Informacje

12.06.2015 20:41 łamią decyzję konserwatora?

Koparka znów na Strzeleckiej.
Będzie kontrola rozbiórki

SERWISY:

W piątek po południu koparka znów pracowała tuż przy zabytkowej fabryce kas pancernych na Strzeleckiej. Urzędnicy zapowiadają po weekendzie kontrolę placu budowy. – Jeśli złapiemy na gorącym uczynku, prace zostaną wstrzymane – ostrzega przedstawiciel zabytków.

O rozbiórce magazynów przy zabytkowej fabryce pisaliśmy już we wtorek. Zastaliśmy tam przy pracy ciężki sprzęt. Zaalarmowany konserwator zabytków zapewnił, że „będzie miał to miejsce na oku”.

Nasz reporter w piątek  ponownie odwiedził plac budowy przy Strzeleckiej. - Na terenie jest samochód ciężarowy i koparka. Trwają prace. Budynek z czerwonej cegły nie jest ruszany. Natomiast koparka burzy łyżką część magazynową, a następnie gruz przerzuca do wywrotki – relacjonował Lech Marcinczak.

Może ładować, nie może burzyć

Powiadomiliśmy o sprawie konserwatora zabytków. – Koparka może ładować gruz, ale nie może wyburzać. Nakazaliśmy wykonawcy robót rozbiórkę ręczną. Gdyby wykonywana była koparką, mogłoby dojść do zawalenia ścian, w wyniku czego uszkodzona mogłaby być zabytkowa hala fabryki - wyjaśnia Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków.

Okoliczni mieszkańcy mają też obawy, że dawna hala fabryczna podzieli los budynków magazynowych z czasów PRL. - Twierdzą oni, że rozmawiali z budowlańcami, którzy mówią, że konserwator zabytków przychyla się do tego, żeby budynek z czerwonej cegły zburzyć, ale żeby ściana frontowa został przeniesiona bliżej Strzeleckiej – opowiada Marcinczak.

Te rewelacje dementuje przedstawiciel konserwatora. – Pozwolenie na prace budowlane nie dotyczy hali fabrycznej. Zostaje tak jak jest – tłumaczy Krasucki.

Będzie kontrola

Co zatem ze sprawą pracującej koparki? – Mamy tam swoich „przedstawicieli”, którzy poinformują nas czy koparka dokonuje wyburzeń. Ostatnim razem nasz człowiek był tam pół godziny po otrzymaniu sygnału – mówi zastępca konserwatora i dodaje, że po weekendzie na plac budowy wybierze się kontrola.

– Jeśli złapiemy operatora koparki przy burzeniu na gorącym uczynku, to roboty zostaną przerwane – ostrzega Krasucki.

130 lat historii

Sam zakład powstał około 1887 roku. Został opisany przez Michała Krasuckiego w "Katalogu Dziedzictwo Postindustrialne Warszawy".

Początkowo nazywał się "Zakładem Wyrobów Mechanicznych Gustawa Pulsta". W 1912 Gustaw Pulst przeniósł fabrykę na Strzelecką i został nazwany "Fabryką Kas Pancernych Stalobetonowych Stanisław Zwierzchowski i Synowie".

Produkcja obejmowała maszyny dla przemysłu tytoniowego, drzewnego, papierniczego, a także spożywczego. Produkowano również wyposażenie (piece) dla piekarni.

jb/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Urukhai

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2015 22:52 ~Urukhai

  Inwestor wiedział, co kupuje, więc powinien być gotowy i na poniesienie pewnych kosztów. Jak się nie podoba, że mu budynek zawadza, to niech spieprza pod Grójec stawiać swoje cudowne kloce dla lemingów.

 • klasyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2015 22:38 ~klasyk

  Z calym szacunkiem, ale ten zabytek to ruina, zdewastowana i rozsypujaca się. Nikt z tym nic nie robi. Ani to ladne, ani do czegokolwiek przydatne. Nowy blok czy jakakolwiek nowa budowla przynajmniej nieco zlagodzi tę mało przyjemną okolicę. Gdyby konserwator dal pieniadze na renowację to co innego. Wtedy z tego zabytku bylby pożytek.

 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2015 15:05 ~WAW

  po weekendzie to juz nie bedzie goracy uczynek .. tylko wybruzone wszystko:/

 • maro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2015 11:50 ~maro

  No rzeczywiście ciężko schwytać ich na gorącym uczynku.

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2015 11:15 ~mieszkaniec

  Niestety tak samo było z parowozownią na Alei Solidarności. Deweloper zburzył ją i wybudował Lidla, a miał odbudować cegła po cegle parowozownię. Dla tych hien nic się nie liczy. Oni potrafią niszczyć cmentarze, lasy, parki, zasypywać jeziora by tylko postawić swoje fabryki słoików i getta.

 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2015 10:34 ~Bielańczyk

  Dobrze, że kontrola po weekendzie to szanowny inwestor zdąży budynek rozebrać:(
  To, co się dzieje w Warszawie z historyczną zabudową to skandal.

 • jataktylko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2015 23:27 ~jataktylko

  Dlaczego "przypadkiem" koparka zahaczy o budynek?
  Bo kara nie zrobi deweloperowi krzywdy.... :(

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2015 22:24 ~waw

  Jutro będzie wyburzana hala - zabytki burzy się w weekendy jak urzędnicy nie pracują. Koparka zahaczy o ścianę hali niechcący...

 • Turek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2015 22:20 ~Turek

  Zburzyć ten szajs.

 • jac

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2015 21:36 ~jac

  "Urzędnicy zapowiadają po weekendzie kontrolę" - po weekendzie to pewnie nie będzie już czego kontrlować :( niestety. Będą co najwyżej przeprowadzać oględziny miejsca nielegalnej rozbiórki, gazety i internety napiszą kilka artykółów w których wszyscy się będą oburzać. I tyle zostanie po zabytku - jak zwykle.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »