Informacje

06.11.2013 13:29 drugi kwartał 2013 roku

Korki w Europie: w czołówce nadal
Moskwa, Stambuł i Warszawa

SERWISY:

Warszawa znalazła się na trzecim miejscu, w niechlubnym raporcie, najbardziej zakorkowanych miast w Europie. Badania dotyczą drugiego kwartału 2013 roku. W śród 59 miast najgorzej wypadła Moskwa.

W raporcie przedstawionym przez firmę TomTom znalazły się największe europejskie miasta, powyżej 800 000 mieszkańców, między innymi: Amsterdam, Barcelona, Moskwa, Berlin, Kopenhaga, Stambuł, Mediolan czy Manchester.

Wszystkie dane pochodzą z rzeczywistych pomiarów GPS. Porównano czas podróży podczas przejazdów bez korków (taki jak np. w nocy) z czasem podróży w godzinach szczytu. Raport uwzględnia drogi lokalne, drogi przelotowe  i autostrady.

Okazuje się, że tak jak w raporcie podsumowującym  cały rok 2012 roku, prym wiodą znowu Moskwa, Stambuł i Warszawa.

24 maja było najgorzej

W Warszawie średni poziom zatłoczenia w drugim kwartale 2013 wyniósł 44 procent. Oznacza to, że średni czas podróży w mieście był dłuższy o 44 proc., niż wtedy, gdy ruch przepływał swobodnie. Raport przedstawia również wyniki z poszczególnych pór dnia.

W porannym szczycie poziom zakorkowania wyniósł 89 proc., popołudniu 95 proc., a w weekendy 22 proc. Ponadto, w stolicy od kwietnia do czerwca najwolniej kierowcy podróżowali w poniedziałkowe poranne godziny szczytu oraz w piątkowe popołudniowe godziny szczytu.

110 godzin w korku

Badania wykazały również, że jeśli przez te trzy miesiące codziennie podróżowaliśmy pół godziny, to w odniesieniu do całego roku w korkach spędzilibyśmy 110 godzin.

Okazuje się jednak, że poziom zakorkowania w analizowanym kwartale był nieco niższy, niż w analogicznym okresie w 2012 roku. Ogólny był o 1 punkt procentowy niższy, a poranny o 4. Wskaźnik ten wzrósł jednak w przypadku wieczornych korków: z 91 do 95 proc.

Najbardziej zakorkowanym dniem był 24 maja - piątek. Było to związane ze znacznymi opadami deszczu od samego rana i zalanymi ulicami.

Moskwa, Stambuł, Warszawa

Najbardziej zakorkowaną aglomeracją w Europie w drugim kwartale 2013 była Moskwa. Średni czas podróży w stolicy Rosji był dłuższy o 65 proc. w porównaniu z okresem, gdy ruch przepływał swobodnie, i o 114 proc. dłuższy podczas porannych godzin szczytu. Wieczorem czas podróży wydłużał się o 133 proc.

Na drugim miejscu uplasowała się aglomeracja stambulska. Średni czas podróży po tureckiej metropolii był dłuższy o 57 proc. w porównaniu z okresem, gdy ruch przepływał swobodnie oraz o 81 proc. podczas porannych godzin szczytu. W szczycie wieczornym czas spędzony za kierownicą wydłużał się o 127 proc.

Kolejne miejsca zajęły Warszawa i dalej Palermo, Marsylia, Rzym, Paryż, Sztokholm, Bruksela oraz Lyon.

Wisłostrada jest często zakorkowana.

su/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ze stali

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2013 11:57 ~ze stali

  Winni to przeczytać ci ,którzy wchodzą do opóźnionego autobusu i od progu drą mordę "A rozkład jazdy to pana nie obowiązuje?". Bo oni o tym ,że Warszawa jest zakorkowana po prostu nie mają zielonego pojęcia.

 • I tu i tam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2013 11:15 ~I tu i tam

  Pamiętam korki w Moskwie i Petersburgu. W porównaniu z nimi w Warszawie jest naprawdę luźno, więc nie narzekajcie.

 • antygrzyb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2013 10:51 ~antygrzyb

  Wielkie brawa dla HGW i jej "poddanych" słusznie nieudających się na referendum!

 • s100krotka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2013 09:27 ~s100krotka

  Ten kto robił ten ranking chyba nigdy nie był w Londynie... jechałam taksówką z dworca do hotelu w środku nocy i stałam w gigantycznym korku! A kolejnym razem pomimo wcześniejszego wyjścia z biura poza godzinami spóźniłam się na samolot!w Warszawie przynajmniej korki są przewidywalne, a tam nigdy nie wiesz kiedy coś się stanie z zabytkowym metrem i będziesz musiał albo grzać na piechotę albo pół godzinym próbować złapać taksówkę tylko po to aby wpaść w korek....

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2013 09:18 ~Piotr

  prawdomówny~prawdomówny

  Bo warszawiaki to wsiury z Grójca i muszą się dostać jakoś z EC "Żerań" na swoje blokowiska. Słoiki z Lublina nie stoją w korkach, bo mieszkają w Centrum, a nie na Ursynowie lub Tarchominie czy Białołęce etc...


  I co te lubliniaki robią w tym centrum? Bo tu roboty za dużo dla fizycznych nie ma... aaa, wsiadają w zbiorkom i zasuwają do fabryk na peryferiach, do centrów handlowych w Piasecznie, Jankach i Markach ustawiać towar na półkach, a co mądrzejsze to i na Służewiec w biurach papiery przewracać. No nie ma co, bardzo mądrze wybrali miejsce zamieszkania, hahahaha

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2013 09:14 ~Piotr

  tramek~tramek

  Ojej! I nawet blokowanie tramwajów na każdym skrzyżowaniu przez miejskiego inżyniera bezruchu nie pomaga rozładować korków? Coś nieprawdopodobnego :)

  [...]za to skutecznie sabotuje jedyny naziemny środek transportu, który mógłby sprawnie poruszać się po mieście od jutra, i to bez wielomilionowych inwestycji.  No litości. Niezawodny, szybki środek komunikacji? Nie ma dnia, żeby jedna z tras tramwajowych nie była zablokowana przez wypadek lub awarię a wtedy gdzie idą pasażerowie? Do autobusu. Czyli tramwaje muszą być w 100% dublowane przez jeżdżące równolegle autobusy.
  Ja wolę od razu wsiąść do autobusu niż się przesiadać po drodze, nawet jeżeli średnio będę jechał 5 minut dłużej.

 • raf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2013 23:33 ~raf

  A jednak można być w czołówce. Lata praktyki robią swoje. Jeszcze chwila i wskoczymy na złote miejsce. Spece nad tym pracują!

 • Wysoka kultura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2013 23:22 ~Wysoka kultura


  kwakwakwa~kwakwakwa

  ja poproszę o informację... od kiedy Moskwa jest w europie.... czy cos się pozmieniało odkąd ukończyłem szkołę?
  taś taś taś~taś taś taś

  To ty chyba szkołę w III Rzeszy kończyłeś, bo geograficzna granica Azjii biegnie wzdłuż Uralu :) Oczywiście geograficzna, bo kulturowo Azja zaczyna się już na Łabie. Czego jesteś doskonałym przykładem.

  Bardzo piękna odpowiedź i zgodna ze stanem faktycznym. Taś, taś, taś :)

 • Buła

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2013 23:16 ~Buła

  stan53stan53

  Jak to jest ze Berlin mozna przejechać z pólnocy na południe z przyzwoita predkością ,masą tuneli w przyzwoitymczasię?


  W Warszawie z Bielan na Ursynów przejedziesz autem w 20-25 min. Nie wiem jak w szczycie bo wtedy jeżdzę metrem, którym przejedziesz miasto w ciągu 40 min.

 • pieszy terrorysta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2013 22:41 ~pieszy terrorysta

  Allah jest wielki~Allah jest wielki

  W Stambule są nie tylko korki. Tamtejsi wyznawcy Allaha mają w głębokim poważaniu jakiekolwiek reguły jazdy samochodem. Kiedyś próbowaliśmy w Stambule przejść przez ruchliwą ulicę PO PASACH. Staliśmy na krawężniku ze dwadzieścia minut i ŻADEN kierowca nie zatrzymał się nawet na sekundę, żeby nas przepuścić. Trzeba było zamknąć oczy, powiedzieć sobie : "Allah akbar " i wymusić przejście. Jakoś uszliśmy z tego z życiem, ale paru dzielnych wojowników przejechało nam niemal po nogach.

  A w Warszawie wręcz przeciwnie. Pieszy ma zawsze pierwszeństwo, nawet jak dzielny wojownik wchodzi na jezdnię na czerwonym świetle wprost pod pełen ludzi autobus. Co kraj to obyczaj :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »