Informacje

07.03.2016 18:37 jakie zmiany czekają zagłębie biurowe?

Koniec z Mordorem.
Planują lepszy Służewiec

SERWISY:

Priorytetowa rola komunikacji miejskiej i strefa płatnego parkowania – takie zmiany ratusz przygotowuje dla zagłębia biurowego na Służewcu Przemysłowym. – Czas w końcu przestać mówić, że to Mordor. To obraźliwe dla mieszkańców i 80 tys. pracowników biur – apelują organizacje społeczne.

O planach dla Służewca Przemysłowego miasto poinformowało w poniedziałek, na konferencji prasowej. Pretekstem była prezentacja wyników ankiety przeprowadzonej wśród pracowników biurowców stojących między Woronicza, Wołoską, Rzymowskiego i Cybernetyki.

Ankieterzy pytali, w jaki sposób dojeżdżają pracownicy i co myślą o komunikacji w tym rejonie. Co ustalili?

Większość badanych dociera do pracy nie łącząc różnych środków transportu. Najczęściej korzystają z komunikacji miejskiej (55 proc. w zimie  i 50 proc. latem). Drugie miejsce zajmuje samochód – 38 proc. respondentów jeździ nim zimą, a 34 procent latem. Najczęściej korzystają z ulic Sasanki i Marynarskiej.

Badanie pokazało też, że jego uczestnicy chcą zmian, przede wszystkim w komunikacji zbiorowej. Bezpośredni dojazd (bez przesiadek) z miejsca zamieszkania mógłby zmotywować 48 proc.  badanych do skorzystania ze "zbior-komu". Nieco ponad 40 procent odpowiedziało, że mogłoby dojeżdżać transportem publicznym, gdyby był mniej zatłoczony. 44 procent pytanych rozważyłoby dojazd do pracy na rowerze, gdyby było więcej ścieżek.

Koniec z Mordorem?

- Nam zależy, by jak najszybciej rozwiązać problemy komunikacyjne w tym rejonie. Komunikacja zbiorowa i infrastruktura rowerowa to powinien być priorytet dla władz – mówiła Karina Koziej z organizacji Lepszy Służewiec. To projekt skupiający cztery najważniejsze grupy społeczne działające w tym miejscu: pracowników biurowców, mieszkańców oraz najemców i właścicieli biurowców.

Jak dodała Koziej, tylko poprzez działanie da się zmienić wizerunek tego miejsca. – Należy skończyć z mówieniem o tym miejscu "Mordor". To obraźliwe zarówno dla mieszkańców, jak i pracowników biurowców. Trzeba wymyślić lepsze określenie – podkreśliła działaczka.

Jakie zmiany?

Biuro Drogownictwa i Komunikacji, które przygotowało badania, ma kilka pomysłów. Ratusz zakłada, że należałoby zwiększyć liczbę wejść na peron przy przystanku kolejowym PKP Warszawa Służewiec – jedno mogłoby powstać w poziomie torów natomiast drugie, podziemne, pod ulicą Suwak.

Urzędnicy liczą też, że jeszcze w tym roku zacznie się zapowiadana przebudowa Marynarskiej i Postępu. – Nie unikniemy tego. Ale musi zostać przygotowana odpowiednia organizacja zastępcza. Tak, by kolejne dwa lata nie były komunikacyjnym Armagedonem – zaapelowała przedstawicielka Lepszego Służewca.

Miasto chce też przedłużyć ulicę Suwak aż do Cybernetyki. Urzędnicy zastanawiają się również, czy nie wprowadzić ruchu jednokierunkowego na Konstruktorskiej i Domaniewskiej. Wówczas dla autobusów mogłyby powstać na tych ulicach kontrapasy. Ratusz chciałby wprowadzić nowe przystanki i linii komunikacji publicznej.

Receptą płatne parkowanie

Kolejny krok to strefa płatnego parkowania. – To skutecznie zniechęciłoby pracowników do przyjeżdżania samochodami. Już teraz wielu najemców biurowców obniżyło ceny za parking w garażach podziemnych. To też alternatywa, nawet lepsza od parkowania na zewnątrz – powiedziała Karina Koziej.

Jak dodała, strefa musi być zaplanowana "z głową". – Powinna być na tyle rozległa, by pracownikom biur nie opłacało się zostawiać samochodów  pod blokami, by dojść do miejsca pracy – zauważa działaczka.

Ratusz zakłada, że te postulaty uda się zrealizować do 2020 roku.

jb/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • prof dr hab sgh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2016 10:31 ~prof dr hab sgh

  Ta komunikacja zbiorowa priorytet to skróćmy linię tramwajową. Genialne! kto to wymyślił? jakoś nie widzę, żeby korposzczury się przesiadły na autobus. Oni lubią swoje wypasione samochody z klima gdzie tam będą jechać busem. A że minister w Szwajcarii może, chce i jeździ busem z uśmiechem na japie to inna sprawa. =]

 • Fff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2016 08:10 ~Fff

  Może ktoś wreszcie zaplanuje przejście z wiaduktu cybernetyki na stacje SKM, żeby setki ludzi nie musiały po torowcy biegać a i od strony Okęcia pewnie ktoś przeszedłby

 • Nie jest źle

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2016 15:09 ~Nie jest źle

  Lizak~Lizak

  Mordor to Mordor i tak już pozostanie. Powodzenia dla tych co tam pracują i mieszkają


  Nie jest źle ale pod warunkiem, że umiesz się dostosować :) samochód to jak narazie jedyna alternatywa! nie ma innej opcji :) ale trzeba podzielić godziny pracy 8 - 8:30 - 9:00 i godziny wychodzenia tak samo analogicznie :) nie stoisz, nie czekasz :)

  myślcie ludzie :D

 • antek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2016 18:29 ~antek

  Mordor ... śmieciówki... i tak można wymieniać

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2016 18:25 WARSZAWA…

  Pracownicy i pracownice "Mordoru",to niech nauczą się korzystać z komunikacji miejskiej,ale przede wszystkim, niech przestaną chodzić na czerwonym świetle, i tylko szkoda, że policja czasami tam (Konstruktora, Domaniewska, Rzymskiego, Postępu, Wynalazek) i nie wlepiają takim "ludziom" mandatów.

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2016 18:23 WARSZAWA…

  WARSZAWA PRAGA PŁNWARSZAWA PRAGA PŁN

  Pracownicy i pracownice "Mordów",to niech nauczą korzystać się z komunikacji miejskiej,ale przede wszystkim, niech przestaną chodzić na czerwonym świetle, i tylko szkoda, że policja czasami tam (Konstruktora, Domaniewska, Rzymskiego, Postępu, Wynalazek) i nie włosia takim "ludziom" mandatów.

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2016 16:44 WARSZAWA…

  Pracownicy i pracownicy "Mordów",to niech nauczą korzystać się z komunikacji miejskiej,ale przede wszystkim, niech przestaną chodzić na czerwonym świetle, i tylko szkoda, że policja czasami tam (Konstruktora, Domaniewska, Rzymskiego, Postępu, Wynalazek) i nie włosia takim "ludziom" mandatów.

 • emokah

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2016 14:41 ~emokah

  Jako mieszkaniec okolicznych bloków, gdzie pod własnym domem nie można znaleźć miejsca parkingowego, chyba że po 22:00, jestem jak najbardziej za strefą.

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2016 11:11 ~stonka

  ka pe~ka pe

  czemu nikt nie wpadnie na to aby zbudowac tam piętrowy parking - typu Parkuj i Jedz?
  Poszerzenie ulicy Marynarskiej przy Postepu to dobry pomysł ale strefa płatnego parkowania? To pójście na łatwiznę.

  Parking typu Parkuj i Jedź, jak nazwa wskazuje służy w kolejności do: zaparkowania i jechania (komunikacją miejską). Twój pomysł budowania w centrum biurowym parkingu na 400 aut nic nie zmieni w odkorkowaniu okolicy, co gorsza korki będą jeszcze większe, bo więcej niż do tej pory kierowców będzie miała możliwość postoju. Teraz brak miejsc, albo konieczność parkowania w krzakach odstrasza. Nie bez powodu Parkingi P&R buduje się na obrzeżach (ewenementem jest Marymont i Stadion) przy węzłach komunikacji zbiorowej, po to by klient zaPARKOWAŁ auto i JECHAŁ wydajną komunikacją miejską. Warunek: czas dojazdu zbiorkomem do celu musi być porównywalny z dojazdem samochodem.

 • weeekendr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2016 11:00 ~weeekendr  Aga ork z mordoru~Aga ork z mordoru

  Oczywiście wszędzie strefy płatnego parkowania! Jeśli zagwarantujecie mi dojazd komunikacja miejską z Domaniewskiej na ulice Skarbka z Gór do żłobka i przedszkola potem na Targowek gdzie mieszkam. Wszystko w 45 min i max z jedna przesiadka to zostawiam samochód w garażu i przesiadam sie do komunikacji miejskiej. Na chwile obecna samochód to jedyna alternatywa żeby nie jechać do pracy 1,5h razem z małymi dziećmi komunikacja miejską. Bardzo chętnie tez wynajmę parking pod pracą za 150/200 zł za miesiąc. Jednak jakoś nikt się nie wyrywa z ofertami.
  wawa00~wawa00

  Kup mieszkanie w okolicy i po sprawie, a nie narzekasz. Jak dojeżdżałem z Pragi na Bemowo do pracy przez kilka lat (samochód, rower, komunikacja) w końcu zdecydowałem się na przeprowadzkę. Nie tracę teraz czasu na dojazdy, wszystko na miejscu. Problem rozwiązany. Ale lepiej popłakać i poużalać się nad swoją niedolą.
  ksu~ksu


  Rozumiem, że mam się przeprowadzać za każdym razem gdy zmienię pracę....


  Nie od razu przeprowadzać, tylko wynajmować pokój w okolicy i oglądać bliskich w weekendy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

Motto, które umieścił na swoim aucie kierowca tego auta wyraźnie nie przyświeca jemu samemu. Samochód postawił na ulicy Dąbrowskiego, a dokładniej - na... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »