółkę Deniz, której zlecono budowę, a która okazała się niewypłacalna. Pięcioro oskarżonych było w sprawie aresztowanych, wszyscy występowali przed sądem z wolnej stopy.

Jeden wątek dotyczył m.in. źródła udzielania pożyczek spółce Deniz. Drugi obejmuje sprawę niegospodarności i przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych, którzy w październiku 2000 r. decydowali o zawarciu umowy ze spółka Deniz i utworzeniu spółki Ratusz Wilanów.

Po trzyletnim procesie zapadły wyroki. Sędzia Paweł Dobosz uznał b. wiceburmistrza Wojciecha W. za winnego przyjęcia 30 tys. dolarów łapówki od związanej z firmą Deniz Małgorzaty Sz. Samorządowca skazał na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat i grzywnę, a ponadto nałożył na niego pięcioletni zakaz sprawowania funkcji w samorządzie i administracji państwowej oraz zobowiązał go do zwrotu 118 tys. zł jako równowartości łapówki. Korumpującą go Małgorzatę Sz. sąd skazał na półtora roku więzienia w zawieszeniu. Od pozostałych zarzutów samorządowiec i kobieta zostali uniewinnieni.

Sędzia Dobosz podkreślił, że nie można Wojciechowi W. przypisać winy za bezpośredni ani nawet za ewentualny zamiar wyrządzenia szkody gminie - bo nie można tak zakwalifikować zarzuconego mu działania: przekazania aportem do spółki Ratusz Wilanów gruntu pod przyszły budynek siedziby władz samorządowych. - To była umowa ekwiwalentna: gmina dostaje siedzibę, a budująca ją spółka - część gruntu" - podkreślił sąd.

Kary dla szefów spółki "Ratusz Wilanów"

Na łączne kary od dwóch do półtora roku więzienia w zawieszeniu na kilkuletni okres próbny troje członków władz gminnej spółki Ratusz Wilanów, których uznano za winnych nieprawidłowości w nadzorze nad budową oraz działania na szkodę spółki przez niekorzystne rozporządzanie jej mieniem np. poręczanie weksli innych firm, czy udzielanie pożyczek z kapitału zakładowego spółki.

Szefowie tej spółki: Andrzej K. i Arkadiusz M. usłyszeli wyrok dwóch lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat oraz 20 tys. zł grzywny, a członka jej zarządu Beatę B. sąd skazał na półtora roku więzienia w zawieszeniu na cztery lata i 4,5 tys. zł grzywny. W związku z tym, że ci oskarżeni byli aresztowani przez dwa miesiące, sąd na poczet grzywny zaliczył im te areszty i w istocie będą musieli opłacić głównie koszty postępowania, co wyniesie ich po około 10 tys. zł.

Wyrok jest nieprawomocny i niezadowolona z rozstrzygnięcia strona procesu może go zaskarżyć do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Nie wiadomo, czy prokurator (który domagał się skazania za większą liczbę zarzutów) oraz skazani zechcą skorzystać z tego prawa.

PAP/ec/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • antykatolik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 09:33 ~antykatolik

  do ~Kłamstwo
  oczywiście masz rację, w pełni Cie popieram, władza sądownicza też ma dużo na sumieniu, szkoda, że zwykli obywatele za to płacą, prawo jest dla nielicznej większości, ma im służyć, być fortelem w razie nieplanowanej wpadki....
  Powinno się powołać rząd fachowców, (jest w tym kraju ich sporo, ale nie chcą włazić w to bagno, wolą żyć spokojnie, bez machlojek, klik i kolesiostwa), dzięki takim mechanizmom złodziejstwo kwitnie, politycy trzepią kasę a lud dostaje igrzyska ale bez chleba....

 • Kłamstwo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 07:44 ~Kłamstwo

  Do antykatolik- no dobrze , prześwietlić wszystkich księży ale też wszystkich twórców reform edukacji które polegały tylko i wyłącznie na korzyściach majątkowych pisania głupotek i nowych podręczników . Sprawdzeniu ministerstwa sprawiedliwości bo często to co robią sędziowie i prokuratorzy jest b. szkodliwe społecznie i to bardzo-dobrze? Potem taki jeden z drugim niby się dziwi , że jest zalew chamstwa. Kłamie . Dobrze wie dlaczego.

 • MakKluski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 06:41 ~MakKluski

  Zwrot równowartości łapówki. A gdzie tu interes społeczny ? Zwykły człowiek zwykle dostaje kilka lat za takie matactwa.

 • plmbielu.pl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2011 23:09 ~plmbielu.pl

  Jak to mówią kruk krukowi oka nie wykole, albo bardziej dosadnie k....a k....ie łba nie urwie. Koleś kolesia nigdy nie pogrąży. A to g...wno i tak kiedyś wypłynie tyko na znacznie wyzszym stanowisku. To jest juz nasza polska tradycja...."jak nam ukradną furę to muszą zwróci samolot".
  plmbielu.pl

 • antykatolik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2011 21:37 ~antykatolik

  dlaczego w katolandzie nie upubliczniają nazwisk osób, które zostały skazane za przestępstwa? fakt, że śmieszny i z typowym chrześcijańskim miłosierdziem przyznany, a zwykły plebejusz dostał by odpowiednią karę za błahe przestępstwo. Kraj ten sam zmusza ludzi do wyjazdu i godnego zarobku, nie można się dziwić, że wszystko zacofane, jeśli większość myśli technicznej "sprzedawane" jest gdzie indziej, ależ czemu się dziwić, skoro w katolandzie wierzy się czarnym pedo-bearom oraz politykom....

 • Pytający

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2011 20:58 ~Pytający

  A co z tym szkieletorem, dokończą to kiedyś, czy będzie tak stał dopóki się nie rozpadnie?? Pzdr

 • wyrok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2011 20:21 ~wyrok

  Przekaz mniej więcej taki-"urzędnik może wszystko , obronimy go" . Może dożyję tego kiedy sądy zaczną odpowiadać za swoje wyroki.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2011 20:02 ~warszawiak

  Nie podali wysokości grzywny burmistrza , bo była demoralizująco niska. Ten wyrok to kompromitacja.

 • cośktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2011 19:48 ~cośktoś

  Dokładnie- całkowite przyzwolenie- kto tym sądom płaci-chyba my podatnicy więc dlaczego działają na naszą szkodę i są przeciwko społeczeństwu? Coś tu jest nie tak.

 • koko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2011 19:34 ~koko

  Czyli przyzwolenie...;(

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »