Informacje

22.02.2019 15:04 ma być ogłoszony w przyszłym tygodniu

Konkurs na nowego dyrektora POLIN. Stola: zamierzam wystartować

SERWISY:


W przyszłym tygodniu Ministerstwo Kultury zamierza ogłosić konkurs na dyrektora muzeum POLIN. Dotychczasowy szef placówki zapowiedział, że weźmie w nim udział.

Ministerstwo Kultury podało w piątek, że założyciele muzeum - oprócz resortu są to m.st. Warszawa oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny - "wspólnie uzgodnili brzmienie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora" muzeum POLIN.

W opublikowanym na stronie Muzeum POLIN oświadczeniu profesor Stola napisał, że "z zadowoleniem" przyjął wiadomość o tym, że osiągnięto "porozumienie w sprawie sposobu wyboru dyrektora muzeum na następną kadencję".

Podkreślił, że "otwarty konkurs o jasnych regułach i uzgodnionym składzie komisji konkursowej to właściwe rozwiązanie". "Zamierzam w nim wystartować" - zapowiedział.

Zastępca na czele

Dariusz Stola przypomniał, że zgodnie z ustaleniami założycieli muzeum do czasu rozstrzygnięcia konkursu i powołania dyrektora instytucji obowiązki szefa pełnić będzie Zygmunt Stępiński – zajmujący od 2012 roku stanowisko zastępcy dyrektora do spraw edukacji, marketingu i sprzedaży oraz komunikacji w POLIN.

Profesor napisał, że Stępiński "wielokrotnie dowiódł swego zaangażowania i fachowości". "Jestem przekonany, że potrafi dobrze tę rolę wypełnić" - ocenił.

Dodał, że ma też "pełne zaufanie do pozostałych wicedyrektorów – Jolanty Gumuli i Doroty Keller-Zalewskiej, które pozostają na swych stanowiskach". Zaznaczył, że muzeum ma "ustaloną wieloletnią strategię działania i szczegółowy plan pracy na rok 2019, który będzie realizowany bez zmian".

"Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w ostatnich dniach okazywali nam na różne sposoby swoje poparcie i solidarność. Cieszę się, że Muzeum POLIN ma tak wielu przyjaciół w Polsce i na świecie. W chwilach napięcia i niepewności takie gesty mają szczególną wartość. Będziemy o nich pamiętać z wdzięcznością" - napisał dyrektor muzeum POLIN.

MKiDN poinformowało, że ogłoszenie przez szefa resortu kultury konkursu w prasie i na stronie internetowej MKiDN nastąpi w przyszłym tygodniu zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. "Osiągnięto także porozumienie w sprawie składu piętnastoosobowej komisji konkursowej, w której znajdą się przedstawiciele założycieli Muzeum, Rady Muzeum, działających w Muzeum związków zawodowych, ogólnopolskich organizacji i stowarzyszeń muzealniczych oraz środowisk żydowskich" - napisał resort kultury.

"Intensywne negocjacje"

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny oceniło, że konkurs "w pełni respektuje zapisy umowy założycielskiej oraz statutu Muzeum POLIN". "Gwarantuje transparentność i obiektywizm oraz równy wpływ wszystkich trzech założycieli Muzeum POLIN na wybór dyrektora na nową kadencję" - podkreślono.

"Przez ostatnie kilka tygodni prowadziliśmy intensywne negocjacje w gronie założycieli muzeum. W ich toku każda ze stron przedstawiała swoje argumenty i propozycje w odniesieniu do procedury wyboru dyrektora muzeum POLIN. Osiągnięty kompromis uwzględnia zapisy umowy założycielskiej gwarantujące założycielom równy podział głosów w komisji konkursowej" - powiedział przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Piotr Wiślicki, cytowany w oświadczeniu.

Dodał, że założyciele muzeum porozumieli się także ws. powierzenia na czas konkursu obowiązków pełniącego obowiązki dyrektora placówki Zygmuntowi Stępińskiemu, który od 2012 r. zajmował stanowisko zastępcy dyrektora ds. edukacji, marketingu i sprzedaży oraz komunikacji w Muzeum POLIN. Zarząd Stowarzyszenia ŻIH napisał, że powołanie nastąpiło "zgodnie z ich propozycją", a nominacja Stępińskiego "gwarantuje, że prowadzone działania i programy muzeum będą realizowane bez zakłóceń".

Wiślicki zauważył, że "osiągnięty kompromis jest jeszcze jednym dowodem, że Muzeum POLIN zostało zbudowane na idei dialogu i porozumienia".

Nie przedłużono kadencji

Stola został powołany na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN 1 marca 2014 roku z możliwością przedłużenia. Zgodnie ze statutem placówki, współorganizatorami POLIN są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.st. Warszawa i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. Powołanie dyrektora następuje w drodze porozumienia tych instytucji. W przypadku wakatu na stanowisku dyrektora minister właściwy ds. kultury i dziedzictwa narodowego może powołać osobę pełniącą jego obowiązki na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.

O tym, że kadencja Stoli nie zostanie przedłużona i będzie ogłoszony konkurs na dyrektora poinformowano w poniedziałek.

Kim jest Dariusz Stola

Prof. Dariusz Stola jest historykiem, profesorem w Instytucie Studiów Politycznych PAN i w Collegium Civitas, członkiem zespołu Ośrodka Badań nad Migracjami UW. Zajmuje się historią PRL, historią migracji międzynarodowych oraz stosunków polsko-żydowskich. Opublikował ponad 100 artykułów naukowych i 9 książek: "Nadzieja i zagłada" (1995); "Kampania antysyjonistyczna w Polsce 1967-1968" (2000), "Patterns of Migration in Central Europe" (2001, z C. Wallace), "PRL: trwanie i zmiana" (2003, z M. Zarembą), "PZPR jako machina władzy" (2012, z K. Persakiem) oraz trzy podręczniki dla szkół średnich. Książka "Kraj bez wyjścia? Migracje z Polski 1949-1989" zdobyła w 2011 r. nagrodę historyczną tygodnika "Polityka".

Muzeum Historii Żydów Polskich jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją tego typu stworzoną wspólnie przez rząd, samorząd lokalny i organizację pozarządową. Na mocy umowy trójstronnej podpisanej 25 stycznia 2005 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta m.st. Warszawy oraz Przewodniczącego Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny strona publiczna finansowała budowę budynku muzeum, natomiast Stowarzyszenie ŻIH odpowiadało za sfinansowanie i stworzenie wystawy głównej.

ZOBACZ MATERIAŁY O DYREKTORZE POLIN:

PAP/ap/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • TENiTAMTEN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2019 20:39 ~TENiTAMTEN

  purim~purim

  Myśle że Pani Kurek byłaby najlepsza.

  Popieram najlepszym kandydatem jest pani dr Ewa Kurek !
  Nie ma innej osoby o tak szerokim spektrum wiedzy o histori polsko-żydowskiej.

 • TENiTAMTEN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2019 20:35 ~TENiTAMTEN

  Grzegorz Braun jest naturalnym i najlepszym kandydatem. Ma jasne i precyzyjne poglądy, a więc nie zaskoczy niczym swoich oponentów.

 • facio aligacio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2019 19:58 ~facio aligacio

  muzeum powinno pokazywać całą prawdę o żydach.

 • niewygodne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2019 18:00 ~niewygodne

  W dobie wezwań o uregulowanie sprawy mienia należy wskazywać nie tylko umowę między Polską a USA z 1960 roku, ale przede wszystkim umowę zawartą między RFN i Izraelem z 1952 roku. Zgodnie z jej treścią Niemcy zobowiązali się do wypłaty odszkodowań za mienie (również bezspadkowe) z terenów, które podczas II wojny znajdowały się pod niemiecką władzą.

 • ivan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2019 15:41 ~ivan

  Darku /znamy sie z dziecinstwa/ moze i jestes dobry tylko szkoda ze muzeum wystawia laurke zydom w jedna strone. Jakos na wystawach w Polinie nie zauwazylem nigdy tematu kolaboracji zydow polskiego pochodzenia z naszm drugim zaborca /po 1939 roku na ziemiach wschodnich/jakim byla rosja radziecka. Wspolpraca zydow polskich z nkwd na terenach zajetych i pozniej przybrala straszliwy /wymiar/ rozmiar dla polskiego spoleczenstwa. Proponuje tez w tamta strone zerknac. Zydzi ktorzy wstapili do nkwd lub sluzyli w czerwonej milicji byli gorsi dla polskich sasiadow niz "rodowici"nkwudzisci. Wiem przykro o tym wspominac bo zaraz zostane zwyzywany od antysemitow ale niestety taka jest prawda a informacje mialem od naocznych swiadkow/ z ktorymi wielokrotnie rozmawialem choc nie wszyscy byli repatriowani do polski niektorzy nadal tam mieszkaja/ tych zydowskich zbrodni na polakach.

 • purim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2019 15:27 ~purim

  Myśle że Pani Kurek byłaby najlepsza.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »