Informacje

02.04.2014 16:37 ważą się losy przetargu śmieciowego

Koniec zamieszania z warszawskimi śmieciami? Za tydzień decyzja KIO

SERWISY:

Po wielu miesiącach udało się zakończyć postępowanie przed Krajową Izbą Odwoławczą w sprawie wyników przetargu na odbiór śmieci w Warszawie.

- We wtorek wszystkie strony postępowania zakończyły mowy końcowe. Przewodniczący składu orzekającego odroczył sprawę do 10 kwietnia. Wtedy też ma być ogłoszony wyrok – poinformowała nas Justyna Tomkowska, rzecznika prasowa KIO.

Tym samym udało się doprowadzić do końca postępowanie trwające od września ubiegłego roku.

Przypomnijmy. W połowie lutego premier Donald Tusk zdecydował o wyznaczeniu nowego składu orzekającego. W uzasadnieniu wniosku podano wszczęcie postępowania przez prokuraturę ws. ewentualnego ujawnienia tajemnicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w procesie odwoławczym. Chodzi o doręczenie uczestnikom postępowania opinii biegłego, która zawierała tajemnice MPO, czego miał dopuścić się pierwszy skład orzekający prowadzący sprawę od września. Zawiadomienie w tej sprawie złożyło MPO.

Częściowa rewolucja

Śmieciowa rewolucja, która weszła w życie 1 lutego, objęła na razie osiem dzielnic Warszawy. Ze Śródmieścia odpady odbiera MPO. Na Pradze Południe i Północ, w Rembertowie, Wawrze i Wesołej działa Lekaro. Sita obsługuje Ursynów i Wilanów. W tych dzielnicach działa docelowy system odbioru i zagospodarowania odpadów.

W pozostałych 10 dzielnicach obowiązuje pomostowy system odbioru odpadów. Do czasu rozstrzygnięcia sprawy w KIO śmieci odbierają te same firmy, co wcześniej.

Warszawa rozstrzygnęła przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów na początku września 2013 r. Władze stolicy zdecydowały wówczas, że śmieci w stolicy będą odbierać od lutego 2014 r. trzy firmy: Lekaro, Sita oraz MPO. Miasto podzielono na dziewięć obszarów, z czego najwięcej, bo pięć, przypadło Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania.

Od tego odwołały się dwie firmy, które przetarg przegrały: Byś i Remondis. Obie odwołały się tylko od wyboru MPO, ponieważ startowały do tych samych rejonów, co miejskie przedsiębiorstwo.

W swoich odwołaniach obaj przegrani zarzucili miastu, że wybrało w przetargu miejską spółkę, mimo że ma stratę i nie ma wymaganego doświadczenia w zakresie zagospodarowania odpadów. Obie firmy twierdzą też, że MPO zaoferowało rażąco niską cenę.

TAK WYGLĄDA ŚMIECIOWA REWOLUCJA OD KUCHNI:

bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Anty PO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2014 23:25 ~Anty PO

  ~arma


  bzdura, u mnie MPO odbierało smioeci długo przed ustawą bo dali najlepszą ofertę i byłem zadowolony.

  A czy wiesz że MPO wywozi śmieci na nielegalnie nieczynne wyspiśko na Wólce,które im HANIA otworzyła po cichu !

 • Anty PO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2014 23:20 ~Anty PO

  15:03 ~Janek

  Problemem nie jest MPO Byś czy Sita. Problem to Lekaro. Kiedy WIOŚ zacznie ich naprawdę kontrolować to co robią, jak mieszają odpady woła o pomste. W każdym programie o nielegalnych wysypiskach mamy śmieciarki tej firmy. Startują poniżej kosztów, pracownicy pracują po 7 dni w tygodniu za grosze mieszają odpady szkło plastik odpady ze śmietników w jednym samochodzie. Gdzie jest władza czy tak ma wyglądac Polska w 21 wieku. Porażka. Panie premierze jak żyć !!!!!!!!!!!!!!
  HANNO GDZIE TY MIAŁAŚ GŁÓW ???? POD KIEROWNICĄ ???? ALE Z KIM?????????

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2014 23:03 ~Jacek


  Anty PO~Anty PO

  Miała być ekologia najważniejsza , a pewnie cena wygra bo przecież miasto Warszawa zbiera characz od mieszkanćów i dane osobowe , które sprzeda, a śmieci oby jak najtaniej do żwirowisk , niech się ludzie trują to do emerytury nie dożyją ,a miasto Warszawa pare milionów zarobi na naszym nieszczęściu !!!!!!!!! Browo HANNO i DONALDZIE Aby PIS odebrał wam władzę
  Będzie klawo~Będzie klawo

  Jak nastanie nam miłościwie PiS, to prezes razem z Hofmanem osobiście będą wynosić śmiecie kubełkiem, dla ogólnej szczęśliwości.

  To prawda, na Pradze Lekaro stawia przy wieżowcach zaledwie po 2 pojemniki: na szkło i papier. A ja się pytam: Gdzie są pojemniki na plastiki czy puszki aluminiowe? Te dwa pojemniki napełniają się bardzo szybko, nie ma gdzie tego wkładać i wqrwieni ludzie przestają segregować śmieci - wszystko ląduje znów w zsypach i dlatego jest dokładnie tak jak piszesz.

 • bemowianka 82

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2014 15:28 ~bemowianka 82

  Do śmieciar od kiedy to MPO odbiera śmieci o godz. 4 rano jeżeli pracują od godz. 6.
  Przeżyłam już wiele firm a jak wybrano tą najtańszą czyli MPO nigdy nie byli wcześniej niż tuż po 6 i zawsze jest czysto. Gabaryty są sprzątane raz w tygodniu a przedtem leżały miesiącami.
  Jako mieszkanka Bemowa jestem zadowolona z ich usług.

 • Janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2014 15:03 ~Janek

  Problemem nie jest MPO Byś czy Sita. Problem to Lekaro. Kiedy WIOŚ zacznie ich naprawdę kontrolować to co robią, jak mieszają odpady woła o pomste. W każdym programie o nielegalnych wysypiskach mamy śmieciarki tej firmy. Startują poniżej kosztów, pracownicy pracują po 7 dni w tygodniu za grosze mieszają odpady szkło plastik odpady ze śmietników w jednym samochodzie. Gdzie jest władza czy tak ma wyglądac Polska w 21 wieku. Porażka. Panie premierze jak żyć

 • Będzie klawo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2014 11:28 ~Będzie klawo

  Anty PO~Anty PO

  Miała być ekologia najważniejsza , a pewnie cena wygra bo przecież miasto Warszawa zbiera characz od mieszkanćów i dane osobowe , które sprzeda, a śmieci oby jak najtaniej do żwirowisk , niech się ludzie trują to do emerytury nie dożyją ,a miasto Warszawa pare milionów zarobi na naszym nieszczęściu !!!!!!!!! Browo HANNO i DONALDZIE Aby PIS odebrał wam władzę

  Jak nastanie nam miłościwie PiS, to prezes razem z Hofmanem osobiście będą wynosić śmiecie kubełkiem, dla ogólnej szczęśliwości.

 • marcinm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2014 10:29 ~marcinm

  i dobrze ze MPO bo to panstwowa spółka i to ona powinna odbierac ,wszystko oddać w prwyatne łapy ???

 • śmieciara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2014 09:55 ~śmieciara

  MPO już zaczyna pracę o 4 rano aby zdążyć zabrać śmieci, bo już Hania ich tak robotą obłożyła, że biedacy nie nadążają. Zazwyczaj przyjeżdżają i co wystaje ponad pojemnik zwalają na ziemię. Mało, że chamy nie przestrzegają ciszy nocnej, to rano po ich wywożeniu, nie da się wejść do śmietnika. Proponuję, aby Hanka podpisał z nimi umowę w swoim osiedlu chałupek. A nam podrzucać takie kukułcze jajo.

 • Anty PO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2014 09:21 ~Anty PO

  Niedługo wysypiśko śnieci a nie balastu się zapcha na Wólce!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  MPO już wygrało tylko my jeszcze o tym nie wiemy..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • anty mpo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2014 09:04 ~anty mpo


  Chris~Chris

  Zastraszyli KIO. Przetarg wygra dziadowskie MPO
  arma~arma


  bzdura, u mnie MPO odbierało smioeci długo przed ustawą bo dali najlepszą ofertę i byłem zadowolony.

  Dali najlepszą ofertę bo śmieci wyrzucają na wysypisko a nie poddają recyklingowi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »