Informacje

08.12.2010 19:51 Miejski Reporter

Korki na buspasie? "Kamery zdyscyplinują kierowców"

SERWISY:

Co zrobić, żeby podróż buspasem w ul. Modlińskiej nie zajmowała dwóch godzin w porannym i popołudniowym szczycie? - Musimy poczekać na Most Północny i na tramwaj, który znacznie poprawi sytuację - ocenia wiceburmistrz Białołęki Piotr Smoczyński. - Jest inny sposób - odpowiada Wojciech Tumasz, radny dzielnicy.

Urzędnicy zakończyli testy automatycznego systemu rejestracji tablic i jego wprowadzenie jest

kwestią kilku miesięcy - twierdzi radny. - Wystarczy zamontować kamery, które z 90-procentową skutecznością rozpoznają, że dany pojazd jest niepożądany na buspasie albo blokuje skrzyżowanie - mówił w Miejskim Reporterze Tumasz. To według niego udrożni buspasy, w tym ten na Modlińskiej.

"Przesuńmy zatokę autobusową"

Drugi sposób na zmnijesznie korków w newralgicznym rejonie skrzyżowania Światowida z Modlińską to cofnięcie zatoki autobusowej.

- Korkuje się ulica Światowida. Słabym punktem jest skrzyżowanie z Modlińską, które straciło przepustowość dla autobusów. Wyjeżdżając na Modlińską mają przystanek, ale nie są w stanie wyminąć ich autobusy ekspresowe, które się tu nie zatrzymują i to powoduje korek - zauważa Wojciech Tumasz.

Według radnego wystarczy zatokę autobusową odsunąć od ul. Modlińskiej. - Krawężnik należy cofnąć o około 1,5 metra. Dzięki temu więcej autobusów mogłoby wyjeżdżać ze Światowida – wyjaśnia.

- Ja o tym pomyśle słyszę po raz pierwszy. Co prawda ul. Światowida nie jest pod moim zarządem, a ZDM-u, ale dowiem się czy takie rozwiązanie poprawiłoby komunikację w tym rejonie – obiecał wiceburmistrz Smoczyński.

ec/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Luki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2010 13:14 ~Luki

  A co tam, napiszę jeszcze jeden...

  Bawią mnie wszyscy kierowcy, którzy piszą, że przesiedli się na komunikację zbiorową i stoją w korku, albo ich autobus nie przyjechał!

  Szanowni kierowcy! Jedna jaskółka wiosny nie czyni! Tak samo jak jeden z was się przesiądzie do autobusu to korki nie znikną. Na co się wściekacie? Jak jeździcie po buspasach (bo nie będę stał w korku - jak ja stoję, to niech inni też stoją, bo nie zabiera się pasa ruchu z przeznaczeniem na buspas, bo jak spadł śnieg i nie widać pasów to nie ma buspasa, bo jak nie ma policji to można jechać, itp., itd.) to się nie dziwcie, że autobusy stoją i nie przyjeżdżają na czas.
  Teraz wiecie, jak się czuje ponad 50 osób w autobusie, które stoją w korku i patrzą na osobówki na buspasie.
  Szkoda, że taka lekcja doprowadza was do wniosku, iż należy wrócić do samochodu. Bo korki nigdy nie znikną.

  Niezależnie od tego, to bardzo dobrze, że są buspasy. Bo miasto to nie wieś i skoro jest komunikacja miejska, to powinno się z niej korzystać, a nie wszędzie samochodem jeździć. A jak się chce takiego luksusu, to trzeba być również świadomym konsekwencji. Cytując klasyka - "aby plusy nie przysłoniły wam minusów".

 • elzetka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2010 13:12 ~elzetka

  A mnie wkurza i to potwornie, że wciąż się robi udogodnienia dla osób jeżdżących sobie autobusami i udrażnia buspasy. Może lepiej pomyśleć o tym, że Tarchomin i okolice to dzielnica rodzin z małymi dziećmi. Może nas by ktoś zaprosił do studia i wysłuchał naszych racji:
  OŚWIADCZAM, ŻE MY NIGDY NIE PRZESIĄDZIEMY SIĘ DO ZATŁOCZONYCH AUTOBUSÓW!!!, a poniżej powody:
  1)mamy małe dzieci(średnio 2), które musimy po drodze zawieźć do żłobków, przedszkoli, szkół
  2)samo rozwożenie po Tarchominie zajmuje nam dużo czasu (nasze dzieci spędzają poza domem po 10 godzin, a my notorycznie spóźniamy się do pracy, ale kogo to obchodzi...)
  3)brakuje połączeń dom-szkoła, przedszkole żłobek, a jak pada śnieg to jakakolwiek komunikacja zupełnie zawodzi
  4)brakuje mega-parkingu np. przy wspomnianym skrzyżowaniu Modlińska-Światowida, gdzie po rozwiezieniu dzieciaków można by było się ewentualnie przesiąść do komunikacji miejskiej
  5)z tych i jeszcze innych powodów dla wielu małżeństw jest logicznym rozwiązaniem, że jeżdżą dwoma autami, wtedy jedno wychodzi później z domu i rozwozi dzieci, a drugie może wcześniej wracać i je odbierać

  W związku z powyższym apeluję o przemyślenie powyższych racji i wypracowanie dogodnych rozwiązań, jeżeli takowe są możliwe. Jeżeli nie to oby do otawrcia MOSTU PÓŁNOCNEGO!


  PS. Czy ktoś pomyślał o dogodnym parkingu przy nowym tramwaju przez Tarchomin, żebyśmy mogli gdzieś zostawić nasze auta???

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2010 12:24 ~Tomek

  Ciekawe, ktoś zapomniał, że buspas na Modlińskiej obowiązuje tylko między 6 a 10 od poniedziałku do piątku, więc po południu można nim jeździć.

 • Luki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2010 12:24 ~Luki

  Po pierwsze - chciałem podziękować panu Tumaszowi, za jego "słuszną koncepcję". Aż dziw bierze, że Pan wiceburmistrz - który pracuje vis-a-vis felernego skrzyżowania nie zwrócił uwagi na ten problem. Widocznie to, jak jeżdżą mieszkańcy Tarchomina nie jest dla niego istotne.
  Przystanek nie tylko należy "cofnąć", ale również "wydłużyć" w kierunku wjazdu do stacji BP - tak aby zatoka przystankowa mogła jednocześnie obsłużyć więcej autobusów.

  Natomiast odpowiadając WN Ursynów - istnieje również poziomy znak rozdzielający pasy ruchu - czy jeździsz wobec tego pod prąd, gdy droga nie jest odśnieżona?
  Na takiej ulicy jak Modlińska głupotą jest tłumaczenie, że kierowca nie wie gdzie jest buspas. Bo skoro kierowcy - nawet na zaśnieżonej ulicy, bez problemu identyfikują pozostałe pasy ruchu - to tym bardziej powinni poradzić sobie ze specjalnie oznaczonym pasem dla autobusów, który zawsze jest prawym skrajnym pasem (no chyba, że jest pas do skrętu w prawo).

 • WN URSYNÓW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2010 10:47 ~WN URSYNÓW

  Chciałem powiedzieć wszystkim kierowcom, że jak ulica jest mocno zaśnieżona i nie widać linii oddzielającej pasów, to buspas nie istnieje.

  Zgodnie z prawem pionowy odpowiedni znak F19 oznacza, że na jezdni znajduje się wyznaczony pas jezdni tylko dla autobusów. Dopełnieniem tego znaku jest znak poziomy, linia, która wskazuje gdzie jest ten buspas.

  Jeżeli ulica jest tak zaśnieżona, że tej linii nie widać (za oczyszczanie drogi odpowiadają odpowiednie służby) to znaczy, że nie ma buspasa, bo go nie widać. Kierowca nie ma w oku miarki, żeby stwierdzić czy jedzie po buspasie całym autem, czy połową samochodu.

  Od utrzymania czystości jezdni i widoczności znaków drogowych poziomych są odpowiednie służby, więc ja bym takiego mandatu nie przyjął.

  Po prostu nie widać znaku.

  I nie wciskajcie, ze jest znak pionowy. Jest ale co z tego, po znaku pionowym się nie jeździ. PRZYPOMINAM. Znak pionowy wskazuje na obecność znaku poziomego. To znak poziomy dyscyplinuje kierowcę do jechania po odpowiedniej części jezdni. Jeżeli znak poziomy jest niewidoczny TO GO NIE MA.

  Pozdrawiam myślących.

 • M.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2010 09:42 ~M.

  Pan Tumasz ma rację. Wystarczy autobusy wyrzucić ok. 50 m dalej. Korek w tym miejscu jest spowodowany kilkoma czynnikami: Pierwszy i najważniejszy to brak ul. Obrazkowej, która odbierała część ruchu autobusowego. WSZYSTKIE autobusy muszą tamtędy przejechać. Same tworzą korek na buspasie. Inny istotny to zwężenie Modlińskiej spowodowane budową kanału do Czajki. Jakby ktoś nie pozwolił na to zwężenie, to można by buspas przedłużyć na całą Modlińską i akurat przy ratuszu ruch byłby płynniejszy, bo uporządkowany.

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2010 09:34 ~obserwator

  A ja chciałbym podziękować za to że nasze kochane Państwo dopłaca do kredytów mieszkaniowych, do biletów komunikacji i że tyle buraków wprowadza się dzięki temu na Tarchomin.
  Więcej buraków = więcej zwolenników komunikacji miejskiej, a normalny człowiek nie może dojechać do pracy choć 100km samochodem kosztuje go 80 złotych. Jak kapitalizm pokazuje prędzej czy później ekonomia zwycięży i skończy się dopłacanie do wszystkiego i wówczas zobaczymy jak sobie siroty poradzicie w życiu bez buspasów i tanich burakowozów = autobusów.

 • z,b,

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2010 08:13 ~z,b,

  Pierwszy raz od rozpoczęcia w tym roku zimy jechałam autobusem 503 z Tarchomina o 6.20 jak człowiek. Fakt , że w zatłoczonym autobusie,( miejsca siedzące i stojące zajęte) ale przynajmniej bez korka. Chciałam podziękować POLICJI , że zechciała wreszcie stanąć przy Ratuszu na Białołęce. Wreszcie pas-bus był przejezdny. Kierowcy sam osob. powinni zrozumieć, że w autobusach stoi 50 osób ,(drugie tyle siedzi )a oni pojedynczo trzymają swoje 4 litery na siedzeniu i mogą spokojnie stać w korku.
  Mam nadzieję, ze dalej będzie tak samo

 • mimor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2010 07:18 ~mimor

  Ja wole autem sie poruszac w miescie...do korkow sie przyzwyczaiłem Warszawie, dla mnie zadna nowosć...mieszkam 30lat w Wawie...

 • Rurex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2010 00:28 ~Rurex

  Od 2 lat mówi Tumasz o swoim pomyśle, a pan burmistrz się dopiero dowiedział. Do tej pory marzył o wodolocie z Regat.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »