Informacje

18.11.2010 08:55 WAWRZYSZEW

Kopią groby obok cmentarza

SERWISY:

- W miejscu, gdzie nie można chować zmarłych, są już kopane pierwsze groby - alarmują mieszkańcy Wawrzyszewa. Proboszcz nielegalnie powiększa cmentarz. Władze Bielan chcą skierować sprawę do nadzoru budowlanego.

Spór sięga lat 50. Decyzją komunistycznych władz przesunięto wtedy granice Cmentarza Wawrzyszewskiego. Parafia straciła pas gruntu o szerokości około 10 metrów.

W maju tego roku wojewoda mazowiecki zwrócił działkę parafii. To nie spodobało się mieszkańcom pobliskich bloków, które teraz od granicy nekropolii dzieli tylko 40 metrów. - Boimy się, że zmarli będą chowani blisko naszych domów - tłumaczy Barbara Boruta, mieszkanka osiedla.

Obawy okazały się zasadne

10 listopada na odzyskanym terenie zaczęto kopać pierwsze groby. Portal tvnwarszawa.pl poinformowali o tym właśnie mieszkańcy.

O sprawie poinformowaliśmy władze Bielan. Burmistrz Dubiel zdecydował się zwrócić z prośbą o interwencję do odpowiednich służb: Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz do wojewódzkiego oddziału Sanepidu.

Wyniki kontroli PINB mają być znane jeszcze w tym tygodniu. Gorzej z Sanepidem, który o sprawie dowiedział się od nas. - Pierwszy raz o tym słyszę. Jak tylko otrzymamy pismo, zajmiemy się sprawą – obiecał Arkadiusz Chełstowski z zakładu higieny komunalnej.

Burmistrz broni proboszcza?

Cała sprawa zdążyła już tymczasem podzielić lokalnych polityków. Burmistrz twierdzi, że proboszcz nie ma wiedzy, jak może zagospodarować odzyskany teren. - Wydaje mi się, że proboszcz nie wie, iż nie może chować na tym terenie zmarłych. Nikt mu o tym nie powiedział - przekonuje Dubiel.

Z kolei wiceburmistrz Kacper Pietrusiński, przekazał tvnwarszawa.pl pismo skierowane do proboszcza parafii, w którym wyraźnie poinformowano go o zakazie pochówków. - Proboszcz doskonale wie, czego nie może robić na odzyskanej działce. Jeżeli będzie się działo coś niezgodnie z prawem, sprawę zgłosimy do prokuratury - zapowiada wiceburmistrz.

5 tysięcy za miejsce

Proboszcz Bogusław Pasternak też nie jest bezczynny. Na początku października wysłał pismo do powiatowej stacji Sanepidu przy ul. Kochanowskiego. - W tym piśmie było zapewnienie, że ksiądz nie ma żadnych konkretnych zamiarów co do tego terenu - powiedziała Małgorzata Zabrzyjewska z działu higieny komunalnej.

Tyle oficjalne pismo. W praktyce na spotkaniu z mieszkańcami ksiądz podał nawet oficjalny cennik: miejsce na spornym terenie warte jest 5 tysięcy złotych. - Jeszcze będziecie chcieli, żeby was tam chować - miał przy tym krzyczeć do niechętnych powiększaniu cmentarza.

Pogrzeb, jak budynek - muszą być warunki zabudowy

W świetle obowiązującego prawa o przeznaczeniu terenu pod cmentarz decyduje miasto wydając - co może zaskakiwać - decyzję o warunkach zabudowy. Na dziś sporna działka w miejskich dokumentach widnieje jako droga. Parafia o zmianę zapisów nie wystąpiła, więc prawo jest po stronie mieszkańców osiedla.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 1959 roku odległość cmentarza od zabudowań mieszkalnych, powinna wynosić co najmniej 150 metrów. Może być zmniejszona do 50 metrów, jeśli teren w granicach od 50 do 150 metrów od cmentarza posiada sieć wodociągową i wszystkie budynki korzystające z wody są do tej sieci podłączone. Tymczasem granice cmentarza po rozbudowie od zabudowań dzieli niecałe 40 metrów.

bf/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • albert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2011 22:22 ~albert

  ty cichy masz działkę od klechy pasternaka , jaki widok masz ze swojego okna patrzysz na ceremonie odprawiania pochówku wracając z pracy ,a prawo mówi wyrażnie 50m od muru a nie od mogiły i tak właśnie kretyni interpretują przepisy pod swoje potrzeby

 • koper

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2010 17:46 ~koper

  cmentarz powinien sluzyc jako cmentarz to nie jest parking , lelek niech za mnie nie decyduje i zrobi kompost ze swojej du-- ,ja chce spoczac na cmentarzu.

 • arahat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2010 19:04 ~arahat

  Burmistrz broni proboszcza? z jakiej opcji politycznej obronca? jak widac kler ma plebs w 4 lirtearch.wie ze RP to tylko kolonia watykanska-))

 • pryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2010 19:14 ~pryk

  Jaka nasza władza jest nieporadna w konfrontacji z klechami to aż przykro patrzyć !
  Przed wyborami zjawisko to się jeszcze potęguje.

 • polka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2010 19:06 ~polka

  na mnie czarne kiecki nie zarobią hahaha moje prochy polecą sobie w świat!!!!

 • kaka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2010 18:29 ~kaka

  masz racje Kajtek,niech wracają do pierdziszewa dolnego:)

 • Witek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2010 14:04 ~Witek

  Tak spadly ceny ?????? Bo na powazkach miejsce kosztuje znacznie znacznie drozej i to w EURO !!!!!!!!!!!!

 • Nark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2010 13:19 ~Nark

  Jakbym miał pochować teściową to i 50 tys. bym zapłacił, aby tylko ją pochować :)

 • Przemek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2010 12:49 ~Przemek

  Prawo mamy jakie mamy, ale ma być przestrzegane. 50 m to minimum i basta.

 • CichY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2010 12:33 ~CichY

  Mieszkańcy pobliskich bloków, którzy tak głośno protestują robią to z prostej przyczyny o której nie chcą powiedzieć. Tą przyczyną jest fakt, że ów mieszkańcy mieli na terenie "nowej części cmentarza" swój parking dla samochodów. Po odzyskaniu przez parafie zabranego w niejasnych okolicznościach terenu cmentarza Ci mieszkańcy są wściekli bo nie mają gdzie parkować. Cmentarz wawrzyszewski to nie nowy cmenatrz któwy powstał po tym jak wybudowano bloki w latach 70. na Chomiczówce... ten cmentarz jest tu od wieków. Najstarsze groby są tam z 1830 roku a wcześniej już tam grzebano zmarłych.

  Ja osobiście nie widzę problemu. W pasie "nowego cmentarza" można chować zmarłych. Tylko w miejscach gdzie jest mniej nic 50m od bloków nie będą chowani zmarli... Czyli zostaną "puste" miejsca, które można przeznaczyć na kontenery na śmieci, chodniki, krany z woda itp. infrastrukturę i tyle:P Po kłopocie! :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »