Informacje

15.06.2011 16:20 niedziela już bez płacht?

Koniec reklam zasłaniających okna

SERWISY:

To już ostatnie chwile ogromnych reklam zasłaniających mieszkańcom okna. Zgodnie z nowymi przepisami najpóźniej 18 czerwca płachty mają zniknąć. Jeśli tak się nie stanie, reklamy będą zdejmowane na koszt właściciela.

Wieloletnia walka mieszkańców o usunięcie płacht zasłaniających im dostęp do światła dziennego

wreszcie zacznie przynosić skutki. Niektórzy z nich wycinali w reklamie okna, inni decydowali się na drogę sądową. Tak jak Małgorzata Falęcka, która wystapiła przeciwko wspólnocie mieszkaniowej rządzącej w budynku przy ul. Grójeckiej, bo nie chciała mieć zasłoniętych okien.

Dają mocny sygnał

W końcu skuteczną walkę podjął wojewoda mazowiecki. Urzędnicy Jacka Kozłowskiego przygotowali projekt rozporządzenie, które zakazuje zasłaniania okien reklamami. Pod koniec 2009 r.  dokument podpisał minister infrastruktury, a teraz kończy się okres przejściowy- nowe przepisy wejdą w życie 18 czerwca.

-  Spodziewamy, że do 18 czerwca nie wszyscy zastosują się do zapisów rozporządzenia - mówi Ivetta Biały, rzecznik wojewody. – Chcemy jednak dać mocny sygnał wspólnotom i właścicielom nośników reklamowych, że będziemy podejmowali konkretne działania – dodaje.

Mogą ukarać

Reklamy nie powinny zasłaniać okien już 19 czerwca. - Jeżeli tak nie będzie, to mieszkańcy mogą zgłaszać nielegalne reklamy - zaznacza Biały.

NA INFORMACJE CZEKA INSPEKTOR BUDOWLANY

Urzędnicy przekonują, że prawo będą skrupulatnie egzekwować. Jeżeli, ktoś się nie dostosuje, to dostanie nakaz usunięcia reklamy, później nałożona będzie na niego kara. Jak to nie pomoże, reklama zostanie usunięta na jego koszt. Takie rozwiązanie to jednak ostateczność.

Zapisy rozporządzenia nie oznaczają, że reklamy wielkoformatowe znikną na dobre. Można nadal je instalować na ścianach bez okien, na oknach klatek schodowych lub lokali użytkowych, a także podczas remontu elewacji.

ran/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • j10

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2011 10:23 ~j10

  Nie powinno stawiać przy samych drogach, przy ulicach w polskich miastach jak i na obrzeżach reklam, które zalewają ulice, a przede wszystkim świecących pasków reklamowych i ekranów led ! To bardzo przeszkadza prowadzącym samochód i rozprasza. Na budynkach, zwłaszcza zabytkowych też nie powinno tego być. W większości nie tylko krajów europejskich, ale i np. w Ameryce nie ma aż takiego bałaganu. Jest sporo reklam, jest wieczorami jasno, ale nie takich reklam, że na własną rękę każdy może obwiesić ulice i budynki dającymi po oczach ekranami i szyldami! Raczej ciekawą architekturą, krajobrazem, turystyką, kulturą czy biznesem przyciąga się przyjezdnych a nie miszmaszem szyldów!

 • CityCenter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2011 08:28 CityCenter

  Jaki Pan, taki kram. Finito...

 • Yami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2011 07:52 ~Yami

  Polska to śmietnik reklamowy. Zanieczyszczony krajobraz.
  A politycy wolą się zajmować smoleńskiem, złodziejstwem, oczernianiem innych. Tak na prawdę oni mają ludzi w du..ie i zajmują się kręceniem własnych biznesów!!!

 • vpw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 21:13 ~vpw

  A pamietacie adidasa co sobie bezprawnie zamalowal plot na Sluzewcu. Wazne jest aby reklame zauwazyc i komentowac. A to kosztuje. Taka reklama, sciaganie pokazane w tv, komentarze, wymienianie nazwy firmy - warte jest duzych pieniedzy. Kary powinny byc proporcjonalne do zysku reklamodawcy i wtedy by sciagali to jak ta lala. A tak, dopoki kara jest nizsza niz zysk to sie oplaca powiesic i kare zaplacic.

 • rack

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 19:38 ~rack

  Zjeździłem cała Europę, nie tylko zachodnią ale i wschodnią poza Rosją i Białorusią.
  Nigdzie nie widziałem tylu paskudnych reklam co w Polsce. Owszem, są neony, budynki całe pomalowane w reklamy, ale nigdzie nie ma takiej ilości bilbordów i szmat zasłaniających elewację (nie piszę o czasie remontu).
  Co więcej, żaden cywilizowany kraj nie dopuszcza takich ilości reklam w pasie drogi. Wystarczy wyjechać pod Warszawę, żeby zobaczyć całe płoty z reklam. Wygląda to najpaskudniej jak to tylko możliwe. Nie wspomnę już o stacjach gazu migających niebieskim światłem jak pojazd uprzywilejowany czy też wielkich migających na czerwono neonów które są przy drogach krajowych.
  To wszystko trzeba posprzątać. W innych krajach brak takiego syfu nie przeszkadza w pozyskiwaniu klientów. Są jasne reguły. Najwyższy czas posprzątać w Polsce, ale do tego nie wystarczą kary administracyjne, tu trzeba kodeks karny zastosować i karać zarządy zleceniodawców. Skończy się unikanie kar i będzie spokój.
  Ta ustawa to krok w dobrym kierunku. Przynajmniej mieszkańcy będą mogli legalnie wyciąć dziurę w takiej reklamie nie obawiając się procesu.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 19:09 ~Warszawiak

  A co z wielką reklamą na rogu świętokrzyskiej i marszałkowskiej? Miała zniknąć chyba z miesiąc temu?! Gdzie te kary?! To psuje wizerunek miasta!!!!!

 • filip

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 19:04 ~filip

  A co z przyczepami reklamowymi porozrzucanymi po trawnikach, parkingach i chodnikach? Co z kilkupiętrowym rusztowaniem (skrzyżowanie Świętokrzyska/Marszałkowska) które miało zniknąć już ponad miesiąc temu? Jest postęp, ale jesteśmy bliżej początku niż końca tego syfu.

 • Waldi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 19:01 ~Waldi

  Brawo! Zobaczymy teraz, jak bedzie działał nowy przepis w praktyce i co nowego-szpetnego wymyśli branża reklamowa :-)

 • Berbel aka Kibol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 18:59 ~Berbel aka Kibol

  Vinyl Brawo. Pójdę tym tropem dalej. Myślicie że właściciele tych powierzchni reklamowych 18 czerwca wszystko zdejmą? hahaha będą czekać na pisma odwoływać się i przedłużać sprawę aby ugrać miesiąc może nawet 2 bo to realne i niemałe $$. poszperajcie sobie w google i poczytajcie o jakie $$ chodzi w tym biznesie. Nie zdziwiłbym się gdyby się nagle okazało że połowa bloków którymi zarządzają spółdzielnie nagle będzie remontować elewacje. I taki remont będzie trwał rok. A przez ten rok zgodnie z nowym prawem może rusztowanie zasłaniać reklama. Wilk syty owca zjedzona spółdzielnia zarobiona i wszystko zgodnie z rozporządzeniem.

 • vinyl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 18:45 ~vinyl

  czy w wy wogóle gamonie wiecie ile kosztuje szmata np. na tym obleśnym biurowcu za rotundą ? Operator ściany wycenia ją na jakieś 2 000 000 pln/ rok - CHCECIE MI POWIEDZIEĆ, ŻE ZA 10% TEJ CENY NIE DA SIĘ ODREMONTOWAĆ ELEWACJI ;)))) ZA 200 000 można pewnie zmienić ją w całości - tylko ile BIERZE wspólnota, a ile do niej trafia - TO SĄ 2 RÓŻNE SPRAWY.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »