Informacje

01.04.2017 09:51 Nowy obiekt być może z elementami oryginalnej konstrukcji

Konserwator zabytków:
od środy demontaż Rotundy

SERWISY:

W przyszłym tygodniu zacznie się demontaż Rotundy pod okiem zespołu utworzonego przez konserwatora zabytków i właściciela budynku - poinformował PAP stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. Być może przy budowie nowej Rotundy zostaną wykorzystane elementy oryginalnej konstrukcji.

Rozbiórka Rotundy, która jest własnością banku PKO BP, rozpoczęła się na początku marca. Jednak kilka dni później stołeczny konserwator Michał Krasucki wydał decyzję o jej wstrzymaniu na dwa tygodnie. Jak tłumaczył wówczas, podczas prac rozbiórkowych okazało się, że wciąż istnieje "autentyczna, bardzo nowatorska, jak na swoje czasy, konstrukcja" tego obiektu.

Krasucki poinformował, że w piątek odbyło się jego spotkanie z przedstawicielami banku, z udziałem m.in. wojewódzkiego konserwatora zabytków i ekspertów.

Stalowa konstrukcja jest oryginalna

Jak podkreślił, na podstawie zdjęć i dokumentów archiwalnych udało się ustalić "bezsprzecznie", że stalowa konstrukcja Rotundy jest oryginalna. Dodał, że oględziny konstruktora z ramienia biura konserwatora potwierdziły też stosunkowo jej dobry stan. Jednak zaznaczył, minęły dwa tygodnie, podczas których ważna była jego decyzja o wstrzymaniu rozbiórki Rotundy. W tym czasie wojewódzki konserwator zabytków miał możliwość wszczęcia postępowania w sprawie wpisu konstrukcji budynku do rejestru zabytków i objęcia jej ochroną.

- Z tego, co wiem, na dzień dzisiejszy taka decyzja nie została podjęta i tego wszczęcia postępowania nie ma. W tej chwili możemy tylko liczyć na dobrą wolę ze strony inwestora - powiedział Krasucki.

Dlatego, jak zaznaczył, po upływie tych dwóch tygodni, raczej nie wchodzi już w grę zachowanie całej starej konstrukcji. Według Krasuckiego pozostają rozwiązania "zamienne" polegające na wykorzystaniu części starych, oryginalnych elementów konstrukcji przy budowie nowej konstrukcji. Jednak najpierw trzeba sprawdzić, czy nadają się one do wykorzystania.

Bank dostanie ekspertyzę

W tym celu konstruktor zatrudniony przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków kończy ekspertyzę, która umożliwi stworzenie wariantów wykorzystania elementów oryginalnej konstrukcji.

- Ekspertyza zostanie przekazana bankowi we wtorek - zapowiedział Krasucki. - W piątek został już powołany roboczy zespół merytoryczny pomiędzy bankiem a stołecznym konserwatorem, w skład którego wchodzą konstruktorzy i architekt - dodał stołeczny konserwator.

Wykorzystać co się da

Podkreślił, że zespół ma "z pełną odpowiedzialnością" ocenić możliwości zastosowania oryginalnych elementów przy budowie nowego budynku Rotundy. W środę pod jego nadzorem ma się zacząć demontaż, dlatego jak podkreślił, nie będzie to "drastyczna rozbiórka". - Zależy nam na tym, żeby to, co się da, co można, wykorzystać być może w nowym obiekcie, żeby zachować pewna ciągłość tej substancji materialnej - wyjaśnił Krasucki.

Projekt nowej Rotundy został wybrany w międzynarodowym konkursie w 2013 roku. Nadesłano na niego 214 prac z 79 krajów. Wygrał projekt polskiej pracowni architektonicznej Gowin&Siuta.

Funkcje bankowe w nowym budynku zostaną zlokalizowane na parterze oraz pod powierzchnią gruntu, na poziomie -1. Tam ma prowadzić zejście, obsadzone zielenią po bokach. Część "społeczna" miała mieścić się z kolei na pierwszym piętrze Rotundy. Koszty przebudowy budynku pokrywa bank PKO BP.

Zwieńczenie Pasażu Wiecha

Rotunda została oddana do użytku w 1966 roku. Koncepcja budynku powstała w latach 60. ubiegłego wieku jako zwieńczenie Pasażu Wiecha, w ramach projektu Ściany Wschodniej, tj. zabudowy wschodniej strony ulicy Marszałkowskiej, pomiędzy Alejami Jerozolimskimi a ulicą Świętokrzyską. Zabudowa tego terenu stanowi jeden z najważniejszych przykładów powojennego modernizmu w Polsce.

15 lutego 1979 roku w budynku Rotundy wybuchł gaz, zginęło 49 osób, a ponad 110 zostało rannych. O odbudowie gmachu PKO władze zadecydowały tuż po eksplozji. Otwarcie zmodernizowanego obiektu nastąpiło 27 października 1979 roku.

 

PAP/skw//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Dymisja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2017 11:30 ~Dymisja

  Stolica pod rządami pani HGW !
  Właściciel budynku nie może robić swoich prac bo pani HGW ma swoje chore wizje !
  Codziennie stolica stoi w korkach bo pani HGW zajmuje się nie tym czym powinna...Jak długo jeszcze ?

 • Nie wierz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2017 11:28 ~Nie wierz

  stefciu~stefciu

  Rotundę dalej będą wyburzać, ja jestem babcia Gienia a Sasin nie ma czerwonego, grubiutkiego noska

  Powiedziałbym, że nochal Sasina przypomina szlachetny organ powonienia arystokraty ( Prima Aprilis ! )

 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2017 11:26 ~Toms

  hahaha~hahaha

  prima aprilis  Raczej nie. Odbudowa Rotundy z wykorzystaniem starych elementów to nie taki dziwny pomysł, z resztą kompromisowy.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2017 11:24 ~nick

  Bujda na kiju. Ostatnio miała stać nie wiadomo do kiedy. Słaby dowcip.

 • stefciu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2017 11:10 ~stefciu

  Rotundę dalej będą wyburzać, ja jestem babcia Gienia a Sasin nie ma czerwonego, grubiutkiego noska

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2017 11:04 ~Nick

  hahaha~hahaha

  prima aprilis

  Może i prima aprilis. Ale konserwator obsikał teren i teraz pachnie jego uryną żeby było wiadomo kto rządzi. Tak to można zrozumieć. Albo się przebudził i znów zapadł w sen zimowy.

 • hahaha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2017 10:36 ~hahaha

  prima aprilis

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »