Informacje

07.01.2019 09:42 strażacy ujawnili nieprawidłowości

Kontrole escape roomów:
trzy pokoje zamknięte

SERWISY:


Po kontrolach straży pożarnej zamknięte zostały trzy escape roomy w Warszawie – podaje Polska Agencja Prasowa.

Z informacji przekazanych PAP przez Państwową Straż Pożarną wynika, że do niedzieli włącznie strażacy przeprowadzili na terenie całego kraju 325 kontroli escape roomów. Ze względu na wykryte nieprawidłowości 26 obiektów zamknięto. Jak dowiedziała się PAP, cztery z zamkniętych escape roomów działało na terenie Mazowsza, z czego trzy w Warszawie i jeden w Płocku.

Ponad tysiąc nieprawidłowości

Według Frątczaka wystawiono także 33 mandaty. Ponadto w skontrolowanych obiektach wykryto 1115 nieprawidłowości, z czego 406 jest związana z ewakuacją.

Komenda Wojewódzka PSP przekazała, że dotychczas na terenie całego Mazowsza strażacy skontrolowali 84 obiekty w 35 lokalizacjach. W weekend strażacy podawali, że sprawdzanie pokoi zagadek potrwa do piątku. Ale wygląda na to, że te działania mogą zakończyć się wcześniej.

- Kontynuujemy kontrole, zostało nam 55 obiektów, jest szansa, że dzisiaj kontrole zostaną zakończone - powiedział w poniedziałek rzecznik prasowy mazowieckiej straży pożarnej młodszy brygadier Karol Kierzkowski.

Jak wcześniej informowano - na terenie województwa zlokalizowano 140 takich obiektów: w Warszawie, Płocku, Pruszkowie, Radomiu, Siedlcach, Węgrowie i Wołominie.

Jeszcze w niedzielę wieczorem wojewódzka straż pożarna informowała, że do godziny 16 przeprowadzono 84 kontrole pokoi w 35 lokalach. W sobotę podano, że w żadnym nie stwierdzono nieprawidłowości, które prowadziłby do zamknięcia lokalu.

- Nieprawidłowości się zdarzały, ale to nie były nieprawidłowości, które prowadzą do zamknięcia lokalu. Nic takiego, co by zagrażało życiu - tłumaczył wówczas dyżurny z KW PSP w Warszawie. Podkreślił jednak, że materiały z sobotniej kontroli są analizowane.

Tragedia w Koszalinie

W piątek po godzinie 17.00 w escape roomie w Koszalinie doszło do pożaru, w którym zginęło pięć dziewcząt, jeden mężczyzna jest ciężko poparzony. Państwowa Straż Pożarna na polecenie szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego rozpoczęła kontrole przeciwpożarowe w podobnych obiektach na terenie całego kraju.

Działania strażaków w stolicy rozpoczęły się w sobotę. Michał Konopka ze straży pożarnej w Warszawie powiedział tvnwarszawa.pl, że do kontroli w stolicy wytypowano ośmiu strażaków.

Pod różnymi szyldami

Escape roomy prowadzone są pod różnymi szyldami: jako działalność rozrywkowa, zarobkowa, szkolenia, zajęcia intelektualne. Wiele z tych firm istnieje również tylko tymczasowo, szczególnie w miejscowościach turystycznych, dlatego – jak tłumaczył podczas niedzielnej konferencji w ministerstwie komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski - strażakom nie będzie łatwo dotrzeć do wszystkich.

Komendant główny PSP zaapelował również o rozwagę. - Do wszystkich państwa, którzy mają zamiar skorzystać w najbliższym czasie z tej formy zabawy, a do właścicieli tego typu firm chciałbym zaapelować, żeby w pierwszej kolejności zapewnili bezpieczeństwo osobom, które tam się znajdują. Jeżeli mają jakiekolwiek wątpliwości, proszę zablokować prowadzenie takiej działalności - podsumował.

Co to jest escape room?

Escape roomy, czyli pokoje zagadek to popularna od kilku lat forma spędzania czasu, zwłaszcza młodzieży. Według serwisu lockme.pl w Polce działają obecnie 364 firmy, będące właścicielami 1027 pokoi. Najwięcej pokoi jest w Warszawie - co najmniej 122. W Koszalinie funkcjonowało do czasu tragedii osiem takich miejsc.

Escape room wywodzi się z gier komputerowych, w których użytkownik miał za zadanie uciec z zamkniętego pomieszczenia po rozwiązaniu wszystkich zagadek i rebusów. Później grę postanowiono przenieść z wirtualnej rzeczywistości do tej prawdziwej. Pierwszy "realny" escape room powstał w 2007 roku w Japonii. Do Europy zabawa dotarła przed ośmioma laty - pierwszy pokój zagadek powstał na Węgrzech w 2011 roku.

Escape room, jak można przeczytać na portalu lockme.pl, wymaga przede wszystkim współpracy w grupie, ponieważ tylko sprawny zespół jest w stanie rozwiązać wszystkie zagadki przed ustalonym limitem czasowym, który wynosi zwykle od 45 do 90 minut. W tym czasie gracze zapoznają się ze scenariuszem i pokojem pełnym różnych rekwizytów. Ich zadaniem jest rozwiązywanie zagadek i branie udziału w innych minigrach, które pozwalają zrealizować cel ostateczny - ucieczkę lub znalezienie ukrytego przedmiotu. Większość pokoi jest zamykana na czas zabawy, ale w części uczestnicy mogą swobodnie wyjść, bo celem jest odkrycie tajemnicy.

W jednym lokalu najczęściej znajdują się zazwyczaj dwa lub trzy pokoje zagadek.

kz/PAP/pm/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2019 12:40 ~abc


  archi~archi

  Oj tam, oj tam.90% klubów w Warszawie nie spełnia żadnych przepisów ppoż. Nie ma wyjść ewakuacyjnych ani gaśnic. Nie ma też kontroli.
  pozdrawiam~pozdrawiam

  to tylko czekać aż się ktoś spali, a potem będzie "tej tragedii można było uniknąć" oraz "to wina rządów PO/HGW"...

  bo PSP to nieroby i nie bójmy się tego napisać. to, że część z nich ryzykuje życie w akcji i (chwała im) nie znaczy, że reszta prewencjuszy i im podobnych nie grzeje tyłków w jednostkach i "nie pali się" do roboty.

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2019 12:21 ~abc

  oland~oland

  Do wszystkich mających pretensje z powodu braku kontroli na tych obiektach. Strażacy wyraźnie powiedzieli, że do tej pory żadne przepisy nie nakazywały kontroli takich obiektów. Więc ich nie było.

  a czy jakieś takiej kontroli zabraniały? no ale to trzeba myśleć i ruszyć zad z jednostki i popracować

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2019 12:16 ~qwerty

  warszawiak~warszawiak

  Oczywiście kontrole są po tragedii a nie przed...Rządy PO ! Totalna nieudolność w każdym calu !

  a co ma do tego PO? jakaś fiksacja?

 • Piotrek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2019 08:14 ~Piotrek

  ola~ola

  Proponuję zająć się kratami w ciągach komunikacyjnych w starszych blokach (np.Kmicica 1 na Mokotowie). W takich blokach może dojść do olbrzymich nieszczęść. Dotyczy to bloków z lat 70/80, mieszkają tam starsi ludzie, budynki mają instalacje gazowe, o nieszczęście aż się prosi. Gdyby doszło do zadymienia nikt nie będzie miał szans. We wspomnianym bloku przy Kmicica 1 jest mnóstwo krat, albo przejście takie że trzeba brzuch wciągnąć żeby się przecisnąć. Gdzie są służby ?

  Jak zdejmą kraty, to zaraz złodzieje splądrują mieszkania.

 • erw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2019 17:10 ~erw

  Na tym polega zabawa, że te pokoje są zamknięte. xD

 • ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2019 16:56 ~ola

  Proponuję zająć się kratami w ciągach komunikacyjnych w starszych blokach (np.Kmicica 1 na Mokotowie). W takich blokach może dojść do olbrzymich nieszczęść. Dotyczy to bloków z lat 70/80, mieszkają tam starsi ludzie, budynki mają instalacje gazowe, o nieszczęście aż się prosi. Gdyby doszło do zadymienia nikt nie będzie miał szans. We wspomnianym bloku przy Kmicica 1 jest mnóstwo krat, albo przejście takie że trzeba brzuch wciągnąć żeby się przecisnąć. Gdzie są służby ?

 • Mruk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2019 16:09 ~Mruk

  Równie dobrze grupa nastolatków może zginąć jadąc PRAWIDŁOWO na dyskotekę, bo jakiś pijany lub przygłupi mechanik źle przykręci koło po zmianie opon. Czy ktoś wtedy skontroluje wszystkie serwisy? Zginęły z powodu ludzkiej głupoty, a ta nie zna granic ani rodzaju działalności gospodarczej.

 • sadoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2019 14:55 ~sadoś

  To jest właśnie państwo z dykty i paździerzu. Takich przykładów jest na pęczki np. tory kartingowe. Zgodnie z obowiązującym prawem uruchomienie toru kartingowego nawet sezonowo na parkingu przed hipermarketem wymaga decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Podobnie jest z torami wyścigowymi, które powstają pod niewinnie brzmiącymi nazwami "ośrodki doskonalenia techniki jazdy". Jeden taki powstał niedawno pod Warszawą obok lotniska ale bez wymaganej decyzji środowiskowej.

 • tak jest

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2019 14:49 ~tak jest

  bum~bum

  A to przy wydawaniu zgody na otwarcie takich przybytków nie było kontroli?


  Janusze biznesu aby zaoszczędzić prowadzą działalność gospodarczą w budynkach mieszkalnych dzięki czemu nie musza płacić wyższego podatku od nieruchomości. Przy okazji omijane jest zgłoszenie do nadzoru budowlanego w związku ze zmianą sposobu użytkowania budynku mieszkalnego na działalność gospodarczą, co wiąże się z koniecznością uzyskania decyzji, uzgodnień, opinii innych instytucji np. straży pożarnej.

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2019 14:40 ~warszawianka

  Szanowni Strażacy, w protokołach kontroli wypisujecie bzdury, które nie mają pokrycia w obowiązującym prawie - wykonujecie polecenia Ministra Brudzińskiego, który nie ma pojęcia o czym mówi bo tez nawet nie zerknął do ustaw, podlegąjącyh pod jego resort. Gdy sprawa ucichnie będziecie mieć wylew odwołań przegranych z góry...i spraw odszkodowawczych za straty wywołane takimi , bezprawnymi działaniami. i proszę pochwalić się jak rozrosły sie wam statystyki w 'nieprawidłowościach" za wyblakłe nalepki na ścianach oznaczające miejsce gaśnic :-) % nalepek w jednym z pokoi i już pięć nieprawidłowości :-)))) W taki sposób powinniście pozamykać też fryzjerów, szewców, salony odnowy biologicznej, gabinety stomatologiczne, sklepy zastawione regałami i skrzynkami, kancelarie komornicze czy adwokackie....bo one działają na podstawie takich samych przepisów jak ER - do dzieła!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »