Informacje

03.04.2013 11:14 cięcia w komunikacji

Koniec ulg. Pracownicy i ich rodziny nie pojadą za darmo

SERWISY:

Od kilkunastu do kilkudziesięciu milionów złotych w skali roku chce zaoszczędzić ratusz na likwidacji przywilejów pracowników komunikacji miejskiej. Projekt cięć ulg jest już gotowy, teraz propozycji zmian mają przyjrzeć się związki zawodowe.

O tym, że wraz z cięciami w komunikacji z ulgami będą musieli się pożegnać pracownicy spółek komunikacyjnych i ich rodziny, zapewniała już w lutym prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Ratusz przygotował już pakiet likwidacji ulg.

Konkubenci, pasierbowie, teściowe...

- Chodzi o ograniczenie przywilejów, które są w spółkach transportowych i Zarządzie Transportu Miejskiego dla pracowników i rodzin bliższych oraz dalszych relacji - mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

W Warszawie dotyczy to ponad 30 tysięcy osób. Głównie etatowych pracowników Zarządu Transportu Miejskiego, Metra Warszawskiego, Szybkiej Kolei Miejskiej, Tramwajów Warszawskich oraz Miejskich Zakładów Autobusowych. Ale z przywilejów korzystają także członkowie rodzin: małżonkowie, dzieci, pasierbowie, konkubenci, rodzice pracowników, a także wdowy i wdowcy po nich.

Suma możliwych strat dla budżetu miasta z tego tytułu to nawet 21 mln zł.

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWE WYLICZENIA

Ratusz szacuje, że na zmianach zaoszczędzi podobną sumę. - Mówimy o kilkunastu czy kilkudziesięciu milionach złotych w skali roku - wyjaśnia Milczarczyk. Jakie są dokładnie propozycje zmian? Urzędnicy nie ujawniają. - Na razie będą skonsultowane ze związkami zawodowymi spółek. Jak ten etap się zakończy, to pakiet zmian przedłożymy radnym miasta. Chcemy to zrobić jak najszybciej - zapewnia rzecznik ratusza.

TAK PREZYDENT MIASTA MÓWIŁA O PRZYWILEJACH W LUTYM:

Cięcie linii

W grudniu ubiegłego roku radni miasta zdecydowali, że w 2013 roku na komunikację miejską przeznaczone zostanie o 190 mln zł mniej, niż zakładał pierwotny projekt budżetu.

Oszczędności na przywilejach to nie jedyne zmiany. Zarząd Transportu Miejskiego zapowiedział, że od czerwca zlikwidowanych zostanie 10 linii autobusowych, a kilkadziesiąt innych zmieni trasy. Dzięki temu miasto ma zaoszczędzić kilkadziesiąt milionów złotych.

Ta decyzja wywołała jednak falę protestów – między innymi ze strony radnych dzielnicowych. Z kolei miejscy samorządowcy SLD chcą by na sesji Rady Warszawy odbyła się debata na temat zmian w komunikacji miejskiej.

ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mietek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2013 04:27 ~Mietek

  A wy dalej głosujcie na PO to Ratusz zrobi cięcia ze połowa was wyleci na bruk

 • krakus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2013 20:01 ~krakus

  Nie wiem dlaczego w Warszawie całe rodziny korzystają z bezpłatnych przejazdów, mam na mysli rodziców , dzieci , małżonków i tp pociotków i byłych pracowników czyli emerytów i rencistów. U nas w Krakowie pozabierali wszelakie ulgi rodzinom, dzieciom i małżonkom. Ulgi zostały tylko dla kierowców i motorniczych pracujących obecnie w MPK Kraków, oraz dla osób ustawowo zwolnionych z opłat. Jest jedna Polska niech w Warszawie nie płaczą że mają źle. U nas bilety też strasznie podrożały. Nikt się nas nie pytał i p. Majchrowski z radnymi zrobili to co im odpowiadało,.

 • aaannnddd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2013 14:38 ~aaannnddd

  i tak zrobia co beda chcieli bo wszestkie zwiazki tylko krzycz a działan nie widac

 • warp73

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2013 22:13 ~warp73

  Kiedyś, dawno, dawno temu, motorniczy to był Pan motorniczy, teraz mają ich ludzie za kupę gó.wna. Że chamscy i takie tam, nauczyli ich tego nie kto inny jak pasażerowie. Wstyd mi że tak się traktuje Kierowców i Motorniczych, nie mówię że są święci, mała "kupka" z tych ludzi psuje wizerunek innym, naprawdę, uwierzcie mi.
  Sam nie mam nic wspólnego z komunikacją, prócz tego że korzystam z niej ale jak patrzę jak paniusia potknęła się przy wchodzeniu i drze ryja od razu na prowadzącego, że to jego wina, aż mnie ciarki przechodzą. Zmiencie rozkałady, a zobaczycie że będzie lepiej. Tym ludziom też należy się jakaś godność, a bliet wolnej jazdy to naprawdę nie tak dużo w porównaniu jakie premie biorą sobie wysocy uzrędnicy w ratuszu.

 • kierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2013 23:35 ~kierowca

  22:27 ~Kierowca Autobusu

  może i on żyje ale tak samo jak my ale po tym jak nas wywalą za strajki bo związki się na nie nie zgodzą to przyjdą tańsi ze wschodu, zobaczysz


  Prawda ze Wschodu już byłi Pracowałi wzieli Autobus i pojechali do domu tak dobrze Im tu było ..... no chyba że masz na myśli bardzoooooo daleki wschód .... im ropy w autobusie nie starczy by wrócic

 • kierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2013 23:31 ~kierowca

  22:38 Mokotowianin

  z Kim tak chcesz Normalnie pogadać ? Tu tylko ten co jest u władzy ma racje inni powinni sie go słuchać

 • Woronicza R_1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2013 22:51 ~Woronicza R_1

  Panie i Panowie, Pracujący w MZA, TW, SKM, Metrze, zapytam się kiedy strajkujemy? Nawet z wolnego aby brame wyjazdową blokować przyjdę :D

 • Mokotowianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2013 22:38 Mokotowianin

  tak czytam i czytam i tutaj tylko dzejdzej, Kierowca_MZA, Kierowca Autobusu żale wylewają. Robi się to żałosne. Ci z komunikacji płaczą że im źle, ci z ztm że nikt nie rozumie cięć w budżecie i tak wkoło Macieju. Ludzie ogarnijcie się, są poważniejsze problemy niż to czy autobus jedzie tędy czy tamtędy i czy ktoś komuś kary nie wystawi. W tym kraju nie będzie nigdy dobrze bo zawsze komuś coś nie pasuje. Jeszcze się taki nie urodził co by każdemy dogodził!!! Życzę sobie i Wam byśmy zamiast się kłócić zaczęli zmuszać rządzących do zmian bo... to oni są dla nas a nie my dla nich!!! Liczę na to że kiedyś będzie można normalnie pogadać a nie wylewać brudy na forum

 • Kierowca Autobusu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2013 22:27 ~Kierowca Autobusu

  może i on żyje ale tak samo jak my ale po tym jak nas wywalą za strajki bo związki się na nie nie zgodzą to przyjdą tańsi ze wschodu, zobaczysz


  Jesteś fantastą, sądząc że na nasze miejsca czeka setka ludzi.
  Jakoś tej setki ludzi nie widać na kursach kat.D. lub już z tymi uprawnieniami. Jest ich raptem kilkunastu, może kilkudziesięciu i to wszyscy z urzędu pracy. Jak w tym roku i następnym odejdą ludzie na emeryturę, to nie wiadomo czy tych ludzi starczy za nich.

  Żyj dalej w świecie ztm, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością nas otaczającą.

  dzejdzej~dzejdzej

  Strajkujcie, strajkujcie, i strajkujcie. A za bramami zakładów czeka setka osób na wasze miejsca pracy
  Kierowca_MZA~Kierowca_MZA • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2013 22:26 ~Warszawiak

  A ja proponuje tylko w godzinach od 5 rano do 10 rano wstrzymać jakikolwiek transport miejski. Aby MZA , TW , METRO , SKM w ogóle nie ruszyły ze swoich zajezdni , a wtedy zobaczymy jak zareaguje ratusz. Tylko w tym wszystkim najgorzej wyjdą pasażerowie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »