Informacje

13.06.2014 12:30 sprawa z lat 90.

Koniec procesu ws. układu warszawskiego. Oskarżeni uniewinnieni

SERWISY:

 

Uniewinnieniem wszystkich oskarżonych zakończył się w piątek proces w sprawie tzw. układu warszawskiego. Chodzi o pięcioro byłych urzędników dawnej gminy Centrum, którzy byli oskarżeni o korupcję z lat 90.

Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia uniewinnił b. wiceszefa gminy Centrum Pawła Bujalskiego, b. radną i sekretarza gminy Ludwikę Wujec oraz troje innych b. urzędników.

Wyrok jest nieprawomocny.

Z czasów Piskorskiego

Trwający od 2009 r. proces był efektem głośnego śledztwa z czasów rządów PiS, które miało być dowodem na przestępczy "układ" w stolicy z lat 90., gdy miastem rządziła koalicja SLD-UW, a prezydentem Warszawy był Paweł Piskorski.

W 2006 r. ogłoszono, że CBŚ z prokuraturą rozbiły "układ" opierający się na korupcji. Bujalskiego aresztowano na 14 miesięcy; zarzuty postawiono w sumie kilkunastu osobom (część z nich dobrowolnie poddała się karze). Zarzuty obejmowały nadużycia przy przetargach dla biura informatyki oraz dotyczące gospodarki nieruchomościami z lat 1995-2000.

Prokuratura żądała 6 lat więzienia i 200 tys. zł grzywny dla Bujalskiego za pięć zarzutów przyjęcia łapówek w zamian za załatwienie określonych spraw. Oskarżenie wniosło zaś o uniewinnienie Wujec, bo proces wykazał brak dowodów przekazania przez świadek Iwonę Z. 20 tys. zł łapówki jej oraz Bujalskiemu. Dla trojga pozostałych prokurator żądał kar od 4 lat do 1,5 roku więzienia w zawieszeniu.

Adwokaci: wymuszono zeznania

Oskarżeni nie przyznawali się do zarzutów.

Obrona wnosiła o uniewinnienie wszystkich podsądnych; całą sprawę określała jako polityczną. Podkreślano, że akt oskarżenia opierał się na zeznaniach b. urzędniczki Iwony Z. (wcześniej karanej) i zamordowanego w 2005 r. radnego Bogdana Tyszkiewicza (wiązanego z gangiem pruszkowskim).

Według adwokatów CBŚ i prokuratura dopuściły się licznych nieprawidłowości, m.in. wymuszano zeznania na Bujalskim oraz ukrywano dowody jego niewinności.

PAP/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tomal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2014 09:06 ~Tomal

  Panowie redaktorzy! To skandal, ze nie umiecie przedstawic informacji w sposob rzetelny. Nie wiem czy to celowe dzialanie, czy braki w jezyku polskim. Co oznacza? "...Koniec procesu ws. układu warszawskiego. Oskarżeni uniewinnieni..." Brzmi jak - wszyscy zostali uniewinnieni i nie bylo przestepstwa.
  A przeciez fakty sa takie, ze zarzuty przedstawiono:
  - 16 osobom/urzednikom,
  - 9-ciu z nich przyznalo sie do winy
  - skazano 11 osob
  - uniewinniono 5.
  Rzetelna informacja powinna brzmiec - Uklad Warszawski istnial, bo sad skazal 11 osob, a tylko 5 uniewinnil. Czyz nie?

 • naiwność

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2014 13:36 ~naiwność

  A ktoś myślał , że będzie inaczej?

 • tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2014 10:51 ~tomek


  CBŚ~CBŚ

  ten sędzia jest tak samo uczciwy jak i uniewinnieni warszawscy łapówkarze. To jedna dziesiąta ich faktycznych przekrętów.
  niepokonani2012~niepokonani2012


  A może po prostu policji i prokuraturze nie wyszło zmontowanie kolejnej sprawy na zamówienie polityczne? przecież w takich sprawach plus likwidowanie firm które są konkurencyjne dla znajomych królika przoduje polski wymiar sprawiedliwości. Areszty wydobywcze, zastraszanie, pobicia to metody zdobywania dowodów.
  A jeśli "dowody" są sprzeczne z prawdą to tym gorzej dla prawdy prawda?
  Ważne aby po zmianie władzy rozliczyć wszystkich, od najwyższych prokuratorów aż po szeregowych policjantów - wszyscy łamali prawo tak samo!


  Najsmieszniejsze ze w tym samym procesie 9 osob przyznalo sie do winy i zostali osadzeni. Czyli moze jednak bylo cos na rzeczy?
  Ps. Nie slyszalem zeby ktos sie poskarzyl na traktowanie przez policje i prokurature a przeciez juz 7 lat MSW i prokuratura jest w rekach PO. Wiec chyba nie masz racji.

 • Emeryt WP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2014 08:38 ~Emeryt WP

  POlska dla POlaczków takich jak mówił pan OLEKSY (MAŁYCH KRĘTACZY)

 • balb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2014 02:08 ~balb

  stare przysłowie;Polskie prawo jest jak pajęczyna .Bąk się przebije,muszynę zatrzyma.

 • niepokonani2012

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2014 20:29 ~niepokonani2012

  CBŚ~CBŚ

  ten sędzia jest tak samo uczciwy jak i uniewinnieni warszawscy łapówkarze. To jedna dziesiąta ich faktycznych przekrętów.


  A może po prostu policji i prokuraturze nie wyszło zmontowanie kolejnej sprawy na zamówienie polityczne? przecież w takich sprawach plus likwidowanie firm które są konkurencyjne dla znajomych królika przoduje polski wymiar sprawiedliwości. Areszty wydobywcze, zastraszanie, pobicia to metody zdobywania dowodów. A jeśli "dowody" są sprzeczne z prawdą to tym gorzej dla prawdy prawda?
  Ważne aby po zmianie władzy rozliczyć wszystkich, od najwyższych prokuratorów aż po szeregowych policjantów - wszyscy łamali prawo tak samo!

 • hellziom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2014 19:02 ~hellziom


  tralala~tralala

  żeby żyło się lepiej obywatelom z PO
  gucio~gucio  oni akurat nie byli z PO

  A niedobitki z UW to nie obecne PO????? Takie chociażby "nasze" słońce peru, premier nad premiery, pierwszy aferzysta, był senatorem w tamtych czasach z ramienia UW właśnie.

 • kayak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2014 18:26 ~kayak

  BRAWO!!! Ze strony naszego wymiaru sprawiedliwości już nic mnie nie ździwi.
  Pruszków, itd

 • KR60

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2014 18:20 ~KR60

  "prokuratura ukrywała dowody niewinności?"
  Wyjaśniam:
  Prokuratura przed sądem ma za zadanie wykazać winę a obrona niewinność, to jest oczywiste.
  Problem polega na tym że zanim sprawa trafi na wokandę sąd podejmuje decyzję o tymczasowym aresztowaniu na podstawie uzasadnionego wniosku prokuratury. Jeżeli prokurator na tym etapie ukryje fakty świadczące na korzyść podejrzanego to sąd nie mając wyboru, wydaje postanowienie o tymczasowym aresztowaniu. Obrońca nie ma jeszcze pełnego dostępu do akt więc składając zażalenie na decyzję o tymczasowym aresztowaniu nie może tego zażalenia dobrze uzasadnić.
  Efekt: człowiek siedzi kilkanaście miesięcy a w niektórych przypadkach kilka lat.

  Potem przychodzi rozprawa, obrona znając już wszystkie fakty obala tezy prokuratury i sąd uniewinnia oskarżonego. Tyle że niewinny człowiek stracił w więzieniu kawał życia i zdrowie. Dostanie za to symboliczne odszkodowanie. Za straty społeczne, rodzinne i zawodowe nikt mu nie zwróci.

  Niestety nad wyraz często prokuratura nie mając silnych dowodów winy stara się aby podejrzany odsiedział swoje jeszcze przed wyrokiem.


 • wielki_orwellowski_prosiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2014 18:14 ~wielki_orw…

  Ciekawe ilu po nich umoczy jeszcze ryj w państwowej misce. Dzięki takiej pobłażliwości mamy dziś w Polsce sytuację katastrofalną. Natomiast wobec tego, co czeka nas na przestrzeni najbliższych 40 lat zdaje się ona być niewinną, przedszkolną igraszką dwóch brzdąców. Nie wydaje mi się ponadto, abym słyszał kiedykolwiek wcześniej o uniewinnieniu jakiegoś prywatnego przedsiębiorcy, a ilu przecież zostało skazanych właśnie za niewinność? Najpierw grupa wołomińska uniewiniona, potem Tusk i platformiani lubieżnicy o świńskich ryjach iście z powieści Orwella przywłaszczają 150 mld złotych z prywatnych oszczędności Polaków, a teraz jeszcze to.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »