Informacje

08.01.2014 16:20 w piątek rozprawa w kio

Koniec sporu o wywóz śmieci?
Jest opinia biegłego

SERWISY:


W piątek w izbie odwoławczej odbędzie się rozprawa, która może zakończyć spór pomiędzy firmami walczącymi o odbiór śmieci w Warszawie. Jak pisze "Gazeta Stołeczna" gotowa jest już opinia biegłego. Wynika z niej, że Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania oferowało ceny poniżej kosztów.

- Rozprawa odbędzie się w piątek o godz. 10. Być może na niej się skończy, być może nie. Trudno mi powiedzieć, ile strony będą miały do powiedzenia - mówi tvnwarszawa.pl Małgorzata Stręciwilk, rzeczniczka Krajowej Izby Odwoławczej.

"Wątpliwe założenia"

To właśnie w KIO od kilku miesięcy trwa walka o wywóz śmieci z 10 dzielnic (ratusz na razie podpisał umowy na odbiór tylko dla 8 z 18 dzielnic).

Przetarg został zaskarżony przez firmy Byś i Remondis. Pod koniec ubiegłego roku izba odwoławcza zdecydowała o powołaniu biegłego, który miał sporządzić opinię, czy ceny zaproponowane w warszawskim przetargu przez MPO i Lekaro były realne.

Jak się okazuje, opinia ta jest już gotowa. "Stołeczna" podaje, że biegły miał najwięcej zastrzeżeń do wyliczeń MPO. W opinii ma być mowa o "wątpliwych założeniach", a także "księżycowej skali założonego spadku kosztów" w tych wyliczeniach. Biegły miał również stwierdzić, że koszty obsługi aż siedmiu dzielnic będą wyższe niż przychody. Lekaro ma pewne ryzyko strat, ale może także zarobić.

Zamieszanie z przetargiem

Na razie - na skutek opóźnień przy samym rozstrzygnięciu przetargu - do 31 stycznia 2014 r. w całej Warszawie obowiązuje tzw. system pomostowy. Mieszkańcy przekazują opłatę śmieciową miastu, a ono opłaca faktury za odbiór śmieci.

Od 1 lutego ma obowiązywać w mieście system mieszany - częściowo pomostowy, a częściowo docelowy.

Warszawa rozstrzygnęła przetarg śmieciowy na początku września. Zdecydowano wówczas, że od lutego 2014 r. śmieci w stolicy będą odbierać trzy firmy: Lekaro, Sita Polska oraz MPO. Miasto podzielono na dziewięć obszarów, z czego pięć przypadło MPO.

WICEPREZYDENT STOLICY O WYBORZE FIRM:


ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • siasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2014 13:59 ~siasia

  Tak Byś powinien wygrać, bo zasługuje na to. Należy zwrócić uwagę, że jako jedyny prywatny Polski przedsiębiorca, stworzył wiele miejsc pracy. Startował od zera a z biegiem lat postawił sortownie, po co? Po to, żeby ją teraz zamknąć, bo miasto wymyśliło sobie wprowadzenie ustawy śmieciowej!? W dodatku nie zatruwa środowiska i nie wywozi śmieci na wysypisko Radiowo jak robi to MPO.

 • EkoMan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2014 12:19 ~EkoMan

  Troche off topic odnośnie mycia śmieci w domu.
  W mojej ocenie wypłukanie butelki czy umycie opakowania plastikowego po jogurcie czy innym produkcie spożywczym nie kosztuje dużo wysiłku. Zajmuje to chwilę, a zużycie wody jest minimalne. Nie chodzi o to, aby szorować na błysk.
  Natomiast masowe mycie śmieci to są dużo większe koszty, zużycie wody i środków chemicznych. Takie opakowania całe są upaprane, często z zaschniętymi resztkami.
  Wyrzucanie czystych odpadów do odzysku jest bardziej ekologiczne. Większość twierdzących inaczej poprostu z lenistwa lub przyzwyczajenia nie chce myć śmieci. Łatwo jest powiedzieć to nie ekologiczne bo muszę zużyc wodę. Tylko firma od śmieci powietrzem tego ie umyje.
  PS
  Do tego dochodzi jeszcze bycie świadomym konsumentem. Warto zwrócić uwagę jak i w co są pakowane produkty.

 • ben

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2014 08:12 ~ben

  biegły się myli. Teraz płacimy więcej niż przed ustawą śmieciową. wcześniej firmy oczyszczające działały z zyskiem, bo taki jest sens działaności firm. jeśli teraz płacimy więcej za śmieci tzn. że zysk firm będzie większy, ponieważ miasto jako pośrednik nic nie zarabia na tym, gdyż nie ma prawa. Panie biegły, czy Pan zrozumiał? Nie życzę sobie, abym miał płacić więcej Bysiowi, bo on tak chce

 • Bufetowa HGW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2014 06:23 ~Bufetowa HGW

  opinia biegłego powinna zakończyć POlityczną karierę Bufetowej HGW

 • Jędrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2014 00:21 ~Jędrzej

  MPO musi wygrać, żeby mieć co wywozić na składowisko na Radiowie. Potrzebują śmieci, żeby uformować górę. Mieli ją formować ziemią ale nie dało rady - podstawa ze śmieci jest zbyt "ruchliwa", żeby obłożyć ją czymś cięższym. I dlatego wystawili najtańszą ofertę.

 • Bla

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2014 00:00 ~Bla

  zenada~zenada

  co mnie obchodzi opinia bieglego ktory bierze kase za swoje wypociny, bo skoro firma ustalila cene to jej sprawa jak ja robie ponizej kosztow to moja sprawa ze dokladam do interesu ze swoich

  Problem w tym, że mogłoby to się skończyć dotowaniem MPO przez miasto. Choć możliwe, że jest to bardziej opłacalne niż zezwolenie na upadek MPO.

 • LPP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2014 22:26 ~LPP

  Tu firmę MPO mało obchodzą straty z odbioru śmieci. Zysk jest nie na odbiorze a na odzyskanych surowcach wtórnych - to już są gigantyczne pieniądze.
  Jakby chcieli mogliby nawet odbierać śmieci za darmo, a my Warszawiacy nic byśmy nie płacili za ich odbiór(oczywiście musiały by być posegregowane jak ustawa przewiduje).
  Dlaczego to my mamy segregować, oczyszczać z etykiet, myć. Gdzie tu ekologia i oszczędności dla zwykłego podatnika? Przecież myjąc, czyszcząc itp. zużywamy więcej wody, detergentów itd. Mamy przez to wyższe koszty i nic nie zyskujemy.
  Spółdzielnie, Wspólnoty Mieszkaniowe mogłyby bezpośrednio odsprzedawać surowce wtórne, co pozwoliłoby zmniejszyć koszty opłat właścicieli za wywóz odpadów.

 • Legia1916

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2014 21:57 ~Legia1916

  Jeśli reszta dzielnic przypadnie firmie Byś i Remondis to zobaczymy jak ceny wzrosną po 3 latach. MPO to spółka która nie musi przynosić zysków tylko ma wyjść na swoj i nie stracić. Po 3 latach nagle się okaże że będziemy musieli płacić 2 razy więcej za śmieci i taki będzie finał.

 • rafal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2014 20:48 ~rafal

  zenada~zenada

  co mnie obchodzi opinia bieglego ktory bierze kase za swoje wypociny, bo skoro firma ustalila cene to jej sprawa jak ja robie ponizej kosztow to moja sprawa ze dokladam do interesu ze swoich

  MPO jest spółką "miasta". Za swoją pracę wykażą stratę w sprawozdaniu rocznym. Ponieważ do spółka miejska będzie trzeba ją ratować z budżetu miasta. Zgadnij kto daję pieniążki do budżetu ? Ja, Ty, Twój sąsiad my wszyscy

 • markeboy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2014 20:22 ~markeboy

  żenada ,gość powinien podać się do dymisji i wstydu oszczędzić,Byś wygra ,a ile się okaże

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »