Informacje

03.04.2013 11:14 cięcia w komunikacji

Koniec ulg. Pracownicy i ich rodziny nie pojadą za darmo

SERWISY:

Od kilkunastu do kilkudziesięciu milionów złotych w skali roku chce zaoszczędzić ratusz na likwidacji przywilejów pracowników komunikacji miejskiej. Projekt cięć ulg jest już gotowy, teraz propozycji zmian mają przyjrzeć się związki zawodowe.

O tym, że wraz z cięciami w komunikacji z ulgami będą musieli się pożegnać pracownicy spółek komunikacyjnych i ich rodziny, zapewniała już w lutym prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Ratusz przygotował już pakiet likwidacji ulg.

Konkubenci, pasierbowie, teściowe...

- Chodzi o ograniczenie przywilejów, które są w spółkach transportowych i Zarządzie Transportu Miejskiego dla pracowników i rodzin bliższych oraz dalszych relacji - mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

W Warszawie dotyczy to ponad 30 tysięcy osób. Głównie etatowych pracowników Zarządu Transportu Miejskiego, Metra Warszawskiego, Szybkiej Kolei Miejskiej, Tramwajów Warszawskich oraz Miejskich Zakładów Autobusowych. Ale z przywilejów korzystają także członkowie rodzin: małżonkowie, dzieci, pasierbowie, konkubenci, rodzice pracowników, a także wdowy i wdowcy po nich.

Suma możliwych strat dla budżetu miasta z tego tytułu to nawet 21 mln zł.

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWE WYLICZENIA

Ratusz szacuje, że na zmianach zaoszczędzi podobną sumę. - Mówimy o kilkunastu czy kilkudziesięciu milionach złotych w skali roku - wyjaśnia Milczarczyk. Jakie są dokładnie propozycje zmian? Urzędnicy nie ujawniają. - Na razie będą skonsultowane ze związkami zawodowymi spółek. Jak ten etap się zakończy, to pakiet zmian przedłożymy radnym miasta. Chcemy to zrobić jak najszybciej - zapewnia rzecznik ratusza.

TAK PREZYDENT MIASTA MÓWIŁA O PRZYWILEJACH W LUTYM:

Cięcie linii

W grudniu ubiegłego roku radni miasta zdecydowali, że w 2013 roku na komunikację miejską przeznaczone zostanie o 190 mln zł mniej, niż zakładał pierwotny projekt budżetu.

Oszczędności na przywilejach to nie jedyne zmiany. Zarząd Transportu Miejskiego zapowiedział, że od czerwca zlikwidowanych zostanie 10 linii autobusowych, a kilkadziesiąt innych zmieni trasy. Dzięki temu miasto ma zaoszczędzić kilkadziesiąt milionów złotych.

Ta decyzja wywołała jednak falę protestów – między innymi ze strony radnych dzielnicowych. Z kolei miejscy samorządowcy SLD chcą by na sesji Rady Warszawy odbyła się debata na temat zmian w komunikacji miejskiej.

ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »