Informacje

03.02.2013 10:49 pismo mieszkańca muranowa do generalnego konserwatora

"Konsultacje w sprawie Ogrodu Krasińskich nie mogły się udać"

SERWISY:


"Sprawę wycinki ponad 300 drzew w Ogrodzie Krasińskich trzeba wyjaśnić, ale nie traktujmy jej jako kolejnego pretekstu do zablokowania rewaloryzacji" – pisze na warszawa@tvn.pl dr Bogdan Dziobkowski z Uniwersytetu Warszawskiego, mieszkaniec Muranowa. I zastanawia się, czy jest sens konsultować plany przebudowy zabytkowych obiektów.

Swój apel skierował do wiadomości mediów i miejskich urzędników, a bezpośrednio do Generalnego Konserwatora Zabytków, po tym jak przeciwnicy wielkiej wycinki drzew w ogrodzie zażądali wstrzymania prac w parku i przyjrzenia się im przez niezależnego eksperta.

"Raziły asfaltowe alejki"

"Wstrzymanie prac nie przywróci im [drzewom - red.] życia. Grozi natomiast zaprzepaszczeniem rozpoczętego ponad dwa lata temu procesu rewaloryzacji Ogrodu. Co więcej, prawdopodobnie będzie skutkowało zerwaniem umowy z wykonawcą robót i wypłatą wielomilionowego odszkodowania" – przekonuje Dziobkowski.

I przypomina, że park od lat znajdował się w opłakanym stanie.

"Szczególnie raziły asfaltowe alejki, wybetonowany staw, śpiący na ławkach bezdomni, zniszczona fontanna, zaniedbane, pokryte psimi odchodami trawniki. Wiele miejskich skwerów w małych powiatowych miastach jest dużo bardziej zadbanych niż ten "reprezentacyjny", wpisany do rejestru zabytków, obiekt w stolicy" – twierdzi mieszkaniec Muranowa.

"Pojawią się tłumy turystów"

Jego zdaniem przeprowadzone w marcu 2011 roku konsultacje społeczne pokazały, że część mieszkańców Muranowa, traktuje park jako osiedlowy zieleniec, a nie jako miejsce, z którego mogliby korzystać również inni warszawiacy i turyści.

"Wraz z otwarciem Muzeum Historii Żydów Polskich zainteresowanie tą częścią Warszawy istotnie wzrośnie. Pojawią się tłumy turystów z całego świata. Wszystkim nam powinno zależeć, by zapamiętali oni Warszawę jako miasto o uporządkowanej, zadbanej przestrzeni publicznej, miasto – przynajmniej miejscami – wytworne. Jego wypielęgnowany obszar ładnie "zepnie" MHŻP ze Starym i Nowym Miastem" – twierdzi Dziobkowski.

"Konsultacje nie mogły się udać"

Autor pisma do Generalnego Konserwatora Zabytków, twierdzi, że sprawę wycinki ponad 300 drzew trzeba wyjaśnić. Zaznacza, że od dawna sygnalizował śródmiejskim urzędnikom, że w centrum miasta zbyt pochopnie wycina się całe szpalery starych drzew. "Decyzje zwykle nie są poprzedzone specjalistycznymi analizami dendrologicznymi. W mieście nie ma ani jednego tomografu do badania drzew" – pisze Dziobkowski.

Na koniec stawia pytanie o sens konsultacji społecznych. "Powszechnie mówi się, że konsultacje społeczne w sprawie rewaloryzacji Ogrodu Krasińskich się nie udały. Otóż nie udały się, bo się udać nie mogły" – przekonuje doktor. I zaznacza, że jego zdaniem problem jest głębszy. "Czy w przypadku rewaloryzacji zabytkowych obiektów w ogóle należy przeprowadzać społeczne konsultacje? Czy nie lepiej los obiektów, będących naszym narodowym dziedzictwem, powierzyć jednak najwyższej klasy specjalistom, a z mieszkańcami zacząć wreszcie konsultować wygląd ich najbliższego otoczenia: osiedlowych skwerów i zieleńców (czego się w tej chwili nie robi)?" – pyta.

Wycięli ponad 300 drzew

Przypomnijmy: w ramach prac z parku zniknęło ponad 300 drzew, co wywołało protest części mieszkańców.

Spotkali się w ogrodzie i zapalili znicze na pozostałościach wyciętych drzew.

Do akcji włączył się też aktor Olgierd Łukaszewicz, który złożył do prokuratury wniosek w sprawie wycinki.

W czwartek protestujący złożyli też pismo do generalnego konserwatora zabytków w sprawie wycinki i prowadzonych w parku prac.

Modernizacji bronili z kolei projektanci oraz Zarząd Terenów Publicznych.

Nowy park za 15 mln zł

Zgodnie z zapowiedziami, park po rewitalizacji będzie ogrodzony. Nie wiadomo jeszcze, czy zarządca będzie go zamykał na noc.

W ramach modernizacji całego terenu parku (nie tylko części historycznej) odnowiony będzie plac zabaw w środkowej części. Pojawią się też dwa nowe, w okolicy ul. Długiej. Zostanie uruchomiona niedziałająca teraz fontanna przy pałacu. Zmodernizowany będzie staw, a na pobliskiej górce powstanie kaskada wodna.

Modernizacja Ogrodu Krasińskich ma kosztować ok. 15 mln zł. Prace mają zakończyć się za rok.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O PLANOWANYCH ZMIANACH.

MIESZKAŃCY U GENERALNEGO KONSERWATORA ZABYTKÓW:ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2013 01:25 ~Nick


  antypo~antypo

  No to macie wszyscy mieszkańcy Warszawy kolejny przykład jak działa HGW i urzędasy z PO. To samo stało sie z bonifikatami przy wykupnie mieszkań komunalnych w Warszawie. Mozesz HGW nie startowac w nastepnych wyborach bo przegrasz je !!!!!
  Emerytka~Emerytka


  to my ci udowodnimy że wygra  A co maja, słusznie podniesione, bonifikaty na wykup mieszkań komunalnych (czyli sponsorowanie przez społeczeństwo grupy ludzi, którzy wykupują mieszkania (obecnie) za polowe wartości a do niedawna za jakieś 10%) do ogrodu i wycinki drzew?!

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2013 01:09 ~nick

  Dlaczego nie pisze się o szachownicy? Tam zaplanowano ogromną szachownicę! Ile drzew wycięto, żeby sprawić przyjemność władcy naszej dzielnicy?

 • crk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2013 23:39 ~crk

  To, że konsultacje społeczne się delikatnie mówiąc nie udają, to nie jest powód, żeby z nich zrezygnować. Po pierwsze ten obowiązek ze strony władz, to często jedyna możliwość dla mieszkańców wyrażenia swojego zdania również na inne tematy, dlatego takie konsultacje zamieniają się w jarmark i każdy wykrzykuje co mu leży na sercu, bo to jedyna okazja, nawet jeśli jego problemy są całkowicie nie związane z tematem spotkania. Po drugie konsultacje robione są na odwal się, władze je organizują, bo muszą, przyjdą posłuchają wrzasków i mają z głowy. Nie próbują przedstawić projektu mieszkańcom i zaprezentować jego zalet i wad. Mieszkańcy na ogół o ważnych dla nich problemach dowiadują się z mediów i przychodzą na takie spotkanie i kiedy dowiadują się, że ich okolice czekają diametralne zmiany to w pierwszym odruchu reagują agresją, często zresztą rozbudzoną już wcześniej przez niekompletne informacje. Gdyby władze zadbały, żeby rzeczowo poinformować mieszkańców o planowanych inwestycjach, tak żeby mieli czas na przemyślenie wszystkich za i przeciw, to mogłoby to wyglądać inaczej. No i po trzecie, mieszkańcy nie mają na ogół pojęcia jak w ogóle funkcjonuje miasto i jedyna forma komunikacji z ich strony to protest. Oczywiście władze też nie są bez winy, bo nie robią nic, żeby ludzi tego nauczyć, przychodzą i patrzą na uczestników z góry jak na stado baranów, którzy lepiej niech się nie wtrącają, bo przecież się nie znają. Miastu nie zależy na edukacji miejskiej, bo sami często mają problemy z odpowiedzią na rzeczowe argumenty. Wolą już sobie posłuchać krzyków.

 • ehh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2013 17:24 ~ehh

  Z doświadczeń wynika, że najczęściej z mieszkańcami nie warto konsultować niczego - mają przeważnie jarmarczny, bazarowy gust skutkujący potem zielonymi parkanami i ostyropianowymi budynkami pomalowanymi na różowo albo kanarkowo...

 • mark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2013 17:18 ~mark

  11:19 ~jsg

  Komu przeszkadza, że najwygodniej chodzić po alejkach asfaltowych ?  producentowi wstrętnej kostki brukowej.

 • Juliusz_L

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2013 14:33 Juliusz_L

  Ogród Krasińskich (ogród, nie park) nie należy tylko do mieszkańców Muranowa. Tak jak Starówka nie należy tylko do mieszkańców. To są miejsca ważne dla całego miasta, dla jego tożsamości i dla wszystkich jego mieszkańców.

  A niestety mieszkańcy Muranowa mają gdzieś całe miasto tylko traktują Ogród jako swoją własność.

  Przypominam tylko, że podobna afera z wycinką drzew była na tzw.Podzamczu (piszę tzw. bo chodzi o tereny pod Nowym Miastem) kiedy wyżynano chaszcze by zbudować jedną z najfajniejszych przestrzeni miejskich całego miasta - Park Fontann. Teraz w okresie letnim są tam tłumy ludzi, dzięki pokazom także do późna w nocy. To co było tam wcześniej to były takie same zaniedbane tereny jakimi do tej pory był Ogród Krasińskich.

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2013 14:04 ~abc

  "Czy w przypadku rewaloryzacji zabytkowych obiektów w ogóle należy przeprowadzać społeczne konsultacje? Czy nie lepiej los obiektów, będących naszym narodowym dziedzictwem, powierzyć jednak najwyższej klasy specjalistom, a z mieszkańcami zacząć wreszcie konsultować wygląd ich najbliższego otoczenia: osiedlowych skwerów i zieleńców (czego się w tej chwili nie robi)?"
  DOKŁADNIE. Społeczeństwo jest tępe i nie wie, co jest dla niego dobre.

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2013 13:38 ~Piotr

  Do Pana Bogdana Dziobkowskiego: Park ma służyć mieszkańcom, a nie pokazywać turystom jak on wyglądał w XIX wieku. To nie jest Pałac z którego się nie korzysta i można pokazać, w stanie z XIX wieku. Po co mieszakańcom wielkie lotnisko z klombami na 24 tyś. kwiatów. Wiadomo, że jak J. Szanior zakładał Park to nie było tam drzew. To niech przyjdą i wytną w pień i napiszą, że stan parku idealnie się zgadza ze stanem w 1850 roku.

 • Emerytka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2013 13:13 ~Emerytka

  antypo~antypo

  No to macie wszyscy mieszkańcy Warszawy kolejny przykład jak działa HGW i urzędasy z PO. To samo stało sie z bonifikatami przy wykupnie mieszkań komunalnych w Warszawie. Mozesz HGW nie startowac w nastepnych wyborach bo przegrasz je !!!!!


  to my ci udowodnimy że wygra

 • Wawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2013 13:05 ~Wawiak

  Rewalozyracja w jakimś stopniu jest potrzebna, ale trzeba wyjaśnić sprawę wyciętych drzew. Rzeczywiście został tam jakiś zrobiony kolejny liberalny wałek no i sprawa "wygrywanych" przetargów przez firmę Abies-architektura, która na ostatnie 13 przetargów rewitalizacji parków, skwerów wygrała...13 itd itd.Sprawa musi być wyjaśniona, żeby nie dochodziło więcej do takich demolek "pseudohistorycznych"w warszawiez pominięciem stanu obecnego i głosu mieszkańców, którzy przecież na to płacą horendalne POdatki.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »