Informacje

13.06.2014 11:57 sprawa prof. Chazana

Kontrola w szpitalu prof. Chazana. "Wnioski w przyszłym tygodniu"

SERWISY:


Miała zakończyć się dzisiaj, ale jeszcze trwa. Dopiero w przyszłym tygodniu ratusz ma poznać wnioski z kontroli w szpitalu Św. Rodziny. Pierwsze ustalenia ze swojej kontroli ujawnił już rzecznik praw pacjenta. W powijakach jest natomiast postępowanie kontrolne, które zapowiedział Narodowy Fundusz Zdrowia. Wszystkie działania mają związek z dyrektorem Bogdanem Chazanem, który miał odmówić aborcji powołując się na klauzulę sumienia.

- Wstępne informacje były takie, że jest szansa, że kontrola zakończy się jeszcze dzisiaj. Ale, jak przekazał mi rzecznik ratusza, wciąż czekają na wyniki analizy. Potem dokumenty trafią do Hanny Gronkiewicz-Waltz, ona także będzie musiała te przeanalizować – relacjonuje Ewa Paluszkiewicz, reporterka TVN24. - Najprawdopodobniej dopiero w przyszłym tygodniu poznamy wnioski pokontrolne i dowiemy się, czy profesor Chazan zachowa swoje stanowisko w szpitalu Św. Rodziny – dodaje.

RPP sprawdza, czy była presja

Tymczasem pierwsze wnioski ze swojej kontroli ma już rzecznik praw pacjenta. Jak powiedział w czwartek w rozmowie z TVN 24 Rafał Błoszczyński z biura, z analizy dokumentacji medycznej wynika, że "jest duże uprawdopodobnienie naruszenia praw pacjenta".

Jak ustaliła reporterka TVN 24, pełne wyniki powinny być znane pod koniec przyszłego tygodnia.

- Rzecznik wystąpił jeszcze o dodatkową dokumentację od Instytutu Matki i Dziecka w sprawie badań genetycznych - informuje Ewa Paluszkiewicz. - Wiadomo już, że pacjentka dostała informacje o wadach płodu w szpitalu Św. Rodziny w 14. tygodniu ciąży. Kontrolerzy badają też, czy była wytworzona presja na pracowników, ponieważ w dokumentacji nie ma wpisu, że kobieta została kwalifikowała się na terminację ciąży - dodaje.

NFZ zbiera materiały

Mazowiecki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował, że kontrolerzy dopiero w piątek zajmą się zbieraniem materiałów do swojego postępowania.

Nawet kilka miesięcy

Placówkę prześwietlają także, na zlecenie Ministerstwa Zdrowia, rzecznik odpowiedzialności zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej oraz konsultant krajowy. Postępowanie wyjaśniającego tego pierwszego odbywa się w oparciu o kodeks postępowania karnego i może potrwać nawet kilka miesięcy. Na razie czeka na udostępnienie dokumentów ze szpitala.

Prezydent stolicy: nie badam poglądów

W czwartek Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że wstrzymuje się ze wszystkimi decyzjami, póki nie otrzyma wyników kontroli w placówce.

- Nie badam poglądów profesora Chazana, badam procedury, to, czy zostały dopełnione. Procedury dotyczące prawa do informacji pacjenta i świadczenia usług. Kontrola weszła bardzo szybko, bo we wtorek i bada wszystkie dokumenty. Będą też oczywiście rozmowy prowadzone przez kontrolerów. Wtedy podejmę decyzję - powiedziała TVN24 prezydent stolicy.

Jak dodała, póki trwa kontrola, nie zamierza spotykać się z profesorem Chazanem. Nie chciała oceniać poglądów ginekologa na temat wyższości prawa boskiego nad ludzkim. - To kwestia poglądów, nie procedur. Ja się trzymam procedur – podsumowała prezydent miasta.

Zawiadomili prokuraturę

Wniosek o odwołanie profesora ze stanowiska dyrektora złożył już 30 maja szef stołecznego SLD Sebastian Wierzbicki. Sojusz zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez dyrektora.

Odmówił aborcji

Prof. Bogdan Chazan, dyrektor szpitala Św. Rodziny w Warszawie, powołując się na konflikt sumienia, odmówił kobiecie z Warszawy wykonania aborcji w 25. tygodniu ciąży. Dziecko - według diagnozy - z powodu licznych wad głowy, twarzy i mózgu, umrze zaraz po narodzeniu.

Dyrektor nie wskazał kobiecie innego szpitala, w którym mogłaby wykonać zabieg, ale zaoferował opiekę podczas ciąży, porodu i po porodzie oraz poinformował o możliwości skorzystania z hospicjum dla dzieci.

Sprawę pierwszy opisał tygodnik "Wprost".

Deklaracja wiary

Chazan jest jedną z ok. 3 tysięcy osób związanych ze służbą zdrowia, które podpisały deklarację wiary, gdzie zapisano m.in. pierwszeństwo prawa bożego nad prawem ludzkim oraz potrzebę "przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji".

Podpisując ją, lekarze i studenci medycyny deklarują, że nie będą wykonywać zabiegów sprzecznych z ich światopoglądem. Inicjatorką deklaracji była dr Wanda Półtawska, lekarka i przyjaciółka papieża Jana Pawła II.

Prezydent stolicy o kontroli w szpitalu:

b/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • HannaWitkowska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2014 11:22 ~HannaWitkowska

  Panstwo polskie pozwala na DEKLARACJE WIARY i nawiedzenie w duchu swietym personelu medycznego, przez co personel ten staje sie dla pacjenta NIEPRZEWIDYWALNY i wywoluje stany lekowe przed ich katolickim oszolomstwem.
  Kiedy wzywam karetke pogotowia albo trafiam do szpitala, to nie moge bac sie personelu medycznego. Skladam zatem swoje OSWIADCZENIE WOLI: zaden personel medyczny nawiedzony w duchu swietym lub
  z grupy podpisujacych DEKLARACJE WIARY, nie ma prawa wykonywac mi jakichkolwiek procedur medycznych.

  Panstwo musi zagwarantowac mi, ze moje OSWIADCZENIE WOLI bedzie przestrzegane.

 • troll ejbus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2014 15:25 troll ejbus

  fiona~fiona

  A tak swoją drogą, odpowienie służby powinny się przyjrzeć bezpieczeństwu i higienie przeprowadzania badań (nawet kobiet ciężarnych) przez lekarzy w tym szpitalu. Żenada! Podczas mojej obecności tam, jak była kontrola SANEPIDU, to kazali sprzątać kwiatki z parapetu, ale nikt nie dopilnował, aby lekarze robiący USG zakładali rękwiczki przy badniu czy choćby po poprzedniej pacjentce myli (dezynfekowali) ręce... A jaką ekwibrystykę stosowały panie lekarki zdejmując "gumkę" z głowicy po badaniu! Tyle mówi się o chorobach przenoszonych drogą płciową i zgrożeniach dla płodu przy zakażeniach podczas ciąży...A i merytoryczne przygotowanie lekarzy budzi wątpliwość. Anestezjolog podczas porodu odmawia znieczulenia, choć lekarz dyżurny wcześniej nie widział jakiegokoliek problemu w zażyciu przed porodem leku stosowanego przez całą ciążę! Odmowa znieczulenia. Przepływ informacji (merytorycznych) do kitu. Dla rodzącej męka nieopisana, dziecko urodzone z problemami (i nie chodzi tylko o przebieg porodu). Nikomu nie radzę tam rodzić. I nie tylko jest to kwestia prof. Chazana... Następnym razem byłabym mądrzejsza...

  Z ta higiena to naprawde wyjatkowo cenny wpis. Lekarze studiuja 10 lub wiecej lat by zostac specjalista,i, a w bakterie nie wierza.
  Kiedys w gabinecie dentystycznym lekarz STOMATOLOG chcial mi wlozyc w usta katnice, ktora byla pokryta resztkami prochnicy po poprzednim pacjencie. Ja zareagowalem, ale sadze, ze 99% pacjentow sie na to godzilo. Podczas ciazy brudna praca lekarza czy pielegniarki to straszne ryzyko. Kary powinny byc naprawde dotkliwe.

 • MINAR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2014 17:29 ~MINAR

  SKONCZCIE WRESZCIE Z TYM ICKIEM CZY BOGDANEM BEZANEM - WYRZUCIC WSZYSTKICH Z CYROGRAFU NIECH ZALOZA SOBIE PRYWATNE PRAKTYKI A NIE PROBUJA STWORZYC WATYKANSKI DZIHAD W KRAJU PRAWA !!

 • Ojciec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2014 09:04 ~Ojciec

  Na co czeka prezydent miasta HGW i nie odwoła tego dyrektora .Przecież to miejski szpital a nie prywatna klinika tego Pana . Taki fachowiec znajdzie przecież wszędzie prace.A jak HGW nie ma odwagi go odwołać to niech NFZ wymówi kontrakty temu szpitalowi to wtedy zobaczymy jakim dobrym dyretorem jest ten człowiek.

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2014 15:04 ~jar

  lekarze i moralność????????????no ręce opadają.to jak księżyc i słońce,a koperty aż szeleszczą w fartuchu,nie wspomnę o łowcach skór...

 • Kontrola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2014 11:28 ~Kontrola

  kuna~kuna

  Witam,ja tez kiedys byłam pacjetką 2razy tego szpitala,bylam w ciazy 10tydzien (pierwsza ciaza kolka nerkowa chcieli mnie wywalic z oddzialu dokladnie dr.strzyżewski ale zalatwilam zgadnijcie jak ...... i zostalam dalej leczona), druga ciaza dwa razy bylam z bolami podbrzusza w 23tygodniu ciazy i stwierdzali ze jestem przewrazliwiona ,ale po drugim razie odrazu ponechalam za zelazna i co stwierdzili skraca sie szyjka. Podsumowujac szpital sw.rodziny jest fajny nie dla wszystkich masz kase na lapowki to masz dobre leczenie (nie obrazajac tych co sa lekarzami i poloznymi z powolania)


  Bardzo ciekawe wiadomości, alew dokumentacji szpitala tego nie będzie. Gdybyś tak zechciała podzielić się nimi z prokuraturą...

 • agama pierwsza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2014 06:39 ~agama pierwsza

  To nie jest SZPITAL PROF. CHAZANA! Kommuś wyraźnie pomieszało się w głowie! To jest SZPITAL MIEJSKI! I ten pan NIE MA PRAWA wprowadzać tam swoich zasad funkcjonowania szpitala, niezgodnych z prawem! Jak sobie kupi szpital i go wyposaży ZA WŁASNE PIENIĄDZE to wtedy będzie JEGO szpital i tam będzie mógł tak działać, jak chce! A ja nie mam zamiaru finansować ze swoich składek takich ludzi, jak ten pan! I chcę miec PRAWO do dostępu do procedur zgodnych z kontraktem NFZ!Tym bardziej, że jestem osobą niewierzącą i nie życzę sobie, aby ktokolwiek narzucał mi swój światopogląd!!!

 • fiona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2014 23:54 ~fiona

  A tak swoją drogą, odpowienie służby powinny się przyjrzeć bezpieczeństwu i higienie przeprowadzania badań (nawet kobiet ciężarnych) przez lekarzy w tym szpitalu. Żenada! Podczas mojej obecności tam, jak była kontrola SANEPIDU, to kazali sprzątać kwiatki z parapetu, ale nikt nie dopilnował, aby lekarze robiący USG zakładali rękwiczki przy badniu czy choćby po poprzedniej pacjentce myli (dezynfekowali) ręce... A jaką ekwibrystykę stosowały panie lekarki zdejmując "gumkę" z głowicy po badaniu! Tyle mówi się o chorobach przenoszonych drogą płciową i zgrożeniach dla płodu przy zakażeniach podczas ciąży...A i merytoryczne przygotowanie lekarzy budzi wątpliwość. Anestezjolog podczas porodu odmawia znieczulenia, choć lekarz dyżurny wcześniej nie widział jakiegokoliek problemu w zażyciu przed porodem leku stosowanego przez całą ciążę! Odmowa znieczulenia. Przepływ informacji (merytorycznych) do kitu. Dla rodzącej męka nieopisana, dziecko urodzone z problemami (i nie chodzi tylko o przebieg porodu). Nikomu nie radzę tam rodzić. I nie tylko jest to kwestia prof. Chazana... Następnym razem byłabym mądrzejsza...

 • kuna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2014 23:22 ~kuna

  Witam,ja tez kiedys byłam pacjetką 2razy tego szpitala,bylam w ciazy 10tydzien (pierwsza ciaza kolka nerkowa chcieli mnie wywalic z oddzialu dokladnie dr.strzyżewski ale zalatwilam zgadnijcie jak ...... i zostalam dalej leczona), druga ciaza dwa razy bylam z bolami podbrzusza w 23tygodniu ciazy i stwierdzali ze jestem przewrazliwiona ,ale po drugim razie odrazu ponechalam za zelazna i co stwierdzili skraca sie szyjka. Podsumowujac szpital sw.rodziny jest fajny nie dla wszystkich masz kase na lapowki to masz dobre leczenie (nie obrazajac tych co sa lekarzami i poloznymi z powolania)

 • oland

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2014 23:14 ~oland

  A co w tej sprawie jest do kontrolowania? Przeglądanie papierków? A po wszystkim kontrola stwierdzi iż w dokumentacji niczego nie znaleziono i po sprawie. Nie ma dowodów, nie ma kary.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »