Informacje

02.02.2016 13:51 urzednicy chcą zasięgnąć opinii historyków

Kontrowersyjna tablica ocaleje? "Sprawa nie jest czarno-biała"

SERWISY:


Jest szansa, że tablica poświęcona batalionowi Armii Ludowej im. "Czwartaków" jednak nie zostanie usunięta. Władze Woli postanowiły zasięgnąć języka w sprawie działalności formacji w Instytucie Pamięci Narodowej i Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Jak przekonują, nie można nie brać pod uwagę powstańczej działalności batalionu.

Sprawę tablicy poświęconej batalionowi Armii Ludowej opisaliśmy na łamach portalu tvnwarszawa.pl. O jej usunięcie zaapelował Maciej Wyrzykowski, radny Prawa i Sprawiedliwości. W oficjalnej odpowiedzi na jego interpelację datowanej na 28 stycznia władze Woli przychyliły się do tego pomysłu.

Decyzja zbyt pospieszna?

Okazuje się jednak, że na tym sprawa się nie zakończyła, bo władze dzielnicy postanowiły jeszcze dodatkowo ją omówić.

- Możliwe, że ta pierwsza reakcja była zbyt pospieszna, że sprawa nie jest tak czarno-biała, jak wynikało z interpelacji pana radnego. Jeszcze w ostatni piątek odbyła się w urzędzie dzielnicy wewnętrzna dyskusja na temat tablicy – informuje Mariusz Gruza, rzecznik wolskiego urzędu.

Jak zaznacza, fakty historyczne o powiązaniach z Armią Ludową to jedno. - Z drugiej strony jest walka przedstawicieli batalionu w Powstaniu Warszawskim. To jest kwestia bezapelacyjna – podkreśla Gruza. - Dlatego stwierdziliśmy, że zasięgniemy dodatkowych opinii w tej sprawie. Zwróciliśmy się z pismami do Instytutu Pamięci Narodowej, a także Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – dodaje.

Po otrzymaniu tych opinii, urząd będzie podejmował dalsze decyzje w tej sprawie.

Działalność "Czwartaków"

Tablica, który wzbudziła takie kontrowersje wisi od wielu lat na bloku: ozdobiona jest gwiazdami, a napis na niej głosi, że została poświęcona młodzieży z batalionu AL poległej w walce z hitlerowskim okupantem za "wolności i socjalizm".

Ten batalion powstał w październiku 1943 r. jako pluton Gwardii Ludowej, cztery miesiące później osiągnął siłę kompanii, a w lipcu 1944 r. był już batalionem liczącym 150 żołnierzy. Członkowie batalionu brali udział w Powstaniu Warszawskim. "Walczył na terenie dzielnicy Wola i Starego Miasta, a później po przejściu kanałami na Żoliborzu i w Śródmieściu, gdzie został po raz kolejny zrekonstruowany. Łącznie walczyło w nim w czasie konspiracji i powstania warszawskiego ok. 400 żołnierzy, z których większość zginęła. Wojnę przeżyły zaledwie 103 osoby" - przypomina urząd miasta. Zastępca dowódcy batalionu por. Edwin Rozłubirski ps. „Gustaw” został odznaczony orderem Virtuti Militari.

Z kolei radny Wyrzykowski podkreślał w swojej interpelacji, że Armia Ludowa to organizacja wojskowa w pełni podporządkowana władzy sowieckiej z ZSRR. A większość członków AL po wojnie włączyła się w budowę systemu stalinowskiego terroru. "Stali się oni sprawcami zbrodni i represji wymierzonych w polskie społeczeństwo i organizacje niepodległościowe. Funkcjonowanie w przestrzeni publicznej tego typu tablic to wysławianie reżimu komunistycznego, przez który śmierć poniosło wielu Polaków i który przyczynił się do zacofania naszego kraju" - pisał radny.

CZYTAJ TEŻ O APELU Z PRAGI POŁUDNIE: odnowić park, przenieść pomnik żołnierzy radzieckich


ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • maszynista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2016 16:40 ~maszynista  Maciej~Maciej

  Armia Ludowa walczyła nie o niepodległość, ale o sowietyzację Polski.

  maszynista~maszynista

  Co palisz?
  Edek~Edek

  Nie ważne co, ważne żeby podał adres dilera :D

  I o to chodzi ))

 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2016 16:25 ~Edek


  Maciej~Maciej

  Armia Ludowa walczyła nie o niepodległość, ale o sowietyzację Polski.

  maszynista~maszynista

  Co palisz?

  Nie ważne co, ważne żeby podał adres dilera :D

 • szary

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2016 14:41 ~szary

  Maciej~Maciej

  Armia Ludowa walczyła nie o niepodległość, ale o sowietyzację Polski.


  Nie wiesz, frajerze, o co walczyli ci konkretni ludzie, o których mowa na tablicy. Na pewno żaden z nich nie chciał zginąć za politykę. Pewnie trudno ci zrozumieć, że można walczyć za Ojczyznę, nie za partię; ale tego już was nie uczą.

 • maszynista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2016 14:28 ~maszynista

  Maciej~Maciej

  Armia Ludowa walczyła nie o niepodległość, ale o sowietyzację Polski.


  Co palisz?

 • Maciej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2016 12:54 ~Maciej

  Armia Ludowa walczyła nie o niepodległość, ale o sowietyzację Polski.

 • jaaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2016 08:15 ~jaaga

  Przepraszam ale czy ktoś zauważył że to nie jest tablica upamiętniająca AL tylko ludzi którzy zgineli w walce.A do radnego PiS, bądź człowiekiem, tylko tyle.

 • grzebysław

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2016 01:12 ~grzebysław

  Lee~Lee

  Gwardia Ludowa PPR została utworzona w 1942 roku jako zbrojne ramię komunistycznej konspiracji PPR, ściśle podporządkowanej ośrodkom dowódczym w ZSRS.


  Mam głupie pytanie. A AK to nie była organizacja ściśle podporządkowana ośrodkom dowódczym w Londynie. A kto nas sprzedał ZSRR?
  Tak dla przypomnienia. Żołnierze polscy z GL zdobywali Berlin i tam zawiesili polski sztandar. Brali udział w defiladzie zwycięstwa w Moskwie. Podpowiedz mi jak zostali potraktowani Polacy w Londynie?

 • Grzegorz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2016 21:55 ~Grzegorz

  Większość członków GL-AL po wojnie włączyła się w budowę struktur systemu stalinowskiego w Polsce – partii, Urzędów Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej. Wielu z nich w nowej roli stało się bezpośrednimi sprawcami zbrodni i represji wymierzonych w społeczeństwo oraz organizacje niepodległościowe.

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2016 21:53 ~abc  Stanisław~Stanisław

  Jednym z głównych zadań GL-AL i tzw. Polskiej Partii Robotniczej było zwalczanie instytucji i osób związanych z Polskim Państwem Podziemnym i niszczenie kadry organizacji niepodległościowych. Chodziło o to, aby dokonać wcześniejszego „czyszczenia terenu” dla przyszłej okupacji sowieckiej w Polsce.
  abc~abc

  Jakiej sowietyzacji? oj umysł przerobiony przez ipny.
  A teraz Stanisławie pochwal się jakie osiągnięcia miało tzw. Polskie państwo podziemne?

  Kutschera~Kutschera

  AK wykonało wyrok śmierci na
  "kacie Warszawy"

  Oddziały Gwardii Ludowej wykonała akcje mi: 24 X 1942 zamach na "Caffe Club"; "Mitropa", 28 II 1943 Opanowali Budynek Drukarni Miejskiej; 5 III 1943 zabiła komendanta Policji Polskiej ppłk. A. Reszczyńskiego; 11 lipca 1943 drugi atak na "Caffe Club"; 23 październik 1943 atak na "Bar Podlaski" na Nowogrodzkiej; w okresie Powstania w Gettcie Warszawskim - pomagali Powstańcom poprzez dostawę broni, czy też ich ewakuowania. I tak dalej można wymieniać.

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2016 21:42 ~Jan

  Ze względu na pełne podporządkowanie GL-AL władzom sowieckim były one faktycznie częścią sił zbrojnych ZSRR, działających na zapleczu frontu niemieckiego, podobnie jak inne sowieckie grupy dywersyjne. Przez cały okres istnienia były narzędziem rozpracowania wywiadowczego, a z czasem politycznego i militarnego zwalczania dążeń do odbudowy niepodległego państwa polskiego.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »