Informacje

30.08.2012 06:50 Znika klub Legia Warszawa

Koniec hokeja w Warszawie.
"Nie zostawiajcie nas na lodzie"

SERWISY:

Legia Warszawa nie wystąpi w tym sezonie w rozgrywkach I ligi hokeja. Zarząd klubu wycofał drużynę ze względu na problemy finansowe.

- Złożyliśmy pismo do Polskiego Związku Hokeja na Lodzie w sprawie wycofana drużyny UHKS Mazowsze / Legia Warszawa z rozgrywek ligowym w sezonie 2012/2013, które ruszają już we wrześniu – potwierdza prezes klubu Piotr Demiańczuk.

W ten sposób ze sportowej mapy stolicy znika trzynastokrotny mistrz Polski. Zespół nie jest w stanie przystąpić do rozgrywek I ligi (to zaplecze ekstraklasy) ze względu na problemy finansowe, z którymi boryka się od kilku lat.

Potrzebni nowi hokeiści

- W tym sezonie 3 zawodników zdecydowało się zmienić klub, 3 zakończyło kariery. Zrezygnował też

mocno związany z klubem trener Zbigniew Stajak. Dalsza gra wymaga ściągnięcia nowych graczy spoza Warszawy – tłumaczy Demiańczuk.

A to z kolei wymaga dodatkowych pieniędzy. – Choćby na to, by im wynająć mieszkania – dodaje prezes.

Wychowankami dziury się nie załata. W tej chwili najstarsi chłopcy trenujący hokej w klubie mają po 14 lat. Oni w lidze mogliby zagrać dopiero za dwa lata. – Jest dziura rocznikowa. Koszta działalności klubu są większe, niż w zeszłym sezonie. Wycofanie drużyny jest konieczne do przetrwania klubu w rozgrywkach młodzieżowych. Nie możemy wpaść w

długi. Start byłby ryzykiem dla płynności finansowej – mówi prezes i przyznaje, że już w zeszłym sezonie mimo wsparcia urzędu miasta, klub działał na styku możliwości.

Budżet? 270 tysięcy złotych

- Przez cały zeszły rok szukaliśmy sponsora. Nikt nie był zainteresowany. Hokej nie jest popularny, do tego my nie gramy w ekstraklasie. Wsparcie miasta to za mało. Potrzebujemy sponsora – mówi Demiańczuk.

Ostatniej deski ratunku chwyta się prezes Polskiego Zwiazku Hokeja na Lodzie Piotr Hałasik. Wysłał list otwarty do Hanny Gronkiewicz - Waltz, w którym apeluje o pomoc dla drużyny kontynuującej tradycje hokejowej Legii Warszawa.

Zarząd drużyny jest gotów do rozmów z Panią Prezydent, w każdym miejscu i czasie. Środki, jakie są potrzebne, nie będą stanowić uszczerbku na budżecie miasta Warszawy - pisze prezes i dodaje: Mam nadzieję, że w tym trudnym momencie Władze Warszawy nie zostawią stołecznego hokeja ''na lodzie''.

>> PRZECZYTAJ CAŁY LIST <<

W zeszłym sezonie klub dostał dotację na start w I lidze w wysokości około 110 tys. zł. By rozegrać cały sezon, Legia potrzebowała jeszcze około 160 tys. zł. – To, czego nie dostaliśmy od miasta, dokładaliśmy z własnych kieszeni. W tym sezonie już się nie uda – mówi Piotr Demiańczuk.

O sytuacji hokeistów chcieliśmy porozmawiać z przedstawicielami biura sportu w ratuszu. Odpowiedzi na pytania dostaliśmy dopiero po publikacji tekstu

- Należy podkreślić, że głównym zadaniem miasta stołecznego Warszawy nie jest prowadzenie i utrzymanie klubów sportowych, ale wspieranie ich działań zmierzających do upowszechniania sportu wśród młodzieży. Niestety w tym roku władze klubu nie złożyły oferty do urzędu miasta na otwarty konkurs - napisał Bartosz Milczarczyk z biura prasowego ratusza i przypomniał, że w ostatnich 5 sezonach miasto przekazało hokeistom 551 tys zł, a w tym roku Legia Warszawa wciąż ma szansę na dotację.

Jednak jak przekonuje prezes Legii, w tym sezonie by wystartować w lidze zespół potrzebuje więcej pieniędzy niż do tej pory.

- Zawodnicy z pierwszej drużyny będą szukać nowych klubów. Cały czas mamy jednak do nich prawo. Będą mogli wrócić, jeżeli udałoby się zdobyć sponsora na następny sezon – dodaje Demiańczuk.

Znika 13-krotny mistrz Polski

Zespół Legii Warszawa występował na lodowisku na Torwarze. To tam w połowie lat 90. została reaktywowana sekcja hokeja na lodzie początkowo pod nazwą Klub Sportowy Damis.

W 2004 roku klub został przejęty przez UHKS Mazowsze i w sezonie 2005/2006 zadebiutował w rozgrywkach I ligi hokeja pod nazwą UHKS Mazowsze / Legia Warszawa. W ten sposób klub wrócił do rozgrywek tylko na 4 sezony.

W latach 1933 - 1967 r. Legia Warszawa zdobyła 13 mistrzostw Polski.

Bartosz Andrejuk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • LEGIA1916

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2012 10:58 ~LEGIA1916

  KAŻDY KTO W KLUBIE MYSLI NIE JAK PREZES DEMIAŃCZUK JEST USUWANY !!!!!!!!!! DLA NIEGO LICZY SIĘ TYLKO GRUPA JEGO SYNA .OLAŁ I LIGE A TERAZ UDAJE ŻE JAK TO ON WYDAWAŁ Z WŁASNEJ KIESZENI PIENIĄDZE . POZBYŁ SIĘ CHŁOPAKÓW PONIEWAŻ NIE UZNAWALI JEGO WŁADZY . JAK WYRZUCIŁ LUBOMIRA WITOSZKA TO NA WSZYSTKIE MOŻLIWE SPOSOBY KOMBINOWAŁ ABY NIE ZOSTAŁ ZDJĘTY Z FUNKCJI ( SĄ OSOBY KTÓRE W KLUBIE O TYM DOSKONALE WIEDZĄ ). JEST GRUPA KTÓRA CHCIAŁA BY DALEJ POCIĄGNĄĆ LIGE , LECZ SĄ POTRZEBNE NA TO ŚRODKI .MIASTO WOLI WYDAWAĆ FORTUNE NA PODSWIETLANIE MOSTÓW NIŻ NA SPORT . HANNA GRONKIEWICZ WOLI ROBIĆ TYLKO POKAZÓWKI ILE TO ZROBIŁA DLA WARSZAWY . KOLEJNĄ INSTYTUCJĄ KTÓRA NISZCZY WARSZAWSKI HOKEJ I ŁYŻWIARSTWO FIGÓROWE JEST CENTRALNY OŚRODEK SPORTU "COS" KTÓRY ŁUPIE NA CENACH LODU . W WARSZAWIE GODZINA LODU KOSZTUJE OK 700 ZŁOTYCH NETTO A NA POZOSTAŁYCH LODOWISKACH W KRAJU OK 350-400 . BARDZO CZĘSTO NA TORWARZE ODBYWAJĄ SIĘ TARGI I TO DLA MINISTER SPORTU JEST NAJWAŻNIEJSZE . W WARSZAWIE JEST WIELE FIRM I KONCERNÓW (np.BAKOMA , PROCTER&GAMBLE I INNI)KTÓRE MOGŁY BY PRZEZNACZYĆ PEWNE ŚRODKI NA DRUŻYNE . WYDAJĄ MILIONY ZŁOTYCH NA REKLAMY !!!! A TU JEST POTRZEBNE TYLKO OK 250 000 ZŁOTYCH. MORZE WARTO ABY OSOBY KTÓRYM ZALEŻY NA TYM ABY BYŁ HOKEJ W WARSZAWIE INFORMOWAŁY NP NA SRONIE legionisci.com KTÓRE FIRMY ODMÓWIŁY WSPARCIA. GDY PEWNA FIRMA W WARSZAWIE CHCIAŁA ZAMALOWAĆ MUR NA ULICY PUŁAWSKIEJ WSPÓLNA AKCJA ODNIOSŁA SKUTEK. MOŻE TRZEBA ZACZĄĆ DYSKRIMINOWAĆ NP KONCERNY KTÓRE ODMÓWIŁY WSPARCIA . NA MECZE PIŁKI PRZYCHODZĄ TYSIĄCE KIBICÓW GDZIE SĄ TERAZ ABY WSPOMÓC NASZĄ DRUŻYNĘ !!!!!!!

 • nnn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2012 10:30 ~nnn

  Zagadam się z przedmówcą. Nieodpowiedni człowiek na nieodpowiednim stanowisku. Ale trzyma sie pazurami i gryzie.

 • solista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2012 10:12 ~solista

  Gdyby nie Demiańczuk i jego 200% zaangażowanie klub upadłby już dawno.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2012 08:35 ~Warszawiak

  Pan Demiańczuk jakoś słabo szuka sponsora!!! Trener Zbigniew Stajak zrezygnował bo.... został nowym Sekretarzem Generalnym Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. Niech Pan Demiańczuk w mediach powie, że zwolnił z dwa lata temu dwuch dobrych trenerów ( Borowieckiego i Lubosza)!!! Dzieci zaczęły być trenowane przez ludzi bez papierów trenerskich. Kiedyś znalazła się pomocna dusza, która dawała za DARMO autokar na wyjazdy na turnieje. Co powiedział Demiańczuk: Nie interesuje go to, bo woli dostać kasę. Obecnie na wszystkie turnieje dzieci jeżdżą autokarem z własnej kieszeni. Można tu wymieniać i wymieniać... Zwyczajnie Demiańczuk nie nadaje się na prezesa Klubu.

 • klkl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2012 01:26 ~klkl

  na hokeja nie chodzą kibole więc gdzie te rodziny z dziećmi na trybunach?

 • kot prezesa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2012 21:40 ~kot prezesa

  Dalej pompujmy całą kasę na piłkarzy. Przecież mają takie "świetne" wyniki.

 • hipokryci

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2012 19:47 ~hipokryci

  gdzie "wierni" kibice chasdzajacy na mecze w skromnych grupkach? ograniczenie do 300 a nie bylo praktycznie kompletu ostatnio. redkacja niech przypomni sobie jak w 2 pol. lat 90 cwks zrobil fuzje z SMS-em Warszawa, po czym klub upadl, masjac nawet realne szanse na mistrzostwo, a rezerwy na medal rowniez. wtedy nikt nic nie mowil, ale gdy Polonia polaczyla sie z Dyskobolia wowczas bylo to"nie honorowe"...

 • jurol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2012 19:06 ~jurol

  elitarne dyscypliny sportowe, żużel i hokej nienmogą być na wsi.

 • amator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2012 16:09 ~amator

  Skandal, aby stolicy środkowoeuropejskiego państwa nie było stać na utrzymanie pierwszoligowej drużyny hokejowej (nie piszę już o ekstraklasie)?!?! Tylko piłka nożna na żenującym poziomie i skorumpowana od lat! 500 mln miasto miało na stadion Legii, na dofinansowanie Euro i Narodowego, a teraz brakuje 200 tyś. Na hokej? Skandal i żenada! A jeszcze parę tygodni temu wszyscy podczas olimpiady uzdrawiali sport. I co: olimpiada minęła, minęły Mistrzostwa Świata w Krynicy czas zająć się czymś innym.

 • DanieL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2012 15:20 ~DanieL

  Takie listy prezesa to tylko gra pod publiczke.Tak jak w tym blogu typ napisał http://stolecznyblogsportowy.blogspot.com/2012/08/epistolografia.html Trzeba zacząc promować hokej w Warszawie bo na meczach są pustki, jakiś mecz gwiazd zrobić, zrobić otwarty trening dla dzieci ze szkoł np z Czerkawskim( w taki sposób by pomógł związek).A co do miasta do to chyba wszystkim nie dadzą?A co ze Skrą, która nie dostała nic bo jest zadłużona w ZUS? Problem jest w tym, że kluby nie umieją stworzyć produktu, żeby ich mecze były ciekawym widowiskiem i w ten sposób złapać sponsora. Mecz sam w sobie nie jest ciekawy muszą być jakieś cziksy, katering. Człowiek który wyłożył pieniądze musi mieć swoje miejsce na trybunach, gdzie zaprosi znajomych, hostessa podda mu drinka. A nie list do ratusza, dajcie 100 tysia to dogramy sezon i jakoś to będzie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »