Informacje

22.02.2011 10:08 zmiana przepisów od 1 marca

Kontrolerzy dostaną prawo
do "ujęcia" gapowicza

SERWISY:

 

Od 1 marca kontroler biletów będzie mogł "ująć" pasażera, jeśli ten nie będzie chciał pokazać dokumentów. Zatrzyma go do przyjazdu policji lub straży miejskiej. Czy użyje siły?

1 marca wchodzi w życie znowelizowana ustawa o transporcie publicznym. Daje ona kontrolerom więsze prawa. Rzecznik ZTM, Igor Krajnow, pytany o zmiany wypowiada się bardzo ostrożnie.

- Nie chodzi o to, żeby stosowali siłę fizyczną - zapewnił w "Witaj Warszawo!".

Będą otaczać gapowiczów

Ale taką możliwość kontrolerzy dostaną. Jak zamierzają wykorzystać? Co oznacza "ujęcie" gapowicza? - Postarają się go zatrzymać wszelkimi dostępnymi środkami - stwierdził Krajnow, ale uspokajał, że siła to nie przemoc. - Kontrolerzy mają gołe ręce, nie są uzbrojeni. Nie ma co demonizować. Jeśli kontrolerów jest trzech, to mogą pasażera otoczyć - dodał.

Czy kontrolerzy dostaną wytyczne, jak mają się zachowywać po wprowadzeniu nowych przepisów? - dopytywała prowadząca Agnieszka Górniakowska. - Przyduszenie, złapanie za rękę będzie dopuszczalne w Łodzi - przytaczała.

- Nie ma mowy o kajdankach, gazie... Liczymy, że pasażerowie po prostu będą kasowali bilety - odpowiadał Krajnow.

Kontrolerzy atakowani

Jak mówił, często to właśnie kontrolerzy są ofiarami przemocy - wstąśnienie mózgu, złamania to w tej pracy ryzyko zawodowe.

W Warszawie, według danych ZTM, 5 proc. pasażerów nie kasuje biletów.

O planowanych zmianach pisaliśmy już w 2010 roku. Wtedy na brak uprawnień żaliły się firmy przewozowe z całego kraju.

mz/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2015 13:18 ~Gość

  Czy to znaczy, że wcześniejsze ujęcia były bezprawne i osoby ujęte mogą dochodzić odszkodowania?

 • Mlon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2015 13:17 ~Mlon

  wawa~wawa

  mundury niech zaloza!


  Racja! Łatwiej będzie zwiać zanim wsiądą! Jestem za!

 • Wodzu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2011 16:06 ~Wodzu

  Kilka lat temu jeden z kontrolerów użył siły wobec mnie mimo to ,że miałem bilet. Gdy zadzwoniłem do MZK usłyszałem "Niech się tym Pan nie przejmuje" No Ku....!, gdzie my żyjemy?
  Każdy kontroler powinien mieć badania czy się nadaje do tego, bo tak każdy z ulicy może nim zostać.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2011 18:51 ~wawa

  mundury niech zaloza!

 • march72

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2011 13:42 ~march72

  Podsumowanie -Jesteśmy w UE ,jeżeli będziemy mieli zarobki jakie SĄ w unii to kto pojedzie na gapę...A na razie jesteśmy w UE a pensje....robią nas w H...Przepisy ,normy ,certyfikaty....UNIJNE a pensje...Robią nas w H...cukier 5.20

 • TomKRK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2011 23:23 ~TomKRK

  Witam jeżdzę kuminkacją miejską w Krakowie tragedia autobusy jeżdża wolno jak i tramwaje to wielka porażka. Teraz zwykły człowiek będzie miał prawo mnie ująć "nigdy" pierwszy który to zrobi będzie musiał kupić nową szczękę. Tak jak pisał mój poprzednik nie ma prawa Cię dotykać i zatrzymywać to nie jest funkcjonariusz publiczny ani słuzba mundurowa. A bardziej zależy mi na starszych ludziach których wielokrotnie nie stać z tych "wielkich" emerytur na bilety, którys z tych cymbałów piszących jak to dobrze się stało niech pomyśli i biednych i głodnych ludziach w podeszłym wieku i innych. I taki dupek jeden z drugim będzie ich szarpał???? Niech urzędnicy zaczną płacić za bilety a nie wozić się służbówkami z własnym kierowcą w krakowie urząd miasta ma 200 aut z kierowcami i kto tu marnotrawi pieniądze wy złamasy znaleźli się "uczciwi".

 • li

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2011 08:42 ~li

  Ta informacja jest doskonałą okazją do wyrażenia szczególnej wdzięczności.

  Chciałbym z tego miejsca serdecznie podziękować wielkomiejskiej ciemnocie, z tą warszawską na czele, za masowe poparcie w wyborach partii faszystowskiej.

  Jeśli oburzacie się na rzeczone przepisy, pretensje kierujcie do tzw. Elektoratu, który wyniósł do władzy wspomnianych faszystów.

  To dzięki nim przez ostatnie 3 lata jak grzyby po deszczu wyrastają przepisy wyrażające pogardę dla obywateli. Wśród nich jest również prawo spuszczenia bęcków przez kontrolera biletów. Chociaż, przy zestawieniu z innymi, ten przepis to doprawdy dziecinna igraszka.

  Dziękuję więc jeszcze mocniej za poparcie tych, którzy dali ogromne uprawnienia Strażom Miejskim. To dzięki wam prawo do strzelania do obywateli uzyskała policja skarbowa. To dzięki wam Polska stała się krajem policyjnym, w którym liczba podsłuchów i wszelkiej innej inwigilacji jest ponad trzydziestokrotnie większa niż np. w Niemczech. To dzięki wam służby specjalne dostały takie narzędzia, o których nie śniło się nawet komunistom.
  Dzięki wam również dzieci w Polsce przeszły spod opieki rodziców na własność państwa. Jestem głęboko wdzięczny za możliwość odbierania rodzicom dziecka na podstawie złośliwego donosu lub urzędniczego widzimisię.

  Osobne podziękowania należą się bezwarunkowo popierającym faszystów mediom, zwłaszcza tym tworzonym przez nominatów Urbana. Bez ich codziennej, mrówczej pracy urobienie wielkomiejskiej ciemnoty byłoby bez wątpienia trudniejsze.

 • Liroy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2011 22:05 ~Liroy

  Przestańcie płakać i truć o ile wlezie! Krótko mówiąc: żadnej taryfy ulgowej dla jadących bez biletu! Z jakiej racji ci co płacą uczciwie i niemało za jazdę komunikacją mają być poszkodowani z racji tego, że co po niektórym nie chce się respektować przepisów?

 • Kierownik PKP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2011 19:45 ~Kierownik PKP

  Panie "Kanar" z 5-letnim stażem.
  Pewnie i masz Pan rację. Ale co Pan powiesz na to że w trakcie prowadzenia kontroli stwierdzasz, że Pasażer nie ma biletu, oczywiście żądasz! dokumentu stwierdzającego tożsamość .
  I tak, żądać nie możesz niczego od Pasażera bo Regulamin przewozu osób i bagażu środkami lokalnego transportu zbiorowego w m.st. Warszawie art 23 p. 2 stwierdza... W przypadku odmowy uiszczenia opłaty pasażer POWINIEN OKAZAĆ kontrolerowi dokument umożliwiający stwierdzenie tożsamości. Na jego podstawie kontroler wystawia wezwanie do zapłaty stanowiące dowód przejazdu pasażera.
  Czyli w prostym rozumowaniu nie mam prawa dać Ci dokumentu do ręki.
  Jeśli wyjmę dokument i będę go trzymał w ręku też wystawisz wezwanie do zapłaty.
  Po drugie, jeśli nawet Pasażer nie będzie chciał, ew. miał dowodu czy tez innego dokumentu stwierdzającego tożsamość, możesz go prosić by wysiadł z Tobą i czekał na przyjazd Policji to co Ci to da?? Policjant NIE MA PRAWA przekazać Tobie danych gapowicza, jeśli to zrobi popełni przestępstwo.
  A na czym opieram swoją wypowiedz?
  Jestem Kierownikiem pociągu z 18-letnim stażem w PKP i proszę mi wierzyć że rzadko, ale czasem zdarza nie się Pasażer na gapę i nigdy nie mam problemu z wystawieniem wezwania.
  A jeśli już to nie wzywam policji bo jak życie mnie nauczyło żaden Policjant nie poda Ci danych osobowych, przeszedłem to na własnej skórze . A jedynie co możesz zrobić to wysadzić pasażera na przystanku
  A ludzie znają swoje prawa

 • d23

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2011 18:02 ~d23

  Kanar, jeśli podniesie na ciebie rękę to pamiętać o:
  1) obronie koniecznej
  2) naruszenie nietykalności cielesnej
  *Dzwonić na infolinie 112(nr alarmowy policji) i zasypywać skargami i prośbami o interwencje w takiej sprawie.
  Każdy może przypadkiem jeździć na gapę nie wiedząc o tym...a w tedy kanar wpada i traktuje ciebie jak przestępcę. Spotkałem się z tym nie raz są chamscy, wulgarni i już wcześniej używali siły a ztm milczy jak są skargi na nich.
  Niektórzy nawet żądają łapówki za nie wystawienie mandatu. Raz jechałem linią 26 pomimo że miałem bilet i go wolno wyjmowałem zostałem obluzgany przez kanara-dostał w tedy oddemnie w zęby.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »