Informacje

04.04.2019 11:26 ratusz chce, by wróciły w czerwcu

Kontrole hałasu, dbanie o czystość. Jest konkurs na kluby nad Wisłą

SERWISY:


Maksymalnie osiem lokali, hałas ograniczony do 90 decybeli i program kulturalny. To założenia konkursu na dzierżawę terenów pod klubokawiarnie na bulwarach, który właśnie ogłosił ratusz. Urzędnicy liczą na to, że lokale będą działać już w czerwcu.

W ostatnich tygodniach tematy dzierżawy terenów nad Wisłą rozgrzewał opinię publiczną. W marcu kluby informowały, że "konkurs zakłada tylko dwa lokale z imprezami (w których muzyka może mieć maksymalnie 70 dB, czyli tyle, ile pracujący odkurzacz), a jednocześnie całkowite zamknięte (co wyklucza tańce pod gołym niebem i wydarzenia oraz koncerty plenerowe)". Ratusz mówił, że to tylko propozycja i obiecywał, że skonsultuje zapisy z mieszkańcami i właścicielami lokali. Urzędnicy obiecywali też, że konkurs będzie na dniach, ale został ogłoszony dopiero 3 kwietnia.

"Będziemy kontrolować"

- Zgodnie z obietnicami, zachowamy unikalny charakter nadwiślańskich bulwarów, które pokochali warszawiacy. Klubokawiarnie nadal będą tętniły życiem. Równie ważny jest dla nas spokój okolicznych mieszkańców, dlatego będziemy kontrolować poziom głośności w lokalach podczas muzycznych wydarzeń - mówi ogólnie Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Więcej szczegółów można znaleźć w informatorze dołączonym do konkursu. W dzierżawę ma zostać oddanych sześć lokalizacji na odcinku pomiędzy płytą Desantu a ulicą Sanguszki. Jak podkreśla ratusz, nowością będzie lokal naprzeciwko Multimedialnego Parku Fontann.

Sześć lokalizacji nie oznacza, że będzie sześć lokali. Jak tłumaczy Dominika Wiśniewska z biura prasowego urzędu miasta, w dwóch z nich (tych znajdujących się bliżej płyty Desantu) są dopuszczone po dwa lokale, co oznacza, że łącznie może powstać osiem.

Nie muszą być całkowicie zamykane

- Lokale nie będą musiały być całkowicie zamknięte, w każdym z nich dopuszczone jest natężenie dźwięku w wysokości 90-95 decybeli - zaznacza Wiśniewska.

W każdym z lokali ma być urządzenie sprawdzające głośność.

W warunkach konkursu zapisane jest, że gdy kontrole wykażą przekroczenie norm hałasu dwa razy w kwartale, miasto może wypowiedzieć umowę dzierżawy ze skutkiem natychmiastowym.

"Każdorazowe udokumentowane   naruszenie   dopuszczalnego poziomu  hałasu  ustalonego w umowie  będzie  dawało  podstawę  Wydzierżawiającemu  do  naliczenia   kary   finansowej   w wysokości 5.000 zł potrącanej z kaucji na co dzierżawca wyraża zgodę w umowie dzierżawy" - czytamy w informatorze konkursowym.

Wydarzenia muzyczne będą organizowane w czwartki do godziny 23, a także w piątki i soboty do 3. Komisja uwzględni przy wyborze dotychczasowe doświadczenie potencjalnych najemców.

Czystość i alkohol

W danej lokalizacji wyznaczono też strefę czystości. Dzierżawca będzie musiał zapewnić na tym terenie porządek przez 24 godziny na dobę.

W zapisach konkursowych poruszono też kwestię alkoholu.

"W przypadku zamiaru podawania i sprzedaży napojów alkoholowych na dzierżawionym terenie Dzierżawca zobowiązany jest uzyskać zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych. Ponadto w koncepcji zagospodarowania należy przewidzieć wyznaczenie, w sposób pozwalający na  łatwą  identyfikację obszaru, leżącego  w  obrębie  obszaru  dzierżawy, na  którym  można spożywać  alkohol  zakupiony/podany  w  lokalu  i  odpowiednio,  na  którym  nie  wolno  spożywać innego  alkoholu  (np.  własnego)" - czytamy.

Urzędnicy dodają, że tereny mogą być dzierżawione na okres od trzech do sześciu lat. Zależy to od propozycji, które wpłyną od zainteresowanych stron, a o czasie będzie decydowało jury.

"Jury konkursu oceni m.in. program kulturalny, np. dyskusje, wystawy, gry terenowe, spektakle teatralne czy stand-upy. Premiowane również będzie wprowadzenie naczyń wielokrotnego użytku, używanie biodegradowalnych worków na śmieci a także ekologicznych słomek, kubków i talerzy" – wylicza ratusz w wysłanym do mediów komunikacie prasowym.

"Czerwiec absolutnie realny"

Komisja uwzględni również przy wyborze dotychczasowe doświadczenie potencjalnych najemców.
Oferty można składać do 16 kwietnia. Rzecznik ratusz Kamil Dąbrowa zapewnia, że miasto będzie starało się rozstrzygnąć konkurs jak najszybciej, by lokale mogły zacząć funkcjonować w okresie letnim.

- Myślę, że czerwiec jest absolutnie realny. W maju miasto będzie chciało animować te przestrzenie na różne sposoby, ale za wcześnie, żeby mówić o szczegółach - zaznacza Dąbrowa w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

I podkreśla, że ogłoszony konkurs to kompromis osiągnięty pomiędzy okolicznymi mieszkańcami, którzy skarżyli się na hałas z lokali i właścicielami klubokawiarni.

ZOBACZ MATERIAŁY O LOKALACH NAD WISŁĄ:

ran/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • www

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2019 10:34 ~www  abc~abc

  Miasto się opanowało i całe szczęście - jak ktoś chce ciszę i spokój to Wilanów, Ursynów, Wawer stoi otworem.

  Tylko trzeba się trochę wysilić.
  mieszkaniec~mieszkaniec


  Nie synku. Pijana mniejszość nie będzie zmuszać mieszkańców do wyprowadzki ... Wasze niedoczekanie. Kilka rozpraw sądowych załatwi sprawę.
  abc~abc


  obyś dożył ich rozpatrzenia dziadku ;)

  Witamy przedstawiciela kasty :)

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2019 10:12 ~abc


  abc~abc

  Miasto się opanowało i całe szczęście - jak ktoś chce ciszę i spokój to Wilanów, Ursynów, Wawer stoi otworem.

  Tylko trzeba się trochę wysilić.
  mieszkaniec~mieszkaniec


  Nie synku. Pijana mniejszość nie będzie zmuszać mieszkańców do wyprowadzki ... Wasze niedoczekanie. Kilka rozpraw sądowych załatwi sprawę.


  obyś dożył ich rozpatrzenia dziadku ;)

 • emeryt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2019 08:56 ~emeryt

  Leon~Leon

  Przecież w pobliżu nie ma lokali mieszkalnych, to co Emeryci próbują znów terroryzować miasto, znajdźcie sobie jakieś hobby a nie występujcie przeciw wszystkim


  Bezmyślny dzieciaku - (może) też kiedyś będziesz emerytem - szanuj ludzi. Ten techno - dudniący basowy łomot jest doskonale słyszalny na całym Dolnym Mokotowie i po drugiej stronie Wisły.

 • Leon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2019 08:42 ~Leon

  Przecież w pobliżu nie ma lokali mieszkalnych, to co Emeryci próbują znów terroryzować miasto, znajdźcie sobie jakieś hobby a nie występujcie przeciw wszystkim

 • Maniek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2019 23:05 ~Maniek

  real~real

  Proponowałbym na Radzie Miasta i na korytarzu ratusza puszczać muzykę 90 dB. Niech obradują i pracują.

  Ci co przychodzą z lewymi papierami na reprywatyzację do podpisu byliby zadowoleni. A może tak robili i dlatego tyle nieprzytomnych zgód na reprywatyzacje?

 • decybel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2019 20:51 ~decybel

  załatwione~załatwione

  Czyli, jak przywiozę pod okna Trzaskowskiego głośniki, i na kilka godzin w nocy włączę na te jedyne 90-95 dB, to w niczym jego rodzinie to przeszkadzać nie będzie i cieszył się będzie nasz kochany prezydent, że może w takim wesołym i pogodnym otoczeniu żyć :)

  Super pomysł, warto przekuć go w czyn :)

 • krab

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2019 20:43 ~krab

  real~real

  Proponowałbym na Radzie Miasta i na korytarzu ratusza puszczać muzykę 90 dB. Niech obradują i pracują.

  100/100

 • aaaaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2019 19:07 ~aaaaaa

  ALE ZMIANY! BEDZIE LEPIEJ?? SKANDAL!! Informacyjnie: każde 3 dB to dwukrotny wzrost natężenia hałasu, zatem podniesienie z 70 dB do 90 dB oznacza, że będzie prawie siedmiokrotnie głośniej!!!!!!!

  Dla zabudowy mieszkaniowej hałas w nocy nie może przekraczać 40 dB!!!!!! Mieszkańcy powinni zaopatrzyć się w sonometry i na własną rękę prowadzić rejestrację. W przypadku przekroczenia norm pisać skargi do Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska. Tor wyścigowy w Poznaniu nie może przekraczać w dzień 55 dB, a knajpa w Warszawie może emitować 90 dB w nocy. Pani Glusman - gratulacje.

  na szczescie zaden konkurs i warunki nie są ponad prawem. beda procesy sądowe i odszkodowania. urzednicy ulegli presji jakichs cebulowatych-bizmesmenow-januszy-spod budki zpiem. SKANDAL!!!

 • abcd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2019 18:57 ~abcd

  95 dB jako dopuszczalny próg? W nocy??? W strefie zamieszkania??? Gdzie normą mówi o 45 dB w nocy!

  BEDA SPRAWY DO SĄDU. RATUSZ TEZ. JAK ZAPLACA MILIONOWE ODSZKODOWANIA OD RAZU RURKA ZMIEKNIE. SKANDAL!

 • w9wyf8

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2019 18:54 ~w9wyf8

  95 decybeli w srodku nocy??to chyba jeszcze glosniej niz bylo do tej pory. to glosniej niz startujay samolot. skandal!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »