Informacje

20.07.2017 16:55 potrwają do 18 sierpnia

Konsultacje do uchwały antysmogowej. "Na szali jest nasze zdrowie"

SERWISY:

O ten dokument organizacje walczące ze smogiem upominały się od lat. Władze Mazowsza przygotowały projekt uchwały antysmogowej i w czwartek oddały ją pod opinie mieszkańców województwa. Uwagi można zgłaszać do 18 sierpnia: przez internet, pocztą i osobiście.

- Smog to bardzo poważny problem o charakterze społecznym, gospodarczym, ale też środowiskowym. Dotyka nas wszystkich. Dlatego zachęcam do udziału w konsultacjach społecznych uchwały antysmogowej, którą sejmik województwa mazowieckiego zamierza podjąć jeszcze w tym roku. Na szali jest nasze zdrowie przestrzega Adam Struzik, marszałek Mazowsza.

Ostrzeżenia nie są wygórowane. Według szacunków komisarza Unii Europejskiej zajmującego się sprawami środowiska sprzed roku, w Polsce z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera rocznie nawet 44 tys. osób.

Smog jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, osób starszych i cierpiących na choroby oddechowe. Może powodować kaszel, alergie, trudności z oddychaniem, ale także niewydolność serca, nowotwory płuc czy krtani. Sprawy nie można więc bagatelizować.

Jak zgłaszać uwagi?

Uchwała antysmogowa to dokument, który wskazuje priorytety regionu w walce z groźnymi zanieczyszczeniami powietrza. Prace nad nią trwały od kilku miesięcy. W czwartek projekt oficjalnie został poddany konsultacjom społecznym. Uwagi można wysłać pisemnie na adres urzędu marszałkowskiego, zgłosić ustnie albo wysłać przez internet. Wszelkie potrzebne do tego dane znajdziemy na stronie mazowieckiego urzędu.

Oprócz konsultacji, w każdym mieście subregionalnym odbędą się spotkania informacyjne dla przedstawicieli lokalnych władz - gminnych i powiatowych.

Konsultacje potrwają do 18 sierpnia. Następnie wszystkie nadesłane uwagi przejmie i rozpatrzy zarząd Mazowsza.

Planuje się, że uchwała antysmogowa wejdzie w życie 1 listopada tego roku.

Walka z "kopciuchami"

Jednym z podstawowych założeń projektu jest walka z tzw. "kopciuchami", czyli piecami niespełniającymi norm europejskich. Od 1 listopada (jeśli uda się wprowadzić uchwałę zgodnie z planem) - wszystkie instalowane piece będą musiały spełniać takie normy. Natomiast właściciele urządzeń zainstalowanych wcześniej (przed 1 listopada) będą mieli czas na dostosowanie się do nowych wymogów do końca grudnia 2022 roku.

Projekt uchwały zakłada ponadto, że na Mazowszu zakaże się spalania m.in. mułów, węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem węgla.

Za kontrolowanie tego, czy mieszkańcy przestrzegają nowych przepisów odpowiadać mają wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miasta, a także straże gminne, policja czy nadzór budowlany. Za łamanie zapisów uchwały grozić ma kara grzywny.

Co truje na Mazowszu?

Urzędnicy z Mazowsza przypominają, że główną przyczyną przekroczeń jakości powietrza w naszym województwie jest tzw. niska emisja, czyli emisja pochodząca właśnie ze spalania paliw stałych w piecach lub kotłach domowych oraz drewna w kominkach.

Pozostałe rodzaje emisji mają zdecydowanie mniejszy udział w tych stężeniach. Nieco inaczej sytuacja wygląda w aglomeracji warszawskiej. Na obrzeżach przeważa tu wpływ niskiej emisji z sąsiednich gmin. W centrum miasta problemem są natomiast zanieczyszczenia komunikacyjne , która - jak podkreślają urzędnicy - z roku na rok rośnie.

I dodają, że największym problemem są przestarzałe auta, nieodpowiednia infrastruktura drogowa oraz nieekonomiczny, często agresywny styl jazdy.

O przyjęcie uchwały antysmogowej organizacje pozarządowej apelowały do władz Mazowsza od dawna. - Nie możemy dłużej bezczynnie czekać. Z powodu smogu rocznie w samej stolicy umiera ok. 3 tys. osób. Przyjęcie uchwały "antysmogowej" pomogłoby stopniowo ograniczać problem "niskiej emisji", a więc palenia niskiej jakości opałem w przydomowych piecach, na terenie Mazowsza - przekonywał na jednym z happeningów Konrad Marczyński z Warszawskiego Alarmu Smogowego.

Temat nabrał rozpędu podczas ostatniej zimy, kiedy normy niebezpiecznych pyłów PM10 i PM2,5 były przekroczone kilkukrotnie. Z tej okazji dwukrotnie władze Warszawy wprowadziły (na jeden dzień) darmową komunikacje miejską).


kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2017 07:47 SEBBAX

  zakazać poruszania się diesli w mieście !!! a aby się pozbyć kopciuchów - wystarczy wieczorami wypuszczać pojazd do robienia pomiarów (sm takie pojazdy zakupiła) - i wyłapie się tych co palą śmieciami...
  no i jeśli chcemy, aby był palony dobry węgiel - zakażmy sprzedaży miału i kiepskiej jakości węgla...

 • Vex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2017 07:40 ~Vex

  §4... czyli śmieciami nadal wolno palić?

 • miaw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2017 07:31 ~miaw

  Wreszcie! Oby coś się ruszyło w tej kwestii, a za kilka lat wszyscy odczujemy pozytywne skutki tych decyzji.

 • perl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2017 00:40 ~perl

  Głównym problemem nie jest rodzaj paliwa ani piec, tylko sposób spalania. Ludzi trzeba edukować a nie straszyć. Proszę zapoznać się z treścią tej strony.
  http://czysteogrzewanie.pl/
  Może tvnwarszawa zrobi wywiad z autorem strony. Lub pokaże jak kopci paliwo dobrej jakości źle spalane.

 • dfdfa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2017 00:14 ~dfdfa

  ToNieSmog~ToNieSmog

  A może fachowcy powiedzą dlaczego ten smog (ich zdaniem to właśnie to, ja się nie zgadzam) nagle w wiosnę-jesień przestaje istnieć?


  Związane jest to ze słońcem i wiatrem. Czasem się zdarza, jak dziś, ale to jednak było kilka kilometrów na godzinę, a w takim tempie wywieje wszystko. W Opolu niestety dziś w ogóle nie wiało i normy zostały znacznie przekroczone. W Opolu nie ma tylu samochodów, co w Warszawie.
  Zimą nie ma słońca i jak nie wieje, to jest smog.

 • dfdfa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2017 00:10 ~dfdfa

  Maniek~Maniek

  Ustawa powinna nakazywać aby tym co palą w piecach paliwem stałym betonować kominy i robić to takim sprzętem jak podaje beton przy budowie wysokich budynków. Po prostu betonować i nie gadać z trucicielami. Chodzi o zdrowie ludzi.


  Co z kominkami?

 • jiomionek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2017 22:46 ~jiomionek

  Grzcie2083Grzcie2083

  A co z normami EURO 3? Kiedy w końcu urzędnicy pójdą po rozum do głowy i wyeliminują z ruchu publicznego kopcące autobusy (zdezelowane diesle) i kopcące benzyniaki po 20 lat ?


  Po pierwsze - benzyniak nie kopci. Jeśli kopci to znaczy, że silnik jest do remontu. Mandat, dowód rejestracyjny do zatrzymania.
  Po drugie - jeśli chodzi o diesle to nie tylko autobusy, ale głównie auta osobowe - to wcale nie 20to letnie - z wyciętymi filtrami cząstek stałych. Tu również - mandat, dowód rejestracyjny do zatrzymania.

  Kiedy ostatnio widzieliście policyjną kontrolę drogową sprawdzającą stan pojazdu?

 • Grzcie2083

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2017 17:58 Grzcie2083

  A co z normami EURO 3? Kiedy w końcu urzędnicy pójdą po rozum do głowy i wyeliminują z ruchu publicznego kopcące autobusy (zdezelowane diesle) i kopcące benzyniaki po 20 lat ?

 • ToNieSmog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2017 17:47 ~ToNieSmog

  A może fachowcy powiedzą dlaczego ten smog (ich zdaniem to właśnie to, ja się nie zgadzam) nagle w wiosnę-jesień przestaje istnieć?

 • Maniek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2017 17:08 ~Maniek

  Ustawa powinna nakazywać aby tym co palą w piecach paliwem stałym betonować kominy i robić to takim sprzętem jak podaje beton przy budowie wysokich budynków. Po prostu betonować i nie gadać z trucicielami. Chodzi o zdrowie ludzi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »