Informacje

17.02.2019 20:27 FAKTY TVN

Koniec kadencji dyrektora POLIN.
Minister nie przedłużył kontraktu

SERWISY:


Koniec kadencji - przedłużenia nie będzie. Ministerstwo Kultury bierze na celownik kolejną instytucję. Zmiany szykują się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Placówka ma się świetnie, ale kontrakt dyrektora, który podpadł władzy nie raz, wygasa. Konkurs na nowego dyrektora już jest rozpisany. Materiał "Faktów" TVN.

POLIN to coś więcej niż muzeum, coś więcej niż centrum kultury. To miejsce, w którym znowu spotykają się i przenikają dwa światy, jak kiedyś w całej Polsce. Od ponad czterech lat na czele muzeum stoi profesor Dariusz Stola, ale jego kadencja właśnie wygasa. Minister kultury Piotr Gliński mógłby ją przedłużyć, ale tego nie zrobił.

- To bez wątpienia fatalna decyzja, bo uważam, że POLIN ma w chwili obecnej bardzo dobrego, profesjonalnego, niezwykle dobrze przygotowanego i dobrze funkcjonującego też na arenie międzynarodowej dyrektora - ocenia eurodeputowany PO i były minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Dwa do jednego

Wpływ na działanie POLIN-u, na jego władze, mają trzy instytucje: miasto stołeczne Warszawa, Ministerstwo Kultury i stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. I stołeczne władze, i przedstawiciele instytutu, dyrektora oceniają identycznie - bardzo dobrze.

- Można było przedłużyć kadencję, myśmy zawsze się za tym opowiadali. Natomiast ponieważ pan premier Gliński wnioskował o to, żeby był konkurs, też byliśmy skłonni się na to zgodzić, pod warunkiem, że wszyscy dokładnie mają takie same prawa w wyznaczaniu ludzi do jury konkursowego - mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Każda strona miałaby takie same prawa, taki sam głos. Skoro już ma być konkurs, to takie zasady powinny obowiązywać.

- Jeżeli porozumiano się co do konkursu i co do tego, że o tym konkursie mają decydować stowarzyszenie, miasto i ministerstwo, to chyba uzgodnienie tego będzie możliwe tylko w drodze konsensusu - uważa dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego prof. Paweł Śpiewak.

Ministerstwo Kultury nie skomentowało sprawy, tylko odesłało do komunikatu o konkursie.

Zastrzeżenia polityczne

- W mojej ocenie, jeżeli mamy kadencyjność, czym więcej transparentnych konkursów, tym lepiej. Więc ja nie widzę tu żadnego złego tła w stosunku do pana dyrektora - komentuje radny PiS Jacek Ozdoba.

Czy rzeczywiście nie było żadnego tła? Wystarczy sprawdzić, co działo się niecały rok temu, gdy w POLIN z okazji 50. rocznicy Marca '68 została otwarta wystawa "Obcy w domu. Wokół Marca '68". Co mówili politycy PiS, gdy obok starych propagandowych haseł z PRL-u pojawiły się antysemickie wypowiedzi z ostatnich lat i miesięcy?

- Tytuł dosyć kontrowersyjny - oceniał wówczas wiceminister kultury Jarosław Sellin.

To wtedy minister Gliński i premier Morawiecki, wychwalając POLIN, przedstawili jednocześnie pomysł budowy nowego muzeum - Muzeum Getta Warszawskiego. To wtedy minister Gliński na portalu społecznościowym opublikował wpis, w którym z jednej strony informował, kto ma pieczę nad POLIN, z drugiej strony przypominał, że aby zmienić tę instytucję, PiS musi wygrać wybory samorządowe. Zaskoczył tym wszystkich, zwłaszcza samego dyrektora.

- Nigdy żadnych zastrzeżeń wobec działalności muzeum (minister Gliński - przyp. red.) nie wysyłał - mówił wtedy dyrektor Dariusz Stola.

Po wyborach - mimo przegranej PiS w Warszawie - wicepremier Gliński przeszedł jednak od słów do czynów.

Paweł Płuska, "Fakty" TVN

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2019 13:05 ~nina

  W Warszawie nie ma muzeum Polaków, ale jest muzeum Żydów.

  Takie luźne przemyślenie.

 • tutejszy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2019 18:19 ~tutejszy

  TVN Watszawa 30.08.2015 20:35 INSTALACJA STOI PRZY MHŻP
  "Podjudza, pogłębia podziały". Warszawiacy o "Płocie nienawiści"

  Dziękujemy za dzielenie i szczucie. W tym Polin osiągnął mistrzostwo. Za nasze pieniądze.

 • Nowy człowiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2019 18:09 ~Nowy człowiek

  Karolu~Karolu

  Nigdy nie przypuszczałem że zaczne chwalić PiS ale w tej sprawie ich popieram.

  A jak ten nowy będzie jeszcze gorszy ?

 • Dyskrecja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2019 18:07 ~Dyskrecja

  dialog~dialog

  Żeby łatwiej rozmiękczyć Polaków i w ten sposób wyciągnąć od Polski co najmniej 60 miliardów dolarów, trzeba z jednej strony oczerniać nas przed światem jako naród morderców, a z drugiej – doprowadzać nas do stanu bezbronności poprzez systematyczną tresurę w tak zwanej tolerancji i w tak zwanym dialogu.

  A tak nawiasem mówiąc, to od Niemców już wydębili jakieś odszkodowanie ? Czy też zachowują dyskretne milczenie ?

 • Muzeum Wszystkich Polaków

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2019 18:06 ~Muzeum…

  Mam pomysł.
  A może by to muzeum rozszerzyć o inne mniejszości w Polsce?
  Dlaczego jedynie żydzi mają mieć swoje muzeum? Dlaczego Tatarzy i inne mniejszości nie mogą mieć swoich sal? Co by przeszkadzało żydom, gdyby w sąsiedniej sali pokazać historię wyznających islam ich sąsiadów Tatarów, którzy za Polskę walczyli i się świetnie zasymilowali??

 • Brat bratu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2019 18:04 ~Brat bratu

  jas~jas

  nie mam nic przeciwko zydom ale prosze o informacje o kolaborowaniu zydow z nkwd po 17.09.1939 na terenach zajetych przez ruskich. Moze jakies info,opracowania. Sam jestem gotow dostarczyc troche ciekawych informacji. Mojo jciec mieszkal w wilejce co zydzi po wejsciu nkwd a konkretniej w okresie deportacji polakow na sybir wyprawiali to sie w glowie nie miesci. Potem tzw partyzantka czerwona gdzie i zydow bylo duzo a oni razem tez ogolnie biorac nie zachowywali sie przyzwoicie. Po uzyskaniu takich informacji jestem w stanie zrozumiec ludzi z jedwabnego.Nie znaczy gloryfikowac ale co ich sklonilo do takiego zachowania. Stare powiedzenie mowi kto sieje wiatr zbiera burze.

  Moja teściowa pochodziła z Wilna. Po wejściu Rosjan do miasta straciła brata, ponieważ był w tajnej organizacji wojskowej, a Starsi Bracia polecieli do NKWD z donosem.

 • Karolu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2019 17:56 ~Karolu

  Nigdy nie przypuszczałem że zaczne chwalić PiS ale w tej sprawie ich popieram.

 • partnerstwo czy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2019 16:51 ~partnerstwo czy

  A jak wygląda muzeom Polaków w Izraelu?
  Ile żydzi wydali na jego powstanie i ile wydają na jego utrzymanie?

 • dialog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2019 15:33 ~dialog

  Żeby łatwiej rozmiękczyć Polaków i w ten sposób wyciągnąć od Polski co najmniej 60 miliardów dolarów, trzeba z jednej strony oczerniać nas przed światem jako naród morderców, a z drugiej – doprowadzać nas do stanu bezbronności poprzez systematyczną tresurę w tak zwanej tolerancji i w tak zwanym dialogu.

 • abra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2019 15:10 ~abra

  ...POLIN to coś więcej niż muzeum, coś więcej niż centrum kultury. To miejsce, w którym znowu spotykają się i przenikają dwa światy, jak kiedyś w całej Polsce. .... DWA ŚWIATY nigdy sie nie przenikały, bo jeden nie chciał sie mieszać z "goiym" :) A le rzeczywiscie jest to miejsce wyjątkowe - opluwa sie tam Polaków za ich pieniądze.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »