Informacje

13.02.2018 12:10 deklaracje jakuba lewickiego

Konserwator chce odbudowy Pałacu Saskiego. "Szykuję niespodziankę"

SERWISY:


- Na stulecie niepodległości powinna rozpocząć się odbudowa Pałacu Saskiego - powiedział w "Spotkaniach z Zabytkami" wojewódzki konserwator zabytków. Stołeczny ratusz odpowiada jednak, że ten teren jest we władaniu miasta, a "wskrzeszenie" nie jest w tej chwili brane pod uwagę.

Odbudowa Pałacu Saskiego znów wraca do obiegu – przynajmniej medialnego. Miesięcznik "Spotkania z Zabytkami" przeprowadził wywiad z Jakubem Lewickim. Dziennikarz spytał wojewódzkiego konserwatora zabytków między innymi o ten budynek.

- Teraz mogę powiedzieć jedynie, że z Pałacem Saskim szykuję wielką niespodziankę, rozmawiam także z moimi przełożonymi, którzy całkowicie podzielają mój pogląd, że na stulecie niepodległości Rzeczypospolitej powinna rozpocząć się wielka odbudowa Pałacu Saskiego i sąsiednich budynków. Pałac Brühla też mógłby być symbolem niepodległości - odpowiedział Lewicki.

Czy to rzeczywiście zapowiedź odbudowy? Chcieliśmy spytać o to wojewódzkiego konserwatora zabytków, ten odesłał nas jednak do swojej rzeczniczki. A ta poinformowała nas dzień później (14 lutego), że Jakub Lewicki wydał oświadczenie. Czytamy w nim:

"Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków w pełni popiera ideę odbudowy Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla. Budowle te powinny znowu zaistnieć w krajobrazie Warszawy. Najwłaściwszą formą odtworzonych budynków powinien być wygląd przed 1 IX 1939 roku. Za szczególne ważne uważam odtworzenie wnętrz pałacu Brühla, zaprojektowanych przez Bohdana Pniewskiego, będących jedną z najwybitniejszych kreacji architektonicznych z okresu 20-lecia międzywojennego. Odbudowa Pałacu Saskiego i zachodniej pierzei placu mogłaby być okazją do dobrej współpracy przyszłych władz miejskich z władzami państwowymi. Liczę, że działania te zostaną podjęte".

Pytania skierowaliśmy również do przełożonego Lewickiego, czyli wojewody mazowieckiego. Czekamy na odpowiedź.

"To jest teren miejski"

Pomysł skomentował za to stołeczny konserwator zabytków.

- To jest teren miejski. Pomimo przyjętej w 2014 r. uchwały nic mi nie mi wiadomo, by miasto miało w tej chwili zamiar odbudowywać Pałac Saski. Obecna koncepcja Grobu Nieznanego Żołnierza, zaprojektowana przez Zbigniewa Stępińskiego, jako trwała ruina z pustką po pałacu jest przemyślana. To upamiętnienie traumy zniszczeń wojennych. Odbudowa pałacu zupełnie by to zniszczyła. Podobne upamiętnienia w formie ruin są w Berlinie czy Hiroszimie, które także dokumentują historię ostatniej wojny - powiedział Michał Krasucki.

Plany odbudowy

Jednym z inicjatorów dyskusji o zagospodarowaniu zachodniej pierzei placu Piłsudskiego było Stowarzyszenie Saski 2018. Kilka lat temu pomysł rekonstrukcji kompleksu budynków był bliski realizacji - miasto w swoim budżecie zarezerwowało pieniądze, a w 2006 roku wybrano wykonawcę projektu. Zaczęto nawet pierwsze prace, jednak w 2008 roku, kiedy odkryto pod ziemią ruiny pałacu z XVII wieku inwestycję przerwano.

Historia Pałacu Saskiego

Wzniesiony w 1661 roku dwór, przebudowany następnie na pałac, był od początków XVIII wieku rezydencją królewską, którą architektonicznie wzorowano na Wersalu. Centralny punkt powstałego założenia urbanistycznego zwanego Osią Saską stanowił - od czasów Augusta II Mocnego - Pałac Saski.

Pałac Saski wraz z resztą budynków kompleksu został zniszczony przez hitlerowców po upadku powstania warszawskiego w grudniu 1944 roku. Po II wojnie światowej nie został odbudowany. Odnowiono jedynie małą część dawnej kolumnady (prowadzącej z placu do ogrodu), gdzie mieści się Grób Nieznanego Żołnierza.

ZOBACZ ARCHIWALNE MATERIAŁY O PAŁACU SASKIM:

ran/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2018 10:31 ~jan

  pamiętajmy ze chętnych do niszczenia zabytkow oraz przeciwnikow odbudowy tego chyba najokazalszego palacu w warszawie nie brakuje a wiec odbudujmy to co zostało zlikwidowanr

 • JL 55

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2018 12:08 ~JL 55

  Taka już jest historia Polski: budujemy i zbieramy, burzą nam i rabują, odbudowujemy i znowu zbieramy, znów nam burzą i kradną - i naszym obowiązkiem narodowym jest zawsze znowu odbudowywać i gromadzić, bo inaczej przestaniemy istnieć.

 • Jerzy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2018 17:05 ~Jerzy

  Jeśli Stowarzyszenie Saski 2018 chce odbudować pałac, to niech odbuduje go za własne pieniądze, a nie za pieniądze społeczne, czyli moje!
  Warszawiak.

 • Dziennikarka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2018 19:37 ~Dziennikarka

  Agnieszka Gozdyra oceniła, że pomnik smoleński powinien już dawno stanąć.

 • Miś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2018 17:32 ~Miś

  Księcia Poniatowskiego się przeniesie pod Pałac Saski i będzie miejsce dla "prezydenta tysiąclecia"i dla "brata mniejszego". W przyszłości.

 • Leon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2018 14:11 ~Leon

  Jak mają za dużo kasy (naszej) to proszę zbudować coś użytecznego społecznie np. szkołę, szpital lub rozbudować szpital onkologiczny pękający w szwach...

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2018 14:10 ~warszawiak

  Bez sensu. Nie ma pilniejszych i bardziej celowych potrzeb w mieście?!

 • Hura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2018 12:06 ~Hura

  Rewelacja!

 • misio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2018 11:52 ~misio

  co jeszcze bedziemy odbudowywac. ???
  moze ekshumacje ofiar miały na celu zebraanie "materiału genetycznego" dla potrzeb klonowania w 80 rocznice urodzin ????

 • Żołnierz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2018 11:16 ~Żołnierz

  Warszawa zyskałaby piękny i dostojny gmach. Korzyść jest oczywista.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »