Informacje

15.09.2015 11:41 obiekt od 10 lat jest w rejestrze zabytków

Konserwator ratuje zabytkowy pałacyk Konopackiego

SERWISY:

 

Jeszcze w tym roku w zrujnowanym pałacyku Konopackiego na Pradze mają być wykonane najpilniejsze prace remontowe. - Wydałem decyzję pozwalającą na kompleksowe zabezpieczenie obiektu - poinformował Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków.

Budynek u zbiegu Strzeleckiej i Środkowej to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Pragi Północ. Zaprojektował go nieznany architekt w latach 60. XIX wieku dla właściciela i założyciela dzielnicy Ksawerego Konopackiego. Pałacyk od 2005 roku chroniony jest wpisem do rejestru zabytków, ale od lat popada w ruinę. Powolną degradację obiektu ma zatrzymać decyzja stołecznego konserwatora zabytków.

- Pozwala ona na wykonanie kompleksowego zabezpieczenia budynku: wymianę dachu, zniszczonych stropów, zabezpieczenie murów zewnętrznych ale bez tynkowania. Poza tym wykonamy zabezpieczenie piwnic oraz fundamentów - mówi tvnwarszawa.pl Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków. - Chcemy doprowadzić budynek do stanu surowego otwartego - dodaje.

To oznacza m.in., że w pałacyku na razie nie zostaną wymienione okna. - Chcemy przygotować budynek do generalnego remontu, okna zostaną wstawione po remoncie docelowym - tłumaczy.

Skończą do końca roku?

"Docelowy remont", o którym wspomina konserwator, będzie wykonany w związku z utworzeniem w pałacyku w ramach programu rewitalizacji Centrum Kultury Nowa Praga, które ma pochłonąć 23 mln zł. Najpierw muszą być przeprowadzone podstawowe prace zabezpieczające.

- Nasze prace są efektem nadzoru konserwatorskiego nad tym obiektem, przygotowujemy go do dalszego remontu. Chcemy zachować zasadę synergii między naszymi działaniami, a pracami wykonywanymi w ramach programu rewitalizacji - zapewnia Krasucki. Jak informuje, prace pod nadzorem stołecznego konserwatora zabytków ma przeprowadzić Zarząd Gospodarki Nieruchomościami Pragi Północ.

Kiedy się rozpoczną? - Szybko, bo mają być wykonane do końca tego roku - zastrzega Krasucki.

Dom "ojca Nowej Pragi"

Pałacyk to dom Ksawerego Konopackiego, twórcy tzw. Nowej Pragi, który nabył tereny na północ od kolejowej linii petersburskiej.

Nową osadę zaczęto tak nazywać dla odróżnienia od "Starej" Pragi.

Obiekt był pierwszym murowanym budynkiem w tej części Pragi, stąd ze względu na jego okazałość i dekoracyjność na tle sąsiednich budynków, nazywano go pałacykiem, chociaż nie miał takiego charakteru.

Po śmierci Konopackiego budynek stał się własnością rosyjskiego generała. Później należał do żydowskich przedsiębiorców. W 1924 roku został odkupiony przez miasto z przeznaczeniem na cele oświatowe - początkowo mieściło się tu przedszkole, potem szkoła.

W 2006 grupa radnych dzielnicy Praga-Północ zgłaszała propozycję, aby w pałacyku Konopackiego utworzyć Muzeum Warszawskiej Pragi. Ostatecznie zdecydowano o lokalizacji tego muzeum na ul. Targowej.

>> CZYTAJ WIĘCEJ O PROGRAMIE REWITALIZACJI PRAGI <<


kś//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Miaska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2015 19:00 ~Miaska

  I pomyśleć że jeszcze 25lat temu chodziłem tam do przedszkola

 • alexgol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2015 10:18 alexgol

  mria~mria

  a koniec ulicy Strzeleckiej? Po dawnej fabryce kosmetyków Pollenajużnic prawie nie pozostało! Złomiarze. Zdewastowalitocopozostało


  Chodziły słuchy, że na miejscu Polleny ma powstać osiedle. Tylko społeczniaki się oburzały, jak można takie "piękne" budynki wyburzać i nie wiem czy temat jest aktualny.

 • MąkaPszenna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2015 09:22 MąkaPszenna

  O, kolejny "zabytek"

 • Waldek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2015 21:40 ~Waldek

  cyt: "Nasze prace są efektem nadzoru konserwatorskiego nad tym obiektem"
  Świetnie wygląda taki nadzór konserwatorski. To chyba reguła - doprowadzić do ruiny, a może się zawali albo ktoś spali. Jakieś 10 lat temu chciała go kupić prywatna szkoła i wyremontować - to wpisali na listę i czekali aż ulegnie dalszej dewastacji.

 • Miki3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2015 18:36 ~Miki3

  W tym budynku mieszkalam 18 lat ( polokragle okno na gorze) ,szkoly byly dalej, 89 i chyba 131 .

 • mria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2015 17:13 ~mria

  a koniec ulicy Strzeleckiej? Po dawnej fabryce kosmetyków Pollenajużnic prawie nie pozostało! Złomiarze. Zdewastowalitocopozostało

 • Zabytek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2015 15:58 ~Zabytek

  kubatkubat

  To omal zabytek klasy "0", No może "00". Czy nie szkoda tej działki?

  Co by nie mówić, ten " Pałac " ma prawie dwieście lat. Nie warto go remontować ? Nie jest brzydki.

 • jon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2015 14:24 ~jon

  najka~najka

  Dlaczego w "trójkącie bermudzkim" jest taki syf, poniszczyli, niszczą i same stają się ruiną jedne z ostatnich budynki dawnej Warszawy ?

  Zapytaj się tych z postsoilidarności dlaczego wyniszczają całą Polskę, a nie tylko ten "trójkąt bermudzki", jak nazywasz rejon Pragi Północ.

 • jon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2015 14:21 ~jon

  Czy za 23 mln nie wybuduje się nowego centrum kultury zamiast remontować tę ruinę zdewastowaną przez obecna RP. Za czasów PRL mieściła się tam szkoła i budynek był w dużo lepszej kondycji.

 • Asso

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2015 13:48 ~Asso

  najka~najka

  Dlaczego w "trójkącie bermudzkim" jest taki syf, poniszczyli, niszczą i same stają się ruiną jedne z ostatnich budynki dawnej Warszawy ?

  Dzieciństwo upłynęło mi w budynku na rogu Stalowej i Konopackiej, tuż po wojnie. Dziś, kiedy czasem tam zaglądam, widzę, że budynek jest w takim stanie, jak za moich czasów, a nawet w gorszym. Nietknięty żadnym remontem od dziesięcioleci.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »