Informacje

05.11.2013 21:02 władze dzielnicy przekonują, że wyjścia nie ma

Koniec gimnazjum przy Twardej? "Musimy zwrócić 75 proc. gruntu"

SERWISY:

Rodzicom i uczniom renomowanego gimnazjum nr 42 przy ul. Twardej nie udało się przedstawić pomysłów na ratowanie placówki podczas wtorkowej komisji oświaty. Nie starczyło dla nich czasu, a zaproszone władze Śródmieścia przekonywały, że placówka musi być zlikwidowana.

W Pałacu Kultury i Nauki zjawiło się kilkudziesięciu rodziców i uczniów - szukali ostatniej deski ratunku. Z hasłem "zostawcie nasze gimnazjum" na transparencie, przyszli na miejską komisję oświaty, by szukać u radnych pomocy.

75 proc. gruntu do zwrotu

Wszystko dlatego, że odnaleźli się spadkobiercy właścicieli gruntu, na którym położony jest budynek szkoły, więc ma być zwrócony. Rodzice i uczniowie liczyli, że znajdzie się inne rozwiązanie. Obecna na obradach wiceburmistrz Śródmieścia przekonywała, że innego wyjścia nie ma.

- Musimy zwrócić 75 procent gruntu, na którym jest położona szkoła przy ulicy Twardej. Dotyczy to części, na której akurat znajduje się budynek – powiedziała Urszula Cendrowska, wiceburmistrz odpowiedzialna za edukację w dzielnicy.

W zamian uczniowie mają przenieść się do budynku przy ulicy Żywnego 25. Od Twardej jest oddalony o ponad 5 kilometrów. Na jego remont zarezerwowano ponad 8 milionów złotych. Nauka miałaby się tam zacząć w 2015 roku.

- Mając na uwadze, jak dobre jest to gimnazjum, szukaliśmy dla niego jak najlepszej lokalizacji. Szukaliśmy jej ponad rok, rozważaliśmy różne warianty – zapewniała wiceburmistrz Cendrowska. - Kiedy dostaliśmy informacje o wolnym budynku przy ulicy Żywnego na Mokotowie od razu podjęliśmy rozmowy w tej sprawie. Jest to dobra lokalizacja i dobre rozwiązanie tej sytuacji – podkreślała Cendrowska.

Rodzice i uczniowie nie zdążyli jednak przedstawić swoich pomysłów na ratowanie placówki. Zabrakło czasu. Ale usłyszeli zapewnienie, że będą mogli zaprezentować swoje stanowisko na kolejnym posiedzenie komisji, które odbyć ma się za dwa tygodnie.

Inne śródmiejskie szkoły też do wyprowadzki?

Szkoła przy ul. Twardej to nie jedyna placówka wytypowana do przenosin ze względu na roszczenia do gruntów. W całej Warszawie podobny problem dotyczy około 100 szkół, a w samym tylko Śródmieściu ponad 40.

- Placówki są objęte roszczeniami w różnym zakresie. Zazwyczaj są to części tych nieruchomości, na przykład tylko boiska albo budynki. Najwięcej jest roszczeń w Śródmieściu – poinformował Marcin Bajko, dyrektor biura gospodarowania nieruchomościami.

- Mamy obowiązek zwracania nieruchomości w naturze. My nie możemy zapłacić odszkodowań. My co najwyżej w szczególnych sytuacjach możemy zastanowić się nad zwrotem nieruchomości, a dopiero później możemy wynegocjować i odkupić nieruchomość już zwróconą. To w praktyce się nie udaje, próbowaliśmy w kilku przypadkach i się nie udawało – mówił bezradnie dyrektor Bajko.

Dekret Bieruta

Dekret z 26 października 1945 r. "O własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy", podpisany został przez ówczesnego przewodniczącego Krajowej Rady Narodowej Bolesława Bieruta. Skutkiem jego wejścia w życie (w listopadzie 1945 r.), było przejęcie wszystkich gruntów w granicach miasta przez gminę m.st. Warszawę, a w 1950 r. przez Skarb Państwa - w związku ze zniesieniem samorządu terytorialnego.

Dekretem z 1945 r., uzasadnianym "racjonalnym przeprowadzeniem odbudowy stolicy i dalszej jej rozbudowy zgodnie z potrzebami narodu", objęto około 12 tys. ha gruntów, w tym ok. 20-24 tys. nieruchomości.

W myśl dekretu właściciele gruntów mogli w ciągu sześciu miesięcy od dnia objęcia działek w posiadanie przez gminę, zgłosić wnioski o przyznanie im na tych terenach "prawa wieczystej dzierżawy z czynszem symbolicznym lub prawa zabudowy za symboliczną opłatą". Składane w tej sprawie wnioski pozostawały jednak często bez rozpatrzenia lub wydawano decyzje odmowne, bez podawania podstaw prawnych. Wiele osób nie złożyło w ogóle wniosków, ponieważ np. znajdowały się w więzieniach, przebywały za granicą lub nie zostały poinformowane o takiej możliwości.

Na początku grudnia 2007 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że to Skarb Państwa ma pokryć koszty wszystkich decyzji wydanych m.in. przez rady narodowe, urzędy gmin, województw przed 27 maja 1990 roku - przed reformą administracji. Dotyczy to m.in. decyzji wywłaszczeniowych, które powoływały się na ustawę nacjonalizacyjną, na dekret o reformie rolnej, a także na "dekret Bieruta".

bf/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2014 11:38 ~abc

  wszystkie firmy przenoszą się na Mokotów,
  może trzeba przenieść też dobre gimnazjum, nie koniecznie najważniejsze znaczenie mogą mieć roszczenia.
  Gimnazjum - nie dla wszystkich, nauczyciele różni z autortetem i bez, ale uczniowie sama śmietanka, kwiat młodzieży

 • hel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2013 22:55 ~hel

  taka jedna z warszawy~taka jedna z warszawy

  bardzo dobrze. nieuczciwa szkola, do ktorej trudno sie dostac bez znajomosci. niech bedzie zamknieta, zycze jej tego.

  To bzdura, jakie znajomości? Rekrutacja jest elektroniczna, licza się osiągniecia kandydatów, wyniki testu predyspozycji i ewentualnie konkursu polonistycznego lub matematycznego.

 • PLENAR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2013 19:44 ~PLENAR

  CZY PO TO SOLIDARNOSC CHCIALA I DOSZLA DO WLADZY ???. NIC NIE ROBICIE DLA POLAKOW OPROCZ OKRADANIA A ROZDAJECIE LEKKA REKA NASZ MAJATEK NARODOWY PEJSATYM ZYDOM I KIECKOWYM WATYKANCZYKOM !!!ROZDAJCIE WSZYSTKO - ZRESZTA JUZ NIEWIELE ZOSTALO A NAROD WAS SOLIDNIE ROZLICZY ZA TE ZLODZIEJSKIE SZABRY !!!!!.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2013 19:39 ~Nick

  @ Spadkobierca

  Wracaj do szkoły, bo chyba cię z niej relegowali za brak postępów w nauce. w twojej wypowiedzi jest tyle błędów ortograficznych (!!!) i skłądniowych, że nie da się tego czytać. Tylko się kompromitujesz.

 • Ciekawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2013 19:30 ~Ciekawy

  Wiekszosc tych posiadlosci zostala nabyta w czasach, kiedy Polska nie istniala i napewno nie byly nabyte od prawowitych wlascicieli. Nie rozumie dla czego spodkobiercy nie upominaja sie o swja wlasnosc w Moskwie, (a najlepiej u Cara)
  Lapy precz od Polski. I gdzie ta niepodlegla?
  PS. przepraszam ale nie mam polskiej czcionki.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2013 16:50 ~wawa

  taka jedna z warszawy~taka jedna z warszawy

  bardzo dobrze. nieuczciwa szkola, do ktorej trudno sie dostac bez znajomosci. niech bedzie zamknieta, zycze jej tego.

  większej bzdury nie słyszałam.. trzeba mieć co nosić pod czapką, żeby zostać tam przyjętym.. Tobie chyba czegoś (hm) zabrakło...

 • asztajn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2013 16:25 ~asztajn

  zamieszczona lista szkół jest wyssana z palca...redakcyjny bełkot i brak profesjonalizmu, skąd te informacje

 • Nieuczciwa szkoła

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2013 15:09 ~Nieuczciwa szkoła

  taka jedna z warszawy~taka jedna z warszawy

  bardzo dobrze. nieuczciwa szkola, do ktorej trudno sie dostac bez znajomosci. niech bedzie zamknieta, zycze jej tego.

  Czyli : " Dobrze im tak, niech im te krowy wyzdychają ! ". Bardzo polska reakcja. Typowe.

 • Magazyn towarów kolonialnych

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2013 14:38 ~Magazyn…

  spadkobierczyni ~spadkobierczyni

  Przez kilka lat wszyscy psioczyli, że nieruchomości zabrane dekretem Bieruta nie są zwracane. A teraz gdy są to wszyscy psioczą, że źle. Zdecydujcie się wreszcie. A jakim prawem zabrano ludziom ICH WŁASNOŚĆ? Bo ówczesna władza tak sobie wymyśliła. Dzięki walce o Dom Towarowy braci J. wielu wnuków zobaczyło, że mogą odzyskać tereny, które zabrano ich przodkom. Gdyby to były wasze grunty/nieruchomości to też byście machnęli ręką, hipokryci? A sami w sądach walczycie z rodzinami o schedy po zmarłych członkach rodziny. Dlaczego? Bo wam się należy?

  Braci J. stać było na procesowanie się latami z pazerną władzą. Nie każdy ze spadkobierców ma tyle wolnej kasy.

 • Komisja majątkowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2013 14:34 ~Komisja majątkowa

  MARO~MARO

  DLACZEGO JEDNI CZEKAJĄ NA ZWROT SWOJEJ WŁASNOŚCI CAŁYMI LATAMI,A INNYCH ZAŁATWIA SIĘ W SPOSÓB EKSPRESOWY??? ODPOWIEDZ AŻ SAMA CIŚNIE SIĘ NA USTA!!!

  Jakbyś był członkiem czarnej mafii, to nie tylko dostałbyś w pierwszej kolejności zwrot dóbr, ale jeszcze by ci dołożyli drugie tyle.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »