Informacje

04.11.2013 12:59 kontrowersje wokół biurowca przy Podwalu

Kontrola i dymisja. Gronkiewicz-Waltz
o biurowcu przy starówce

SERWISY:

Prezydent Warszawy zapowiedziała, że nie wstrzyma budowy budzącego kontrowersje biurowca przy placu Zamkowym. - Natomiast będą kontrole i wyciągane konsekwencje w stosunku do pracowników - zapowiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz. Stanowisko straciła już naczelniczka wydziału architektury w Śródmieściu, która wydała zgodę na budowę - dowiedziała się TVN24.

O planowaną inwestycję reporterka TVN24 zapytała prezydent podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

- Inwestycja będzie kontynuowana, natomiast będą kontrole i wyciągane konsekwencje w stosunku do pracowników – odpowiedziała krótko Gronkiewicz-Waltz.

"Dymisja przyjęta"

Jak podaje reporterka TVN24, Ewa Paluszkiewicz, na podstawie informacji uzyskanych od prezydent, do dymisji podała się naczelniczka wydziału architektury w urzędzie dzielnicy Śródmieście. – Dymisja została przyjęta – poinformowała na antenie Paluszkiewicz.

Jak wcześniej napisał „Wprost”, jednym ze współtwórców projektu biurowca jest architekt Bartosz Naperty. Właśnie jego matka, Jolanta Zdziech-Naperty, która była naczelniczką wydziału architektury, zatwierdziła projekt budowlany i wydała pozwolenie na budowę.

Już odbywa się kontrola inwestycji pod kątem konserwatorskim, będzie przeprowadzona także w zakresie architektonicznym. Chodzi między innymi o wydane przez naczelniczkę pozwolenie na budowę i warunki zabudowy.

PiS chce więcej

- To jest mało, powinno być przeprowadzone postępowanie dyscyplinarne w sprawie tej pani - komentuje na gorąco Maciej Wąsik, przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Warszawy. - Trzeba się zastanowić, czy ta pani nie powinna być wyłączona z ówczesnego postępowania o wydanie pozwolenia na budowę, jak również, czy nie powinno się podjąć nowej decyzji. To jest kwestia dogłębnej analizy prawnej. Naszym zdaniem trzeba też wprowadzić procedurę informowania radnych o pozwoleniach na budowę w ścisłym centrum czy w obszarach objętych wpisem do rejestru zabytków - ocenia.

PiS chce także, by na najbliższej sesji rady prezydent udzieliła samorządowcom informacji na temat pozwolenia na budowę tej inwestycji.

Konsultacje nie były potrzebne?

Biurowiec ma zostać zrealizowany przez spółkę Senatorska Investment na działce przy pl. Zamkowym. Na potrzeby inwestycji ma zostać wyburzona część budynku na ul. Podwale 1. Pomysły zastąpienia tej kamienicy budynkiem przeznaczonym na biura wywołały kontrowersje, kamienica nie jest jednak zabytkiem. Problemem okazało się natomiast sąsiedztwo Starego Miasta, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Choć inwestor twierdził, że projekt został skonsultowany ze specjalistami UNESCO, to polski komitet organizacji odciął się od tych doniesień.

Z informacji ratusza wynika, że konsultacje z Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu nie były konieczne, ponieważ teren, na którym stoi kamienica, nie znajduje się w ścisłej strefie określonej wpisem UNESCO; granicą wpisu jest ul. Podwale.

W sprawie kontrowersyjnego biurowca zabrał głos także stołeczny konserwator zabytków. W ocenie Piotra Brabandera inwestycja została przygotowana według konserwatorskich wytycznych i jest w pełni legalna.

SPOŁECZNICY ZORGANIZOWALI "POGRZEB" STARÓWKI:

ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • PATRIOTA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2013 17:49 ~PATRIOTA

  Proponuję zburzyć zabytki i postawić dziwolągi, aby ktoś mógł wziąć łapówkę, tak jak w przypadku RUDERY która zasłania TEATR WIELKI od strony placu Piłsudskiego.NIESTETY ŻYJEMY W KRAJU ZŁODZIEI I ŁAPÓWKARZY.

 • kola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2013 19:33 ~kola

  a konsekwencje są takie , że mama zaakceptowała projekt syna, syn zarobił i ten co o tym wiedział też zarobił, ale kontrole będą, hahahahah

 • Irko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2013 16:52 ~Irko

  Ostatnio byłem w Dusseldorfie. Tam właśnie tak robią. Burzą stare kamienice, zostawiają fasady i sztukują nowe apartamentowce. Paskudne. Oby nie udało sie tego zrobić u nas ...

  https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/1422563_10202254423950916_1794208214_n.jpg
  https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-ash4/1457668_10202254423790912_1813172493_n.jpg

 • Bemowiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2013 16:44 ~Bemowiak

  Były burmistrz Bemowa, obecny zastępca prezydenta Warszawy obiecał, że ponad stuletnie drzewo nie ucierpi i nie zostanie wycięte z powodu przebudowy skrzyżowania Lazurowa róg Górczewska. Niestety drzewo z dnia na dzień usunięto.
  Po cichutku, ciach i nie ma. Z takimi doradcami, nie dziwne, że budowa wstrzymana nie zostanie i historyczne miejsca pójdą do wycięcia.

 • zygi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2013 16:39 ~zygi

  Wybudowanie to pól biedy, ale oni chcą w dużej części wyburzyć istniejący budynek - popatrzcie uważnie na zdjecia.

 • Prywata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2013 16:27 ~Prywata

  Przecież to jest światowe dziedzictwo? Jak to nie można zabronić dalszej ruiny? Jak to formalnie jest ok? Formalnie ot tak można niszczyć dobra narodowe i światowe? Proszę mi pokazać taki przepis. Zwyciężyła PRYWATA!!!

 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2013 13:37 ~gosc

  Szkoda Polsko (tu Pani Prezydent), że na to przyzwalasz, zamykasz oczy... Wiele komentarzy jest osób związanych z inwestycją. Wyjątkowe pomniejszanie wagi sytuacji. Jak zwykle.

 • t29

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2013 11:43 ~t29

  Komu zależy na tym zamieszaniu ? Budynek w miarę dobrze wkomponowany w starą architekturę . Czyżby inny deweloper chciał zamieszać?

 • Świdniczanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2013 10:49 ~Świdniczanin

  Przecież to jest kawał naprawdę dobrej architektury, nowoczesnej a zarazem historyzującej. Na całym świecie buduje się nowocześnie tylko u nas wszystko musi mieć pilasterki, kolumienki i gipsowe lwy.

 • zynio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2013 10:47 ~zynio

  mistrzowski przekret, brawo Hanka! Z zdymisjonowana pani od poniedzialku na jakim stanowisku bedzie pracowac?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »