Informacje

17.04.2011 14:35 Warszawa świętuje

Konkurs na najpiękniejszą palmę i procesja z osiołkiem

SERWISY:

 

Konkurs na najpiękniejszą Palmę Wielkanocną w kościele na Ursynowie i procesja z osiołekim Franiem na czele. To tylko niektóre wydarzenia rozpoczynającego się w niedzielę 17 kwietnia Wielkiego Tygodnia.

Okres ten od wieków jest dla wiernych czasem skupienia, modlitwy, postów, pokuty i nawrócenia oraz składania jałmużny na rzecz ubogich, a także odwiedzania obłożnie chorych w domach przez kapłanów.

Nabożeństwa z palmami

Wielki Tydzień w tradycji chrześcijańskiej pojawił się dopiero w IV wieku. Rozpoczyna go Niedziela Palmowa. Dzisiaj nabożeństwa z palmami odbywają się w całym mieście.

INFORMACJE O MSZACH NA STRONIE ARCHIDIECEZJI WARSZAWSKIEJ

Kilkaset osób zebrało się w Kościele Pokamedulskim w Lesie Bielańskim. Ksiądz Wojciech Drozdowicz poświęcił palmy, później wszyscy udali się w krótką procesję. Przewodził jej osołek Franio, na którym siedziały dzieci. Po procesji wszyscy udali się na mszę.

Jedna z najbardziej uroczystych mszy odbyła się w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego przy al. KEN 101. Przewodniczył jej Ks. Kardynał Józef Glemp. Prymas Polski Senior poświęcił palmy, poprowadził procesję, a po mszy wręczył nagrody w konkursie na Najpiękniejszą Palmę.

Pod znakiem beatyfikacji

Dniem największej żałoby jest Wielki Piątek. Z ołtarzy znikają wtedy kwiaty i świece, puste są tabernakula, a obrazy z wizerunkiem Chrystusa - zasłonięte. Zachowała się wielowiekowa tradycja odsłaniania w Wielki Piątek w kościelnych nawach Grobów Chrystusa, odwiedzanych tłumnie przez wiernych.

Tegoroczna Droga Krzyżowa, która w Wielki Piątek przejdzie ulicami Warszawy, będzie również elementem przygotowania do beatyfikacji papieża Jana Pawła II, a poszczególne jej stacje będą nawiązywały do tekstów i homilii z jego nauczania. Na zakończenie Drogi Krzyżowej, przy kościele akademickim Św. Anny, słowo pasterskie wygłosi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

PAP/bf/ran/aq//par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »