Informacje

19.03.2011 06:11 Czy dojdzie do odwołania Jezierskiej?

Kontrola za kontrolą
u wojewódzkiej konserwator

Minister MSWiA odrzucił wniosek miłośników zabytków o odwołanie wojewody mazowieckiego za utrudnianie pracy wojewódzkiej konserwator zabytków. Jednak to nie konieć perypeti z zabytkami w tle. Teraz do ataku przystępuje wojewoda, który ponownie chce odwołać konserwator.

- Zarzuty wobec wojewody zostały uznane jako bezzasadne – powiedział w rozmowie z tvnwarszawa.pl Jacek Sońta z biura prasowego ministerstwa. Taką decyzję podjęto na podstawie pisma, w którym wojewoda mazowiecki szczegółowo odniósł się do zarzutów stawianych przez Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy ZOK.

Jednym z nich było "złośliwe i długotrwałe dezorganizowanie pracy" biura wojewódzkiego konserwatora zabytków prowadzonego przez Barbarę Jezierską. Ponadto miłośnicy zabytków zwrócili uwagę na planowane zwolnienia w biurze konserwator.

Drobiazgowa kontrola

Kiedy wniosek został odrzucony, przyszedł czas na kolejną odsłonę sporu pomiędzy Barbarą Jezierską a Jackiem Kozłowskim. Pod koniec stycznia wojewoda skierował wniosek do ministerstwa kultury o odwołanie wojewódzkiej konserwator. To już trzecia próba.

Po złożeniu kolejnego wniosku, minister Żuchowski zlecił kontrolę w urzędzie konserwator. Ta zakończyła się w ubiegłym tygodniu. Jak nieoficjalnie dowiedział się portal tvnwarszawa.pl, w protokole pojawiały się zastrzeżenia do czasu, w jakim konserwator wpisuje zabytki do rejestru. Kilka z nich miało być wpisanych za późno.

- Mam tylko dwóch pracowników do tego zadania. Reszta odchodzi tam, gdzie lepiej zarobi – mówi rozczarowana Jezierska. – I tak wpisujemy do rejestru dużo zabytków. W innych województwach wpisują po 50, mój urząd nawet po 100 rocznie – dodaje konserwator.

Teraz trzeba poczekać na oficjalne wnioski pokontrolne, na podstawie których wiceminister kultury, i jednocześnie główny konserwator zabytków, podejmie decyzję w sprawie Jezierskiej.

"Jak na wulkanie"

Kontrolę zlecił również wojewoda. Jak zapewnia jego rzeczniczka, była ona zaplanowana. - Obejmie okres od 2009 do końca 2010 roku. Sprawdzimy sposób funkcjonowania jednostki, prawidłowość przy wydawaniu decyzji administracyjnych czy wykorzystywanie środków finansowych – wyjaśnia Ivetta Biały.

Ciągłych kontroli nie rozumie Barbara Jezierska. – Ja i moi pracownicy siedzimy jak na wulkanie, nie wiemy, co za chwilę może się wydarzyć. Wojewoda powinien mnie wspierać w działaniach – podkreśla konserwator.

Niekończący się spór

Spór pomiędzy wojewodą, a konserwator ciągnie się od 2008 roku. Właśnie wtedy doszło do pierwszej, jak się później okazało, nieudanej próby odwołania konserwator. Kolejna była w ubiegłym roku.

Wojewoda zdymisjonował Jezierską po tym, jak w raporcie z kontroli u wojewódzkiej konserwator pojawił się zarzut niedopatrzenia, które doprowadziło do zburzenia parowozowni na warszawskiej Pradze. Jezierska nie zgodziła się z tym zarzutem i dowiodła, że to ona wpisała budynek do rejestru, a za jego ochronę odpowiadał konserwator stołeczny. Sprawa trafiła do wiceministra kultury, który nie przychylił się do wniosku wojewody.

Tak relacjonowaliśmy spór między wojewodą i konserwator:

Miłośnicy Zabytków chcą odwołania wojewody

Barbara Jezierska zostaje. Wojewoda nie odpuszcza

Barbara Jezierska: panie wojewodo pan mnie niszczył

Konserwator zabytków: moje odwołanie to decyzja polityczna

bf/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2011 15:01 ~olo

  to miłośnik zabytków nie wie, że stara Warszawa była zrąbana i pozostały tylko zgliszcza ? Te niby zabytki są tylko podróbkami i imitacjami

 • Polak.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2011 07:46 ~Polak.

  Jestem przekonany-widzac naokolo co sie dzieje-ze racja jest po stronie p. Konserwator !! - dziekuje Pani za obrone starej Warszawy.

 • kontrola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2011 17:35 ~kontrola

  Czy w ogóle ktoś kontroluje urzędników , sądy czy to wszystko znajomi znajomych . No dobrze- ale dlaczego ta radosna twórczość odbywa się za nasze pieniądze? Państwo w ogromnych długach jest.

 • kuciaczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2011 17:10 ~kuciaczek

  a kiedy MSWiA zrobi kontrolę u stołecznego konserwatora zabytków?

 • ZBYTEK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2011 16:14 ~ZBYTEK

  TREPKA DO DYMISJI ZA CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI- TEN URZĄD TO NIERZĄD, WYDAJĄCY DEBILNE DECYZJE TAM GDZIE OBIEKT NIE WYMAGA OCHRONY I NIE CHRONIĄCE PRAWDZIWYCH PEREŁ ARCHITEKTURY

 • realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2011 13:23 ~realista

  Moja opinia o tej pani: brak wiedzy i niekompetencja w sprawach dotyczących "zwykłej" zabudowy, nie mówiąc o zabytkach. Ta kobieta będzie zębami trzymała sie stołka patrząc tylko na własny interes.

 • looop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2011 13:16 ~looop

  Żeby było jasne:
  Wojewoda i Stołeczna Konserwator Zabytków to jedna frakcja, dobry znajomi Pani Prezydent. To oni chętnie poświęcą zabytek jeśli deweloper umie się odwdzięczyć (np. przymykanie oko na parowozownie itp.)
  Mazowiecka Konserwator Zabytków jest z nimi w konflikcie, bo nie zgadza się na ich działania. A więc jest pomiędzy dwoma zwolennikami działań ratusza i psuje im szyki.
  To tyle jeśli chodzi o sprawę. Może jednak warto wrócić do pomysłu nad referendum odnośnie odwołania bufetowej?

 • o rety

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2011 12:13 ~o rety

  Matko- ile nas te wszystkie urzędy kosztują . A zabytki niszczeją. Może połowę urzędników zwolnić a będzie i na zabytki i na bezpieczeństwo miasta i na sport młodzieży i na żłobki i na przedszkola. Wynagrodzenie urzędników to jakaś olbrzymia suma do tego dochodzą diety radnych , premie i nagrody. Parę mostów , kilometry dróg można by z tego zbudować a i takiego bałaganu by nie było. Po co np. doradcy prawni skoro HGW jest profesorem prawa?

 • pitbu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2011 10:10 ~pitbu

  Artykuł tak napisany, że wynika z niego iż zabytki w Warszawie są burzone przez wojewode a wszyscy, w tym warsawianiści wiedzą, że to konserwator zezwala na burzenie.
  Nadto, ktoś wymyślił nagle jakiś "miłośników zabytków", którzy zaczeli bronić konserwatora - choć wiadomo, że wiele warszawskich organizacji zajmujących się zabytkami NA SERIO, już od dawna domagało się odwołania wij. konserwator zabytków.
  Wiadomo - ta kobieta jest silnie umocowana przez PO a do tego ma silne poparecie GWybiórczej i jak widać TVN Warszawa.
  Szkoda, że tak długo bo już tyle zabytków zburzyła w Warszawie...

 • mza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2011 10:08 ~mza

  jezierska jest z innego rozdania, niż PO i przeszkadza w "światowych" pomysłach ludzi Hani, takich jak Nekada Trepkow

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »