Informacje

28.11.2013 14:37 "adoracja" Jacka Markiewicza

Kontrowersyjna wystawa w CSW. Prokuratura wszczęła śledztwo

SERWISY:

Warszawska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie obrazy uczuć religijnych przez prezentowany w Centrum Sztuki Współczesnej film "Adoracja" Jacka Markiewicza.

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście wszczęła dochodzenie w tej sprawie 26 listopada - poinformował w czwartek PAP prok. Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Dodał, że chodzi o sprawę publicznego znieważenia przedmiotu czci religijnej w postaci figury Jezusa Chrystusa na krzyżu, w związku z prezentacją w CSW od września do połowy listopada filmu "Adoracja" artysty Jacka Markiewicza.

Prokurator powiedział, że doniesienia w tej sprawie złożyli m.in. posłanka PiS Anna Sobecka, Stowarzyszenie "Solidarność 2010" i Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami. - Zawiadamiający będą przesłuchiwani jako pierwsi - dodał Nowak. Uchylił się od odpowiedzi na pytanie, kto mógłby ewentualnie popełnić przestępstwo: artysta, czy osoba z CSW, która zdecydowała o wystawieniu filmu.

Art. 196 Kodeksu karnego stanowi, że kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo do 2 lat więzienia. W ub.r. Sąd Najwyższy uznał, że przestępstwo to popełnia nie tylko ten, kto chce go dokonać (działając w tzw. zamiarze bezpośrednim), ale także ten, kto przewiduje możliwość takiego przestępstwa i godzi się na to (tzw. zamiar ewentualny).

Kontrowersyjna wystawa

W ramach wystawy pod nazwą "British British Polish Polish: sztuka krańców Europy w latach 90. I dziś" w CSW prezentowano m.in. film Markiewicza z 1993 r. zatytułowany "Adoracja" - była to praca dyplomowa tego artysty. "Gdy wszedłem do kościoła w Warszawie i zobaczyłem ludzi modlących się do wyrzeźbionego niby-boga, przeżyłem szok. Do pracy, w której pieszczę Chrystusa, motywowała mnie chęć obrazy tego, co nie jest Bogiem. I mimo wszystko jest to praca religijna - o uwielbieniu Boga" - mówił Markiewicz w jednym z wywiadów.

Przeciw filmowi protestowały środowiska katolickie, a także niektórzy politycy, m.in. z PiS. Przed CSW odbywały się demonstracje, a w samym Centrum prowadzono modlitwę za zniewagę krzyża oraz w intencji jak najszybszego zamknięcia wystawy. Doszło też do incydentu - pewien mężczyzna oblał czerwoną farbą ścianę, na której wyświetlano film.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik ocenili, że na ekspozycji sprofanowano krzyż. Natomiast minister kultury Bogdan Zdrojewski odmówił dodatkowego finansowania wystawy w CSW.

O samej wystawie opowiadała Joanna Szwajcowska, zastępca dyrektora CSW

PAP/su

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Atlantic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2013 09:08 ~Atlantic

  Może choć tym razem prokuratura stanie na wysokości zadania i odpowiednio ukarze nie tylko samego pseudoartyste ale przede wszystkim kierownictwo CSW za wystawienie tego badziewia.

 • zulugula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2013 21:33 ~zulugula

  Ciekawe czy zrobiłby to samo z koranem . A szczytem performansu byłby taki występ w Teheranie!Ludzie oszaleliby za szczęścia i uhonorowali artystę !!

 • kamis393

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2013 21:23 ~kamis393

  Czemu tacy ludzie jak niejaka Sobecka dzień w dzień jawnie w Polskim Parlamencie dopuszczają się zdrady Polski na rzecz Watykanu?

  Przecież jeśli ktoś zasiada w komisji "Przeciwdziałania Ateizacji Polski", to znaczy że działa nie na rzecz naszego kraju tylko Watykanu.

  Dlaczego Polacy na to się godzą???

 • blalalala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2013 18:33 ~blalalala

  Świetnie, przez mohery prokuratura zajmuje się jakimiś bzdurami, zamiast zajmować się poważnymi sprawami.. niech jeszcze opłacą z własnych kieszeni!

 • Emigrantka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2013 17:48 ~Emigrantka

  Polska nigdy nie będzie normalnym krajem.

 • myslacy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2013 17:45 ~myslacy

  sum~sum

  I znów powtarzacie nazwisko tego pacykarza. Takim jak on tylko o to chodzi. Ma darmową reklamę w mediach, na którą w żadnym przypadku nie zasługuje.

  żeby nie miał tak słodko, to mogliby go skazać; choćby dać zawiasy, przynajmniej będzie notowany; wiecie, że główny imam muzułmanów w Polsce wysłał list potępiający zachowanie tego "artysty"??? muzułmanie troszczą się o katolicyzm bardziej niż chrześcijanie! tylko po co później chodzić do księdza i żebrać: pochowa ksiądz mi ojca, ochrzci dziecko, pozwoli założyć welon córce w ciąży? niech ci, którzy określają się mianem katolików bronią wiary, a ten, kto nie chce jej bronić niech wypisze się z Kościoła Katolickiego. I tyle, proste? Po co ta hipokryzja?

 • Ewelina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2013 17:32 ~Ewelina

  usunąc z kk cos takiego jak obraza uczuć religijnych i po problemie.
  Mam nadzieje ze to kiedys nastąpi

 • Perino

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2013 15:19 ~Perino

  Słuszna decyzja prokuratury. Została przekroczona bariera i jest to ewidentnie ingerencja w inne środowisko.

 • wolfram

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2013 15:06 wolfram

  Czy polska prokuratura nie ma się czym zajmować? Nie potrafi złożyć wniosku o uchylenie immunitetu Macierewicza który wielokrotnie dopuścił się ciężkich przestępstw, w tym naraził ana śmierć żołnierzy WSI. Czas zdymisjonować jej nieporadnego szefa i zrobić porządek systemowy. Prokuratorzy są nieusuwalni? Da się zrobić zmieniając ustawowo strukturę prokuratur od rejonowych po krajową i wprowadzając system ocen okresowych robiony przez sędziów a nie samych prokuratorów. Proste?

 • sum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2013 15:02 ~sum

  I znów powtarzacie nazwisko tego pacykarza. Takim jak on tylko o to chodzi. Ma darmową reklamę w mediach, na którą w żadnym przypadku nie zasługuje.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »