Informacje

03.05.2012 11:23 OBCHODY ŚWIĘTA NARODOWEGO 3 MAJA

Konstytucja 3 Maja w oryginale. Msza święta w intencji Ojczyzny

Centralne uroczystości uczczenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się mszą w intencji Ojczyzny w Warszawie. Wcześniej prezydent otworzył wystawę, na której można obejrzeć oryginalny dokument Konstytucji 3 Maja.

Prezydent Bronisław Komorowski otworzył wystawę w warszawskiej Galerii Kordegarda, na której do niedzieli można oglądać oryginał Konstytucji. - W czasach, kiedy uchwalaliśmy Konstytucję 3 Maja, mądrze i odważnie próbowaliśmy modernizować nie tylko Polskę, ale i ówczesną Europę - powiedział prezydent, inaugurując otwarcie.

Dokument z 1971 roku na co dzień przechowywany jest w Archiwum Głównym Akt Dawnych. Ze względów konserwatorskich Konstytucję będzie można oglądać tylko do niedzieli. Obok oryginału na ekspozycji wystawione są jego obcojęzyczne edycje: angielska, francuska, niemiecka i rosyjska.

Na wystawie zobaczyć można także animację graficzną obrazu "Konstytucja 3 Maja" Jana Matejki, która wyjaśnia wydarzenia, przedstawia uczestników i okoliczności, a także Bogumiła Jastrzębowskiego "Wolne chwile żołnierza polskiego, czyli myśli o wiecznym pokoju między narodami ucywilizowanymi". Broszurę opublikowano w czasie Powstanie Listopadowego, 3 maja 1831 roku, a jej autor postulował w niej utworzenie Europy narodów, bez granic, ze wspólnymi organami władzy i jednym system prawnym.

Msza w intencji Ojczyzny

Prezydent wraz z licznymi generałami i kombatantami uczestniczył potem w uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Mszę poprowadził metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

- Konstytucja przez zniesienie przywileju liberum veto stała się zasiewem odpowiedzialnej wolności. Jej uchwalenie było nie tylko zrywem heroicznym, ale i zarazem działaniem praktycznym. Miała ona zapoczątkować przemiany ekonomiczno-społeczne i polityczne w Polsce. Niestety, nie doszło do tego. Zaledwie niecałe dwa lata od jej uchwalenia nastąpił drugi, a następnie trzeci rozbiór. Polska przestała istnieć na mapie Europy - powiedział w czasie mszy bp Guzdek.

Uroczystości państwowe potrwają cały dzień

Bronisław Komorowski wręczył także odznaczenia państwowe i ordery na Zamku Królewskim. Potem udał się na Plac Zamkowy, gdzie wygłosił przemówienie. W programie uroczystości państwowych jest także defilada, pokaz musztry paradnej i koncert orkiestry wojskowej.

Senat zaprasza na dzień otwarty

Z okazji święta Konstytucji 3 maja Senat organizuje dziś dzień otwarty. Siedzibę izby wyższej będzie można zwiedzać do godziny 16. Aby wejść do budynku wystarczy okazać dokument tożsamości.

Goście będą mieli także okazję zobaczyć wystawę poświęconą działalności Radia Wolna Europa pt. "Głos Wolnej Europy".

Przypomniane są na niej najważniejsze wydarzenia z działalności RWE z lat 1952-1994, które złożyły się na fenomen tego radia. Zwiedzający będą mogli także porozmawiać z osobami, które pracowały w RWE oraz je tworzyły.

Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa rozpoczęła nadawać swoje audycje w języku polskim 3 maja 1952 roku z Monachium.

Z kolei na parterze gmachu Senatu eksponowane będą plansze przygotowane z okazji 30. rocznicy utworzenia Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność"; w tym przedmioty z tamtego okresu pochodzące m.in. z prywatnej kolekcji marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. TKK NSZZ "Solidarność" była ogólnopolską strukturą konspiracyjną utworzoną 22 kwietnia 1982. Skupiała przywódców najlepiej zorganizowanych regionów podziemnej "Solidarności".

jk//gak/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sdds

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2012 14:41 ~sdds

  kto spisal konstytucje 3 maja? mam na mysli czyja reka to blyo pisane ;d

 • Arkadiusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2012 13:39 ~Arkadiusz

  Pan prezydent B.Komorowski w dniu 3.V.2012 roku podzielił polaków porównując oponętów rządu i jego samego do targowicy panu J.Kaczyńskiemu wypomina się słynne słowa "Tam gdzie stało zomo" a L.Kaczyńskiemu "Spieprzaj dziadu" mam nadzieje że media niezależne też będą polakom przypominać dzielenie społeczeństwa przez urzędującego prezydenta BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO na pl.ZAMKOWYM w Warszawie w dniu 3.V.2012r a miał hasło wyborcze "ZGODA BUDUJE" A na koniec powiem tak jako osoba wierząca wybaczam mu ale jako człowiek nigdy nie zapomne.

 • Quercus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2012 12:08 ~Quercus

  Pan Komorowski niedawno mówił: "Żołnierze Wyklęci, składam Wam hołd". A oto dokonania tych żołnierzy. 31 stycznia 1946 roku, w lesie koło wsi Puchały Stare w gminie Brńsk na Podlasiu, oddział zbrojnego podziemia kapitana Romualda Rajsa zamordował trzydziestu chłopów (nazywanych furmanami). Wszyscy zamordowani to Białorusini z podlaskich wsi Czyże, Jagodniki, Krasna Wieś, Pasieczniki Duże, Podrzeczany, Zbucz, Łozice, Mochnate, Zaleszany, itp. Ugrupowanie Burego było oddziałem Pogotowia Akcji Specjalnej – Narodowe Zjednoczenie Wojskowe. Oddział został utworzony we wrześniu 1945 roku na bazie drugiego szwadronu rozwiązanej 5 Brygady Wileńskiej, dowodzonej przez majora Zygmunta Szendzielarza. ps. Łupaczko. Rajd Burego, który zaczął się wieczorem 28 stycznia 1946 roku we wsi Łozice, był znaczony łunami pożarów wsi i krwią mordowanych niewinnych mężczyzn, kobiet i dzieci. 29 stycznia 1946 roku Bury spalił wsie Zalesiany i Wólkę Wygonowską. W Zaleszanach zamordowano 14 osób, w Wólce Wygonowskiej dwie. 31 stycznia 1946 roku uprowadzono i zamordowano mieszkańca Świryd. 2. lutego 1946 roku spalono Szpaki i Zanie. W pierwszej wsi zamordowano 9 osób, w drugiej – 24. W ciągu trzech dni zamordowano, strzelając i paląc żywcem – 80 osób. Kim jest pan Komorowski???

 • bzyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2012 08:30 ~bzyk

  Konstytucja 3 Maja, ani demokratyczna, ani postępowa. Wprowadzała monarchię dziedziczną, gdzie na tronie polskim miał zasiąść elektor saski Fryderyk August, po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego.Oczywiście nie była pierwsza w Europie. W 1505 roku uchwalono konstytucję Nihil Novi w Radomiu, w 1790 roku we Francji uchwalono Konstytucję Cywilną Kleru, a w Anglii do tej pory nie ma żadnej konstytucji i Wielka Brytania ma się zupełnie nieźle, jeśli chodzi o prawo…Bo jest jeszcze niewybieralna Izba Lordów

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »