Informacje

26.02.2011 08:05 MSZ zmienia zdanie

Kontrowersyjny komiks zostaje, ale bez godła

Komiks o Chopinie, który w ubiegłym tygodniu wzbudził dyskusję w mediach, nie zostanie zniszczony - pisze "Gazeta Wyborcza". Ministerstwo Spraw Zagranicznych po wysłuchaniu obrońców publikacji postanowiło, że nakład komiksu trafi do instytucji kulturalnych. MSZ nie będzie jednak firmować go polskim godłem.

Poniedziałkowy reportaż TVN Warszawa na temat antologii komiksu "Chopin New Romantic", wydanej przez Ambasadę RP w

Berlinie i firmowanej przez MSZ, spowodował medialną burzę. Dwujęzyczna publikacja komiksów autorstwa takich twórców jak Jakub Rebelka, Jacek Frąś, Agata "Endo" Nowicka, Grzegorz Janusz i Krzysztof Ostrowski miała zwieńczyć Rok Chopinowski i, jak zadeklarowała w rozmowie z naszym reporterem pracownica jednego z konsulatów, promować słynnego kompozytora m.in. wśród uczniów niemieckich szkół.

- Skoro komiks, to wychodziliśmy z założenia, że fajnie by było rozdać to na Dzień Polski w szkołach - mówiła pracownica konsulatu w Niemczech. Jednak przez taką decyzją powstrzymała przedstawicieli Polski lektura jednego z komiksów. Ten autorstwa Ostrowskiego był pełen wulgaryzmów.

Pełen wulgaryzmów

"Na ch** on tam stoi?", "Gdzie jest ta ci**?", "Po ch** tu brałeś je w ogóle?, "J***ny cweloholokaust" - to próbka tego co w tym komiksie było można znaleźć.

MSZ przyznało, że firmowanie komiksu polskim godłem było błędem. Publikacja miała zostać zniszczona.

- Mamy do czynienia z przypadkiem, który nie powinien się zdarzyć – mówił wiceminister spraw zagranicznych Jan Borkowski na specjalnej konferencji. - Projekt zatwierdzony przez ministerstwo na bardzo wstępnym etapie został zrealizowany w formie, która jest niedopuszczalna – dodał.

Obrońcy komiksu walczyli

Z taką decyzją nie mogli pogodzić się polscy miłośnicy komiksów, którzy uznali pozycję za wartościową. Przez kilka dni w kręgach wydawców i dyplomatów dyskutowano na ten temat. W piątek postanowiono, że nakład komiksu zostanie ocalony i trafi do polskich i niemieckich instytucji zajmujących się kulturą i sztuką. 

Z publikacji zniknie jednak polskie godło.

aq/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2011 13:38 ~Waw

  ja bardzo dziękuje Pani Dodo za propozycję obejrzenia tego dziadostwa...
  ka... i cha... wystarczy mi na co dzień w życiu
  ale nie wiedziałem że słowa na ka... i cha... to są także w Polskim słownictwie słowami kulturalnymi,dziękuje Pani Dodo że mnie Pani uświadomiła od dziś będę wchodził do sklepu,urzędu,do domu rodziny i będę się witał -DZIEŃ DOBRY KUR..A,JAK TAM KUR..A CHU...E LECI,no bo to teraz przecież kultura

 • Dada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2011 00:14 ~Dada

  Proszę bardzo tych, którzy już zostali porażeni histerią żeby najpierw zobaczyli czemu się przeciwstawiają. Kto z Państwa tu piszących i będących w świętym oburzeniu widział już ten komiks ? No kto ? Na razie jest tylko podejrzenie o zmanipulowanie przez media i tyle. Jak już na tym forum wspominano, komiks nie oznacza, że odbiorcą docelowym są dzieci.

 • Waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2011 19:01 ~Waw

  a ja się w cale nie dziwie że powstało coś takiego z aprobatą tak zwanej naszej władzy,proszę spojrzeć na logo Warszawy! ktoś kto wymyślił to nie wiadomo co był chyba naćpany! i ci co stwierdzili że ten projekt wygrywa chyba też, bardzo ładna wizytówka Warszawy od razu chcę mi się zakochać w Warszawie jak widzę te piękne logo,TAK OSZPECIĆ! NASZĄ WARSZAWSKĄ SYRENKĘ i jeszcze wygrać konkurs bez komentarza po prostu POLSKA! przecież ktoś przytulił za to ciężką kasę,ktoś zarobił tak?
  więc czy Szopen mówi k...wa czy Warszawiakom,Polakom,turystom,światu Funduje się taką miotłę jako logo miasta stołecznego to co za różnica jak Nas później będzie ktoś widział

 • jurek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2011 18:56 ~jurek

  Cóż, trąci to prostactwem, którego jest, niestety, co raz więcej.

 • PIT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2011 14:58 ~PIT

  xxx: ja się odważam. bo mi sie orzytomniało, że ja płace i wymagam.

 • marta2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2011 12:51 ~marta2

  Jeśli tak się stanie to twórcy komiksu za chwilę dostaną nagrody za "krzewienie kultury polskiej w kraju i na świecie" a pracownicy ministerstwa nagrody i premie. Odnoszę wrażenie , że żyję w jakieś paranoi gdzie wygrywa urzędnicza bezduszna głupota. Co będzie dalej?

 • kos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2011 10:59 ~kos

  Proponuję najpierw sprawdzić co tak naprawdę znajduje się w w/w komiksie, a nie ślepo ufać "sensacji" jaką sprzedają media. Tu w mojej opinii doszło do sporej przesady. Pamiętajmy, że komiksy podobnie jak filmy, wystawy, sztuki teatralne itp.podejmują szereg różnorodnych tematów i nie zawsze są dla dzieci. Jakiś pan usłyszał słowo "komiks" i od razu chciał rozdawać dzieciom. Dziennikarz pewnie jako jeden z nielicznych przeczytał treść skojarzył z rozdawaniem dzieciom i się podniecił.
  Radzę czasami troszkę przyhamować i podejść do tematów nam prezentowanych przez media na chłodno.

 • woo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2011 09:50 ~woo

  Czy to już Prima Aprylis.

 • polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2011 09:50 ~polak

  A ja uważam, że komiks dobrze oddaje obecną Polskę. Całe społeczeństwo, niestety, tak właśnie mówi, w domu, na ulicy, w pracy. Ch**, k***, ci** - to jest już tak powszechne, nawet w teatrze,filmach, literaturze.
  Począwszy od robotników z budowy, po przez młodzież np. w autobusie, a na politykach czyli Mirach, Zbychach i Grzechach skończywszy.

 • ObywatelX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2011 09:36 ~ObywatelX

  kto w ogóle wpadł na pomysł żeby w jakim kolwiek stopniu dopuścic na rynek te debilizmy????

  to w ogóle nie powinno powstać

  ktoś powinien oddac za te wygłup[y PIENIADZE!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »