Informacje

17.05.2016 09:02 Zajmą się Emilią i Jazdowem

Konserwator wybrała pomocników:
Śpiewak, Budzyński, Sujecki

SERWISY:

Barbara Jezierska powołała Wojewódzką Radę Ochrony Zabytków. Wśród członków znaleźli się m.in. architekt Marek Budzyński i aktywista Jan Śpiewak. Wśród priorytetów na najbliższe lata zespół wyznacza sobie ochronę Jazdowa, doliny Wisły czy drewnianych świdermajerów.

- Jesteście państwo tymi osobami, które mają zadbać o to, co jest najważniejsze. Co jest naszym elementem dziedzictwa, naszej historii, kultury I świadomości - zwrócił się do członków rady obecny na powołaniu wojewoda Zdzisław Sipiera.

Dodał, że zadaniem zespołu jest, by przedmiot ich działania "był na najwyższym możliwym poziomie". - Należy pokazać, że liczą się nie tylko dobra doczesne, duże nakłady finansowe i duże obietnice - mówił.

- Nie może być tak, że teraźniejszość i wszystkie aktualne interesy są ważniejsze niż to, co jest do uchronienia i do zatrzymania dla potomnych. Historia przypisana do narodu, społeczeństwa, państwa, jest najważniejsza - podkreślił.

Powołani na 4 lata

Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków to zespół, który ma za zadanie opiniować projekty, wspierać i doradzać Mazowieckiemu Konserwatorowi Zabytków, którym od lutego jest Barbara Jezierska. Członkowie rady to architekci, historycy sztuki, społecznicy, prawnik oraz ekspertka ds. kulturowego dziedzictwa Żydów w Polsce. Zostali powołani na okres 4 lat i będą pełnić swoje funkcje społecznie.

Przewodniczącym rady został prof. Jakub Lewicki. W jej skład weszli prof. Marek Budzyński, prof. Juliusz Chrościcki, prof. Jeremi Królikowski, Paweł Jaskanis, Monika Krawczyk, Janusz Sujecki, Jan Śpiewak i mec. Krzysztof Wąsowski.

Do zadań rady należy m.in.: ocena stanu i potrzeb ochrony zabytków na terenie woj. mazowieckiego, opiniowanie projektów inwestycji oraz opracowań planistycznych w zakresie ochrony zabytków, opiniowanie metod i technologii konserwatorskich, opiniowanie zagospodarowania terenów objętych ochroną konserwatorską, a także opiniowanie projektów architektoniczno-budowlanych w zakresie ochrony zabytków.

Zajmą się redutą Ordona i Emilią

Posiedzenia rady zwołuje mazowiecki konserwator według potrzeb. Jezierska zapowiedziała już jednak, że na następnym posiedzeniu rada zajmie się wpisami obszarowymi, ochroną reduty Ordona, kościółkiem w Lipkowie i ochroną pawilonu Emilia i jego translokacją.

Jezierska przedstawiła również listę priorytetów na najbliższe lata. Jak mówiła, jest to m.in. ochrona krajobrazu kulturowego (skarpa wiślana, Jazdów, dolina Wisły), ochrona przestrzeni publicznej, ochrona budownictwa drewnianego (tzw. świdermajerów), ochrona powojennego modernizmu i dóbr kultury współczesnej oraz ochrona dziedzictwa żydowskiego.

CZYTAJ TAKŻE: "Trakt Królewski zostaje wyjęty spod władzy stołecznego konserwatora

PAP/kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • FAKT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2016 15:11 ~FAKT

  Sporo wniesie zwłaszcza obecność Jeremiego Królikowskiego, który Nie jest profesorem (zaledwie habilitacja), Nie ma realizacji konserwatorskich (trudno uznać za działalnośc konserwatorsko-architektoniczną jego pogawędki na temat Kazimierza Dolnego) , NIE ma realizacji i NIE publikuje,
  a ogolnie jest zawsze na NIE z zasady.....

 • klm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2016 17:13 ~klm

  Śpiewaków lepiej trzymać z dala od publicznych pieniędzy...
  Fundacja Kidprotect - warto sprawdzić w necie gsdzie sie podziało prawie pół miliona...

 • realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2016 16:08 ~realista

  No to mamy nowe dobre zmiany na stare. Pani Jezierska ustępowała kilka lat temu w niesławie i doczekała się powrotu z zakurzonej szafy niebytu. Dzieki... dobrej zmianie - gratulacje...oby tak dalej na każdej płaszczyźnie.

 • Mati

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2016 09:25 ~Mati

  Światowym Dziedzictwiem i bogactwem Warszawy na Liście UNESCO jest Warszawskie Stare Miasto. Ten temat również wymaga zmiany podejścia i otoczenia tego miejsca mądrością konserwatoeską.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »